Esmaü’l Hüsna-Aziz - SanalAlemci

Esmaü’l Hüsna-Aziz

Pazar, Mayıs 30, 2010 17:38
Esmaü’l Hüsna-Aziz 4.3/5 (87%) 6 Oy

Aziz

Aziz : İzzet, azamet sahibi; her işte galip.

Cenab-ı Hak buyuruyor:

“..O, üstün ve güçlü olandir, hüküm ve hikmet sahibidir.” (İbrahim,4)
Kur’an-ı Kerim’de doksanbir yerde geçmektedir. Fakat hiç bir yerde tek başına zikredilmemiş; daima Esma-i Hüsna’dan diğer bir isimle beraber varid olmuştur.

Allah’ın ‘Aziz’ sıfatı, O’nun hiçbir zaman mağlup edilemeyeceğini, her zaman galip olanın Kendisi olduğunu ifade eder. Allah kainatta mutlak kuvvet sahibidir ve O’ndan üstün hiçbir güç yoktur.

O hiç bir şekilde ve surette asla yenilgiye uğramayan, her şeye gücü yetendir.

O, haksızlık yapılamayacak kadar güçlüdür.

O en üstündür, en yücedir, şeref ve izzet sahibidir.

Gayet izzetli, onurlu ve şanlıdır. Hiçbir şekilde mağlup edilmez, her işinde gâlibdir. Yahut eşi benzeri yoktur ve gayet yüksektir. Yani, “Hiçbir şey O’nun dengi olmamıştır.” (İhlâs, 112/4) âyetinde ifade edildiği gibidir. Yahut dilediğini yapan yani (Hûd, 11/108). Bununla beraber alçaklığı, ahlâksızlığı, küfür, zulüm, fesad, isyan ve küfran gibi fenalıkları sevmez.
O’nun gücünü bilmek, O’nu hatırdan çıkartmamak, günahlardan uzaklaşmayı, yararlı işlerle meşgul olmayı sağlar. Mutlak Hâkimin Allah’tır. Sevk ve idare O’nun elindedir. O’nun koruma ve himayesi olmadan korunulamaz. O’nun yardımı olmadan başarılı olunamaz. Acizliğini samimiyetle kabul etmek, Allah’ın izzetini müşahede etmeyi sağlar.

“Yâ Âzizü” Her kim bu ismi kırk gün sabah namazından sonra 40 kere okursa Cenab-ı Hak hazretleri onu hiç kimseye muhtaç eylemez. (3)

Kaynaklar
1) Calligraphy, The Most Beautiful Names, Tosun bayrak, Threshold Books, 1985
2) Allah’ın İsimleri, 2005 Harun Yahya
3) Miftahü’l Kulûb, Kalplerin Anahtarı, Mehmed Nuri Şemseddin Nakşıbendî, Bedir Yayınevi, 2001

ALLAH(c.c) 99 İSMİ  SIR VE  FAZİLETLERİ

Bir önceki yazımız olan Secdede iken ayaklar yukarı kalkarsa namaz bozulur mu? başlıklı makalemizde Namaz kılarken alnın yere değmesi farz mıdır, Namaz kılarken ayak yukarı kalkarsa namaz kabul olurmu ve Namaz kılarken burnumuzun yere değmesi farz mıdır hakkında bilgiler verilmektedir.

Toplam Okunma: 1.358 (Önbellek Kullanılıyor) | Son Görüntülenme: 10.01.2020

Konuya Yorum Yapabilirsiniz.

5 Yorum Yapılmış “Esmaü’l Hüsna-Aziz”

Yasal Uyarı: Bu bölümde yer alan kullanıcı yorumları sanalalemci.com ve sahiplerinin görüşlerini ifade etmez, bu yorumlardan sanalalemci.com ve sahipleri sorumlu tutulamaz. Her yorum o yorumu yazan kullanıcının sorumluluğundadır.
 1. SanalAlemci » Blog Archive » Allah (C.C) 99 İsmi Sır ve Faziletleri… Diyor ki:

  Nisan 29th, 2011 at 10:13

  [...] 9-EL AZÎZ: AzizMağlup edilmesi mümkün olmayan galip günde 94 Düşmanlara galip gelmek için okunur. Ya Aziz ismini zikreden kişi, kendini insanlara sevdirir. İşi ve istekleri geri çevrilmez. Hem insanlara, hemde ruhanilere karşı sözü geçen, itibar sahibi bir kişi olur. Ya Aziz ismi 7 gün düşmanının helakı niyetiyle okunursa, kişinin düşmanı helak olur. 40 gün sabah namazından sonra 40 defa okuyan fakirlikten kurtulur. Kimseye muhtaç olmaz. Hergün evden çıkarken, 94 defa Ya Aziz ismini zikreden dünya ve ahirette bahtiyar olur. [...]

 2. Ehl-i Sünneti Müdafaa Diyor ki:

  Ağustos 6th, 2011 at 19:37

  [...] 9-EL AZÎZ: Aziz [...]

 3. SanalAlemci » Bu Kategorideki Konular; ALLAH (C.C) Diyor ki:

  Kasım 26th, 2012 at 10:47

  [...] Hüsna-KuddusEsmaü’l Hüsna-SelamEsmaü’l Hüsna-Mü’minEsmaü’l Hüsna-MüheyminEsmaü’l Hüsna-AzizEsmaü’l Hüsna-RezzakEsmaü’l Hüsna-VehhabEsmaü’l Hüsna-KahhârEsmaü’l [...]

 4. ALLAH’ın (c.c.) 99 İsmi Kısa Açıklamaları ve Ebced Değerleri - SanalAlemci Diyor ki:

  Nisan 4th, 2013 at 18:23

  [...] el-Müheyminü (Gözetleyen, yapılan amelleri tasdik eden, güvenilir, velileri koruyan. 145) 9. el-Azîzü (Şeref yüceliği, galip gelme. 94) 10. el-Cebbâru (Dilediği şeyi yapan, yaptıran, dilediği [...]

 5. Esma’ul Hüsna ALLAH (C.C) 99 İsmi Şerifleri ile En Güzel Duâlar - SanalAlemci Diyor ki:

  Kasım 7th, 2013 at 13:49

  [...] edersin Nefsimin aldatmalarina kanmaktan koru beni Asagilarin asagisina yuvarlanmaktan koru beniYa Aziz!Izzet senindir sendendir izzet Sen dilersen kimse zillete düsmez Sen vermezsen kimsede izzet kalmaz [...]

Yorum Yapabilirsiniz