Esmaü’l Hüsna-Darr - SanalAlemci

Esmaü’l Hüsna-Darr

Pazar, Mayıs 30, 2010 14:02
Esmaü’l Hüsna-Darr 5/5 (100%) 1 Oy

Darr : Sıkıntı ve zorluk veren şeyleri yaratan

Ad-Darr : The Creator of The Harmful who creates things that cause pain and injury

Cenab-ı Hak buyuruyor:

“Nimet olarak size ulaşan ne varsa, Allah’tandır, sonra size bir zarar dokunduğunda (yine) ancak O’na yalvarmaktasınız.” (Nahl,53)

“Şayet Allah sana bir zarar dokunduracak olursa, O’ndan başka bunu giderecek yoktur. Sana bir iyilik dokunduracak olursa da O, herşeye güç yetirendir.” (Enam,17)
Menfaatleri ve mazaaratları yaratan, ancak Allah’tır.

Bütün olaylar sebeplerle meydana geliyorsa da, sebepler yok olanı var edemez. Onlar ancak insanların elinde birer tutamak ve Hak’tan bir isteme vesikası olmak üzere yaratılmıştır.

İnsanın menfaat ve zararlarına hakim ve rakipsiz müessir ancak Allah’tır.

O, insanlara, menfaat ve zararları ayırd edici kuvvet vermiştir.

Allah’ın bir zarar vermeyi dilemesini hiç bir şey önleyemez.

Allah her şeyi yaratan ve yarattığına bir etki koyandır. Her şeyin olumlu ve olumsuz etkisi O’nun yed-i kudretindedir. O’nun iradesi, dilemesi ve izni olmadan hiçbir şey etkisini gösteremez.

Allah’a sadece Dâr ismiyle dua etmek caiz değildir. Bu nedenle her iki isimle (Darr, Nâfi) birlikte dua edilmelidir. Bu iki ismin birlikte zikredilmesi, Allah’ın dilediğine yarar sağlamaya dilediğine de zarar vermeye kadir olduğunu gösterir. Zira zarar verme veya yarar sağlama gücüne sahip olmayanın varlığı ve etkiside olmaz.

Tatlı, güzel şeyleri halkeden Rabbimiz olduğu gibi; acı, sıkıntılı ve kederli şeyleri de O yaratmıştır.

Bu ismi bilmenin faydaları

Her müslüman Allah’tan başka zarar veren biri olmadığına inanmalı, O’nun iradesi ve fiiliyle gerçekleştiğini bilmelidir. Dünya hayatı da ahiret hayatı da yarar ve zarar arasında taksim edilmiştir. Buna göre cennet saf yarar, cehennem de saf zarardır. Dünyada geçekleşen zarar, ahiret için bir yarara dönüşebilir. Bu durumda bu dünyadaki zarar, mecazi anlamdadır. Eğer dünyadaki zarar, ahiret için de bir zarar ise bu durumda zarar gerçek anlamdadır.

Kaynaklar
1) Esmâ-ül Hüsna, Karınca Yayınları, Nisan 2004
2) Calligraphy, The Most Beautiful Names, Tosun Bayrak, Threshold Books, 1985
3) 5) Mecmuatul Ahzab, Büyük Dua Kitabı, Ahmed Ziyaüddin Gümüşhanevi, Denge Kitabevi Yayınları

Bir önceki yazımız olan Secdede iken ayaklar yukarı kalkarsa namaz bozulur mu? başlıklı makalemizde Namaz kılarken alnın yere değmesi farz mıdır, Namaz kılarken ayak yukarı kalkarsa namaz kabul olurmu ve Namaz kılarken burnumuzun yere değmesi farz mıdır hakkında bilgiler verilmektedir.

Toplam Okunma: 913 (Önbellek Kullanılıyor) | Son Görüntülenme: 25.02.2020

Konuya Yorum Yapabilirsiniz.

4 Yorum Yapılmış “Esmaü’l Hüsna-Darr”

Yasal Uyarı: Bu bölümde yer alan kullanıcı yorumları sanalalemci.com ve sahiplerinin görüşlerini ifade etmez, bu yorumlardan sanalalemci.com ve sahipleri sorumlu tutulamaz. Her yorum o yorumu yazan kullanıcının sorumluluğundadır.
 1. SanalAlemci » Blog Archive » Allah (C.C) 99 İsmi Sır ve Faziletleri… Diyor ki:

  Nisan 29th, 2011 at 10:16

  [...] Ed DÂRR: Darr Elem ve zarar verecek şeyleri yaratan günde 1001 Zararlı kişinin kahrı için Ya Darr [...]

 2. SanalAlemci » Blog Archive » Bu Kategorideki Konular;ALLAH (C.C) Diyor ki:

  Aralık 5th, 2011 at 09:52

  [...] Esmaü’l Hüsna-Darr Benzer Konular:Sesli Açıklamalı Esmaül Hüsna Video İzle (Çok Güzell)Allah (c.c) 99 İsmi ve Kısaca Anlamları..Hasbinallahü Ve Nığmel Vekil – Sen Ne Güzel Bir Vekilsin..Esmaü’l Hüsna-MuhsiEsmaü’l Hüsna-VâliESMÂ'ÜL-HÜSNÂ Video İzleEsmaü’l Hüsna-MümitZifaf Gecesi Okunacak Dua ve Manası [...]

 3. Allah (c.c) 99 İsmi ve Kısaca Anlamları.. - SanalAlemci Diyor ki:

  Nisan 4th, 2013 at 17:20

  [...] ihtiyacını giderip zengin kılan 90-MANİ C.C. İstediği şeyin meydana gelmesine engel olan 91-DARR Hikmeti gereği elem ve zarar verici şeyleri yaratan 92-NAFİ Faydalı şeyleri yaratan 93-NUR [...]

Yorum Yapabilirsiniz