Esmaü’l Hüsna-Aliyy - SanalAlemci

Esmaü’l Hüsna-Aliyy

Pazar, Mayıs 30, 2010 16:46
Esmaü’l Hüsna-Aliyy
Esmaü’l Hüsna-Aliyy 5/5 (100%) 1 Oy

ALİYY

Aliyy : En üstün ve en yüksek

Al-’Ali : The Highest

Cenab-ı Hak buyuruyor:

“O, yücedir, büyüktür.” (Bakara, 255)

“Allah yücedir, büyüktür.” (Nisa, 34)

“O, görüleni de görülmeyeni de bilir; çok büyüktür, yücedir.” (Rad, 9)

Allah’ın yüceliğinin üstünde hiçbir yücelik yoktur. Bütün dereceler ve mertebeler O’ndan aşağıdır. Allah, her üstün ve yüksek makamın daha üstündedir. Zira varlıklar ya etkileyen veya etkilenendir. Etkileyen etkilenenden üstündür. Allah Teâlâ, her varlığı etkileyendir. Bütün varlıklara O’nun bir eseri ve etkilenenidir. Bu yüzden O, bütün varlıklardan daha üstün ve yücedir.

Allah kendi zatında yücedir. Bu yüzden her şeyden daha yücedir. O’nun bu yüceliği cihet ve mekan bakımından değildir. Zira O, cihet ve mekandan münezehtir.

Allah’ın varlıklar üzerindeki üstünlüğüne, yüceliğine, büyüklüğüne inanıp bunu müşahede eden kimse, bu sıfatın gereği olarak O’na ibadet eder. Kalbinde sonsuzluk nuru ışıldar.

Allah Kuran’da kendisini bizlere tanıtmıştır: Tüm alemleri yaratan, kainatın tek hakimi olan Allah uludur. Göklerin, yerin ve bu ikisi arasında bulunanların yegane sahibi O’dur. O’ndan başka ilah yoktur, Allah insanların şirk koştuklarından çok yücedir. Tüm mülk O’na aittir; O, herşeye güç yetirendir. O, yüce makamların da sahibidir. O, ne bir eş edinmiştir, ne de bir çocuk; Allah alemlerden müstağnidir. Kuşkusuz ‘en güzel isimler’ Allah’a ait olduğu için O’nu eksiksiz olarak tarif etmek bir insan için mümkün değildir. O’nu ancak kendisinin bize bildirdiği ile tanıyabilir, yüceliğini ancak Kuran ayetleriyle takdir edebiliriz. ( 2)

Allah, yücelerin en yücesidir. Namazımızın her secdesinde üç defa “Subhane Rabiyel ala” diyoruz. Gerçi Rabbimiz bizim yüceltmemize muhtaç değildir. Bizim yükseltmemiz, kulluk görevimizi ifa etmemiz için yapılan bir vazifedir. (3)
Kaynaklar

1) Calligraphy, The Most Beautiful Names, Tosun bayrak, Threshold Books, 1985
2) Allah’ın İsimleri, Harun Yahya, Vural Yayınları, 2000
3) Mecmuatul Ahzab, Büyük Dua Kitabı, Ahmed Ziyaüddin Gümüşhanevi, Denge Kitabevi Yayınları
4) Esmâ-ül Hüsna, Karınca Yayınları, Nisan 2004

ALLAH(c.c) 99 İSMİ  SIR VE  FAZİLETLERİ

Bir önceki yazımız olan Secdede iken ayaklar yukarı kalkarsa namaz bozulur mu? başlıklı makalemizde Namaz kılarken alnın yere değmesi farz mıdır, Namaz kılarken ayak yukarı kalkarsa namaz kabul olurmu ve Namaz kılarken burnumuzun yere değmesi farz mıdır hakkında bilgiler verilmektedir.

Toplam Okunma: 1.093 (Önbellek Kullanılıyor) | Son Görüntülenme: 19.01.2020

Konuya Yorum Yapabilirsiniz.

5 Yorum Yapılmış “Esmaü’l Hüsna-Aliyy”

Yasal Uyarı: Bu bölümde yer alan kullanıcı yorumları sanalalemci.com ve sahiplerinin görüşlerini ifade etmez, bu yorumlardan sanalalemci.com ve sahipleri sorumlu tutulamaz. Her yorum o yorumu yazan kullanıcının sorumluluğundadır.
 1. SanalAlemci » Blog Archive » Allah (C.C) 99 İsmi Sır ve Faziletleri… Diyor ki:

  Nisan 29th, 2011 at 07:40

  [...] EL ALİYY: Aliyy Pek yüce, Pek yüksek Günde Zikir Sayısı : 110 Zilleten kurtulmak ve ilim için Ya Aliyy [...]

 2. SanalAlemci » Blog Archive » Bu Kategorideki Konular;ALLAH (C.C) Diyor ki:

  Haziran 20th, 2011 at 12:55

  [...] Esmaü’l Hüsna-Aliyy [...]

 3. Esma’ul Hüsna ALLAH (C.C) 99 İsmi Şerifleri ile En Güzel Duâlar - SanalAlemci Diyor ki:

  Nisan 4th, 2013 at 18:51

  [...] tattir kalbime dilime Sükredebilmek bile senden gelen bir nimettir Bu nimetin suuruna erdir fakiriYa Aliyy!En güzel sifatlar bile seni nitelemeye yetmez Senin lütfunun sulesidir bütün güzel sifatlar En [...]

 4. Karı Koca arasında küskünlük olanlar için ESMAUL HUSNA Diyor ki:

  Nisan 22nd, 2013 at 14:16

  Aralarında küskünlük olan eşler için “Ya Aliyyü c.c”

  Aralarında dargınlık olan küskün ola anlaşamayan eşler için..

  Yenen yemek üzerine “Yâ Aliyyü Celle Celalühü” İsm-i Şerifi 100 defa okunup üflenirse,bu yemekten yiyen dargın,birbirine küskün eşler barışır.Yuvalarına huzur gelir.

  Kaynak:Yusuf Tavaslı (Esma-ül Hüsna fazilaetleri)

 5. SanalAlemci Diyor ki:

  Nisan 22nd, 2013 at 14:43

  EL-ALİYY Esması ve zikrinin faydaları
  EL-ALİYY; Her şeyiyle yüce ve yüksek olan,Büyüklüğü,yüceliği,ilmi sonsuz olan.

  Kendisi yüce ve yüksek olan,şanı büyük ve yüce olan Allah, bu ismin gölgesinde yol alıp yücelmek isteyen kimseleri,ismi hürmetine yüceltir.Çünkü dünyevi ve uhrevi bütün makamlar ve mevkiler O’na aittir.Dilediğini aziz eder,Dilediğini zelil,Kulun haddini bilmesi ve hiç bir şekilde şımarıklığa ve doymuşluk hissine kapılmaması lazımdır.

  Ebced değeri ve zikir saati: EL-ALİYY; isminin zikri(110) adettir.zikir saati Güneş, günü Pazardır.

  Özellikleri ve bazı faydaları:

  Bu ismin zikrini belirtilen gün ve saatte devam eden kimse,her yerde ve her işte sevilen,sayılan ve aranan bir kimse olur.Ancak dikkatli olmak lazımdır ki,yükseldiği mevkinin kıymetini bilemeyip,şükrünü eda edemeyip,ismin zikrini terk eden kimse,bir daha düştüğü yerden eski makamına ulaşamaz.
  Bir kağıda (110) defa yazıp başında taşıyan kimsenin şeref ve itibarı artar.bütün mahlukat boyun eğer,fakirse zengin olur.gurbette ise sağlıkla ve emniyetle vatanına döner.

Yorum Yapabilirsiniz