Elektrik faturalarındaki kayıp-kaçak bedelini geriye dönük 10 yıl için alabilirsiniz! - SanalAlemci

Elektrik faturalarındaki kayıp-kaçak bedelini geriye dönük 10 yıl için alabilirsiniz!

Cuma, Aralık 26, 2014 0:12
Elektrik faturalarındaki kayıp-kaçak bedelini geriye dönük 10 yıl için alabilirsiniz!
Elektrik faturalarındaki kayıp-kaçak bedelini geriye dönük 10 yıl için alabilirsiniz! 4.1/5 (83%) 7 Oy

Yargıtay’ın ‘Elektrik abonesinden kayıpkaçak parası alınamaz’ kararı, vatandaşın şimdiye kadar ödediği paraların da geri alınmasının yolunu açtı.

Bugüne kadar yapılan itirazlar da böylece karşılık buldu. Emsal niteliğini taşıyan karar sonucu, aboneler dağıtım şirketlerinden kayıp-kaçak bedelini tahsil edebilecek.

Sadece 2014 yılı için vatandaştan alınan para 5-6 milyar lirayı buldu. Bu bedel 36.9 milyon aboneye bölündüğünde, her abonenin 2014 yılı için 162 liralık alacağı olduğu ortaya çıkıyor.
10 yıllık bedeli geri alabilirsiniz

Üstelik vatandaş, elektrik dağıtım firmalarından ödediği paraları geriye dönük olarak da talep edebilecek. Vatandaşın geriye dönük 10 yıllık alacağını talep etmesi durumunda ise abone başına alınacak miktarın bin lirayı geçmesi bekleniyor.

Yüzde 14 haksız

Elektrik dağıtım şirketleri, abone grubuna göre değişmekle birlikte (konut, sanayi, ticarethane, resmi daire gibi) faturanın yaklaşık yüzde 14′ünü ‘kayıp-kaçak bedeli’ olarak tahsil ediyor. Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nun “Hırsızın kullandığı kaçak enerji dürüst vatandaştan tahsil edilemez” diyerek aboneden kayıp-kaçak bedeli alınamayacağına hükmettiği karara konu dava, Mersin Silifke’de bir elektrik abonesinin şikayetiyle başlamıştı. Abone, elektrik faturalarından alınan kayıpkaçak parasının yasalara aykırı olduğunu belirterek, iadesi için başvurmuştu.

Başvuru için işlem işlem kolay

Abonelerin, kayıp-kaçak parasını alabilmek için Yargıtay’ın son kararını emsal gösterip dağıtım şirketi aleyhine dava açmaları gerekiyor. Davada aboneler, hem halen tahsil edilen kayıpkaçak bedeli için tedbir isteyecek hem de geçmiş 10 yıllık bedelin iadesini talep edecek. Abonelerin, faturaları 2 bin lira altı ise tüketici hakem heyetine (fatura tutarına göre), 2 bin lira üstü ise mahkemeye başvurmaları gerekiyor. Mynet

Bir önceki yazımız olan Eş durumundan atama bekleyenlere müjde! 25-12-2014 Prş başlıklı makalemizde Eş durumundan atama bekleyenleri ilgilendiren haber! hakkında bilgiler verilmektedir.

Toplam Okunma: 522 (Önbellek Kullanılıyor) | Son Görüntülenme: 16.08.2019

Konuya Yorum Yapabilirsiniz.

Yorum Yapabilirsiniz