Ehliyet İçin Sağlık Bakanlığı’ndan ‘Sağlık Raporu’ açıklaması (10 Şubat 2016) - SanalAlemci

Ehliyet İçin Sağlık Bakanlığı’ndan ‘Sağlık Raporu’ açıklaması (10 Şubat 2016)

Çarşamba, Şubat 10, 2016 17:52
Ehliyet İçin Sağlık Bakanlığı’ndan ‘Sağlık Raporu’ açıklaması (10 Şubat 2016)
Ehliyet İçin Sağlık Bakanlığı’ndan ‘Sağlık Raporu’ açıklaması (10 Şubat 2016) 5/5 (100%) 6 Oy

Sağlık Bakanlığı, sürücü belgesi için istenilen ‘sağlık raporuna’ ilişkin yayınlanan haberlerde kamuoyunu yanlış bilgilendiren ifadelerin yer alması gerekçesiyle konuyla ilgili bir açıklama yaptı.

10 Şubat 2016 Çarşamba

Açıklamada “Aile hekimlerine giden ve ileri bir sağlık sorunu olmadığı tespit edilen vatandaşlardan işlem karışlığında herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Her sürücü adayına zeka testi yapılmayacaktır. Aile hekiminin sevk etmesi, psikiyatri uzmanının da uygun görmesi halinde zekâ testi yapılabilecektir” denildi.

YENİ Sürücü belgesi (Ehliyet) almak için ONLİNE BAŞVURU Nasıl yapılır? (Tıklayınız)

“AİLE HEKİMLERİNE GİDEN VATANDAŞLARDAN HERHANGİ BİR ÜCRET TALEP EDİLMEMEKTEDİR”

Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamada, herhangi bir sağlık problemi olmayan ve sağlık raporu aile hekimi tarafından düzenlenen kişilerden işlem karışlığında herhangi bir ücret talep edilmediği belirtilerek “Sürücü belgesi almak için aranan sağlık koşulları, ‘Sürücü Adayları ve Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları İle Muayenelerine Dair Yönetmelik’ ile belirlenmiştir. Söz konusu yönetmelikte yapılan değişiklik 29 Aralık 2015 tarihli Resmi Gazetede yayımlanmıştır. Buna göre sürücü adayının, sağlık raporu almak için aile hekimlerine ve Bakanlıkça ruhsatlı özel sağlık kuruluşlarındaki pratisyen hekimlere başvurması gerekmektedir. Kişinin herhangi bir sağlık problemi yoksa sağlık raporu aile hekimi tarafından düzenlenir. Aile hekimlerine giden ve ileri bir sağlık sorunu olmadığı tespit edilen vatandaşlardan bu işlem karışlığında herhangi bir ücret talep edilmemektedir” ifadeleri kullanıldı.

SAĞLIK KURULUŞUNUN BASAMAĞINA GÖRE ÜCRET TARİFESİ UYGULANIR”

Sağlık muayenesi yapılmak üzere sağlık kuruluşlarına sevk edilenler için uygulanacak ücret tarifesiyse şöyle açıklandı: “Aile hekiminin muayenesi sonucu kişide uzmanlık gerektirecek bir sağlık probleminin tespit edilmesi durumunda, kişi söz konusu uzmanlık dallarının bulunduğu sağlık kuruluşlarına sevk edilir. Bu aşamada sağlık kuruluşunun basamağına göre aşağıdaki ücret tarifesi uygulanır.

Tek Hekim Sağlık Raporu: (5 ayrı branşta uzman hekimden oluşan kurul) Devlet hastaneleri 50 TL, Üniversite hastaneleri ve eğitim Araştırma Hastaneleri 75 TL; Sağlık Kurulu Raporu Devlet hastaneleri, 200 TL; Üniversite hastaneleri ve Eğitim Araştırma Hastaneleri 300 TL”

ESKİ TİP EHLİYETLER DEĞİŞİRKEN HANGİ BELGELER İSTENİYOR?

1) Eski sürücü belgesi

2) Nüfus cüzdanı, Pasaport veya Avukatlık Kimliği

3) Sürücü sağlık raporu

4) 15 TL (13 TL değerli kağıt bedeli, 2 TL vakıf payı) bedelinin vergi dairelerine veya bankalara yatırıldığına dair makbuz

5) 2 adet fotoğraf (5×6 ebadında arka fon beyaz olacak şekilde biyometrik bir vesikalık fotoğraf)

6) Kan grubunu belirtir belge veya yazılı beyan.

Bir önceki yazımız olan Turkcell -1'e 5 Veren Genç Nar Kampanyası Detayları başlıklı makalemizde 1’e 5 Veren Genç Nar Kampanyası nedir? Nar kampanya detayları 2011, Aynı ay içinde birden çok kez Genç Nar paketi alabilir miyim? ve Genç Nar Bakiye ve Bitiş Tarihi Sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

Toplam Okunma: 282 (Önbellek Kullanılıyor) | Son Görüntülenme: 03.03.2020

Konuya Yorum Yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yapılmış “Ehliyet İçin Sağlık Bakanlığı’ndan ‘Sağlık Raporu’ açıklaması (10 Şubat 2016)”

Yasal Uyarı: Bu bölümde yer alan kullanıcı yorumları sanalalemci.com ve sahiplerinin görüşlerini ifade etmez, bu yorumlardan sanalalemci.com ve sahipleri sorumlu tutulamaz. Her yorum o yorumu yazan kullanıcının sorumluluğundadır.
 1. Sağlık Bakanlığı'ndan sağlık raporu açıklaması Diyor ki:

  Şubat 10th, 2016 at 22:22

  Sağlık Bakanlığı, her sürücü adayına zeka testi yapılacağı iddialarının gerçeği yansıtmadığını ve sağlık raporu ücretlerini açıkladı.

  Sağlık Bakanlığı, sürücü belgesi için istenen sağlık raporuna ilişkin yayınlanan haberlerde, kamuoyunu yanlış bilgilendiren ifadelerin yer aldığını belirtti.

  Bakanlık, her sürücü adayının zeka testine tabii tutulmayacağını ancak psikiyatri uzmanı gerekli görürse teste sokulacağını açıkladı. Sağlık raporları ücretleri hakkında da bilgilendirme bulunan açıklama şu şekilde:
  SAĞLIK RAPORU ÜCRETİ

  Aile hekiminin muayenesi sonucu kişide uzmanlık gerektirecek bir sağlık probleminin tespit edilmesi durumunda kişinin söz konusu uzmanlık dallarının bulunduğu sağlık kuruluşlarına sevk edildiği belirtilen açıklamada, bu aşamada sağlık kuruluşunun basamağına göre uygulanan ücret tarifesi ise şöyle açıklandı:

  * Tek Hekim Sağlık Raporu: (5 ayrı branşta uzman hekimden oluşan kurul) Devlet hastaneleri 50 TL, üniversite hastaneleri ve eğitim araştırma hastaneleri 75 TL

  * Sağlık Kurulu Raporu: Devlet hastaneleri 200 TL, üniversite hastaneleri ve eğitim araştırma hastaneleri 300 TL.

  PSİKİYATRİ UZMANININ GEREKLİ GÖRDÜĞÜ ZAMAN ZEKA TESTİ YAPILACAK

  Sağlık kurulu raporunun 5 ayrı branşta uzman hekimden oluşan kurul tarafından verildiğine dikkat çekilen açıklamada, “Bu rapor için yapılan tetkiklerin yanı sıra yapılacak ilave tetkiklerden de ek bir ücret talep edilmemektedir. Yine yönetmenliğe göre bazı durumlarda yapılması gereken zekâ testi konusunda da yanlış anlamalara neden olabilecek haberler yer almaktadır. Zekâ testinin, sürücü belgesi almak isteyen adayların hepsine uygulanması söz konusu değildir. Ancak hekimlerimiz tarafından muayene sırasında ’ağır akıl hastalığı’, ’demans’, ’kişilik bozukluğu’ ve ’uyuşturucu madde bağımlılığı’ gibi bir durumun tespit edilmesi halinde psikiyatri muayenesi hariç raporu düzenlenerek kişi psikiyatri uzmanına sevk edilir. Bunun üzerine kişinin sevk edildiği psikiyatri uzmanının gerekli görmesi halinde zekâ testi yapılır. Bu testin sonucunun ’79 ve altı’ çıkması halinde kişinin sürücü belgesi alamayacağına karar verilmektedir. Dolaysıyla her sürücü adayına zekâ testi yapılmayacaktır. Yukarıda da belirtildiği gibi aile hekiminin sevk etmesi, psikiyatri uzmanınında uygun görmesi halinde zekâ testi yapılabilecektir” ifadelerine yer verildi.

Yorum Yapabilirsiniz