Dizel Araba mı Daha Karlı Benzinli Araba mı? - SanalAlemci

Dizel Araba mı Daha Karlı Benzinli Araba mı?

Pazar, Nisan 14, 2013 15:58
Dizel Araba mı Daha Karlı Benzinli Araba mı?
Dizel Araba mı Daha Karlı Benzinli Araba mı? 4.4/5 (89%) 7 Oy

Otomobil alacaklara müthiş tüyolar. Uzmanı diyor ki aracınızı ay sonu alın. En ucuz araba alma vakti o zaman.

Dizel mi benzinli mi? Hangi gün araba almalı? Opsiyonlara para ödemek akıl karı mı? Satın alırken nasıl kar edilir? Otomobil alırken bilmeniz gerekenler ve çok önemli tüyolar.

İşte size araç alırken gerekli olacak altın tüyolar;

DİZEL Mİ BENZİNLİ Mİ ALMALI?

Son yıllarda tanıdık tanımadık otomobil satın almak isteyen herkes, ‘dizel’ almak istediğini söylüyor. Bunun nedenini anlamak zor değil, çünkü dizel araçlar, benzinli araçlara göre daha az yakıt tüketiyor. Ancak hemen herkesin unuttuğu ya da hesaba katmayı akıl etmediği bir gerçek var. Evet dizel motorlu araçlar, aynı sınıftaki benzinli araçlara göre daha az tüketiyorlar. Buna karşın dizel motorlu bir araç satın alırken, kompakt olarak adlandırılan ve ülkemizde en çok satılan otomobillerin yer aldığı sınıfta 7 bin ile 15 bin TL arasında daha pahalı oluyor.

SATIN ALIRKEN KÂR EDİN

Eğer yılda yapılan yol uzunluğu 50 bin kilometrenin üzerine çıkıyorsa bu farkı göze almak elbette mantıklı. Ama ülkemizde yılda yapılan yolun ortalama 12-15 bin kilometre olduğu düşünülürse, baz donanımlı bir dizel otomobile 57 bin 900 TL vermek yerine yine aynı donanım seviyesi ve beygir gücündeki, aynı markanın ve modelin benzinli motoru olan versiyonunu 43 bin 800 TL’ye almak çok daha mantıklı olur.

DONANIMA PARA VERMEYİN!

İstatistikler gösteriyor ki, otomobil sahipleri ekstra para verip satın aldığı halde, pek çok donanımı hiç kullanmıyor. Bu örnek için son günlerin popüler otomobili Renault Clio’yu seçtik. Baz fiyatı 30 bin 300 TL olan 1.2 litre motorlu 75 beygirlik aracın, donanımlı versiyonu 6 bin TL daha pahalı. Bu otomobili satın almanız halinde edeceğiniz 6 bin TL tasarrufla tam 21 bin 700 kilometre yol yapacak benzin alabilirsiniz!

ARABAYI AY SONU ALIN

Ay sonları, hatta bazı durumlarda hafta sonları ve geleneksel olarak da yıl sonları, tüketicilerin satıcılara karşı ellerinin çok güçlü olduğu alışveriş günleridir. Bu tarihlerde bazı satıcılar nakit ihtiyacı içinde olabilecekleri için liste fiyatlarının altına inebilir ve büyük indirimler sunabilirler. Tabii bu durumda elinizdeki nakdin gücünün de belirleyici olacağını hesap etmeniz gerekiyor. Unutmamanız gereken bir diğer konu ise mutlaka aynı otomobil için birden fazla bayiden fiyat istemek olmalıdır.

FORD MONDEO 55 BİN 510 TL

Orta sınıf bir otomobil kullanmak istiyor ve sunulan optimum donanımı da tatminkâr buluyorsanız, Ford’un Trend donanımlı 1.6 litre motorlu 120 beygirlik Mondeo modelini bir alt segmentteki Focus’la aynı fiyata alabilirsiniz.

FORD FOCUS 55 BİN 270 TL

Boyu daha küçük ama çok daha zengin donanım paketi Titanium’a sahip olan kompakt sınıftaki Focus’un, ağabeyi Mondeo ile aynı paraya satılan 1.6 litrelik 125 beygirlik versiyonu boy farkını donanım ve motorla kapatıyor.

DAHA UCUZU HER ZAMAN VAR

Beğendiğiniz bir otomobil ve satın alma gücünüz de varsa, gidip alın. Ama, nasılsa kredi geri ödemesi 500 TL diyerek aldığınız otomobilin, yakıt, bakım-servis, kasko, zorunlu sigorta, köprü ve otoyol, lastik, otopark, öngörülemeyen trafik cezaları da hesaplandığında aylık masrafının 1000 TL’nin üzerine çıkabileceğini de unutmayın. (Hakan Özenen/) Yazı kaynağı; Mynet

Bir önceki yazımız olan İşte Dolandırıcıların Yeni Yöntemi ! Hipnoz İle Dolandırıcılık ! başlıklı makalemizde Hipnoz la telefonda dolandırıcılık haberi oku 2013, TC - Şehirlerarası Telefon Kodları Listesi İçin Tıklayınız (TR) ve Telefonda Hipnoz İle Dolandırıcılık ! Detayları Oku hakkında bilgiler verilmektedir.

Toplam Okunma: 284 (Önbellek Kullanılıyor) | Son Görüntülenme: 15.07.2019

Konuya Yorum Yapabilirsiniz.

Yorum Yapabilirsiniz