Diyanet’ten Kurbanla İlgili Açıklamalar ! - SanalAlemci

Diyanet’ten Kurbanla İlgili Açıklamalar !

Çarşamba, Kasım 3, 2010 6:47
Diyanet’ten Kurbanla İlgili Açıklamalar ! 5/5 (100%) 1 Oy

Kısırlaştırılmış hayvanlar kurban olur mu?

Diyanet, kısırlaştırılmış hayvanların kurban olarak kesilip kesilmeyeceğine ilişkin açıklama yaparak, “Çeşitli amaçlarla kısırlaştırılmış veya burularak hadım hale getirilmiş hayvanlar kurban olarak kesilebilir. Kurban açısından bu herhangi bir eksiklik oluşturmamaktadır” dedi.

kurban bayramı 2010,kurbanlık resimi,hangi hayvanlar kurban olur
Din İşleri Yüksek Kurulu, Diyanet İşleri Başkanlığı internet sitesinden kurban ile ilgili merak edilenlere yer verdi. Kurbanın “Allâh’a yakınlaşmaya vesile olan şey anlamlarına gelen kurban, dinî bir terim olarak, ibâdet maksadıyla, belirli şartları taşıyan hayvanı, kurban bayramı günlerinde usulüne uygun olarak kesmeyi ve bu amaçla kesilen hayvanı ifade eder” olarak tanımlandığı açıklamada kurban kesmeyenlere yardım edilmesi gerektiği de ifade edildi. Kurban olamayacak hayvanlara ilişkin ise “Kötürüm derecesinde hasta, zayıf ve düşkün, bir veya 2 gözü kör, boynuzlarının biri veya ikisi kökünden kırık, dili, kuyruğu, kulakları ve memesi kesik, dişlerinin tamamı veya çoğu dökük hayvanlardan kurban olamaz” denildi.

“KUYRUĞU KOPAN HAYVANIN KURBAN EDİLMESİ CAİZ DEĞİL”

Diyanet çeşitli amaçlarla kısırlaştırılmış veya burularak hadım hale getirilmiş hayvanların kurban olarak kesilip kesilemeyeceği ile ilgili tartışmalara son verdi. Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı, konuyla ilgili, “Çeşitli amaçlarla kısırlaştırılmış veya burularak hadım hale getirilmiş hayvanlar kurban olarak kesilebilir. Kurban açısından bu herhangi bir eksiklik oluşturmamaktadır” açıklamasına yer verdi.

Doğumdan sonra hayvanların boynuzlarının elektrik ve benzeri yöntemlerle kurutulması suretiyle boynuzsuz olarak büyüyen hayvanların kurban edilmeye engel başka özürleri yoksa kurban edilmesinde bir sakınca olmadığını belirten Diyanet, ayrıca doğuştan kuyruksuz olan veya besili olması için küçük yaşta kuyrukları boğulmak suretiyle düşürülen koyunların kurban edilmelerinde bir sakınca bulunmadığını, ancak bir kaza sonucu kuyruğunun tamamı veya yarısından çoğu kopan hayvanın kurban edilmesinin caiz olmadığını kaydetti.

“KURBAN BAYRAMIN İLK ÜÇ GÜNÜ KESLİLİR”

Kurban edilecek hayvanların bayramın ilk üç gününde kesilmesi gerektiği ifade edilen açıklamada, “Hangi hayvanların kurban edilebileceği” sorununa ise Kurban; koyun, keçi, sığır, manda ve deveden olur. Bunların dışındaki hayvanlar kurban olarak kesilemezler. Bu hayvanların kurban olarak kesilebilmesi için, koyun ve keçinin bir, sığır ve mandanın iki, devenin ise beş yaşını doldurmuş olması gerekir. Ancak, 6 ayını tamamlayan koyun bir yaşını doldurmuş gibi gösterişli olması halinde kurban edilebilir” yanıtı verildi.

“ZENGİN EŞLER AYRI AYRI KURBAN KESSİN”

Koyun veya keçinin bir kişi tarafından; sığır, manda ve devenin ise, yedi kişiye kadar ortaklaşa kurban olarak kesilebileceği kaydedilen açıklamada kimlerin kurban kesebileceği ise şöyle ifade edildi:

“Kurban kesmek, âkil, baliğ (akıllı, ergen), dinen zengin sayılacak kadar mal varlığına sahip ve mukim olan bir Müslüman’ın yerine getireceği mali bir ibadettir. Temel ihtiyaçlarından ve borcundan başka 80.18 gr. altın veya bunun değerinde para veya eşyaya sahip olan kişi dinen zengindir. Dolayısıyla bu kişi Allah’ın kendisine bahşetmiş olduğu nimetlere şükran ifadesi ve Allah yolunda fedakârlığın nişanesi olarak kurban kesmelidir. İbadetlerde sorumluluk bireyseldir. Bu nedenle, dinen zengin olan karı-kocadan her birinin ayrı ayrı kurban kesmesi gerekir. Ancak İmam Malik’e göre aile reisi tüm aile efradı adına bir adet büyükbaş veya küçükbaş hayvan keserse bu yeterli olur. Hayvan kesiminde, gerekli yeterlilik ve şartları taşıyan kişi; kadın olsun, erkek olsun kurban kesebilir.”

Kurban etinin tamamının ailenin ihtiyaç durumuna göre evde bırakılabileceği, ancak toplumda ihtiyaç sahiplerinin arttığı dönemde kurban etinin çoğunun hatta tamamının dağıtılmasının daha uygun olduğu duyurulan açıklamada, kurbanın derisinin bir fakire veya hayır kurumuna verilmesi gerektiği belirtildi.

“KURBANI ŞOK İLE BAYILTMAK CAİZ Mİ?”

Din İşleri Yüksek Kurulu’nun açıklamasına göre, ölüm acısını azaltmak amacıyla kesim sırasında hayvanın elektrik veya narkoz vererek şok ile bayıltılması, bu hayvanın kurban olarak kabul edilmesine engel oluşturmuyor. Ancak hayvanın kesilmeden, şokun etkisiyle ölmesi gibi bir durumda kurban olarak sayılmıyor ve eti yenilemiyor. Hayvanın kurban edilmeden önce kesilmesine engel bir kusur meydana gelmesi halinde, satın alan kişi zenginse yenisini alıp kesmesi gerekiyor. Kişi yoksulsa aldığı hayvanı kurban edebiliyor.

“KURBAN YERİNE SADAKA VERİLEBİLİR Mİ?”

Açıklamada, Kurban yerine sadaka vermekle bu ibadet yerine getirilmiş olur mu?lişkin soruya da “Kurban ibadeti belirli şartları taşıyan hayvanların usulüne uygun olarak kesilmesiyle yerine getirilir. Ancak, bu iki ibadetten birini diğerinin alternatifi olarak algılamak dini açıdan doğru değildir” yanıtı verildi. Diyanet taksitle kurban kesilebileceğini de ifade etti.

Kurban Bayramında Kurbanlık Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler !

Hangi Hayvanlar Kurban Olur,Hangileri Olmaz ? Kurban Olabilecek Hayvanlar Hakkında !

Bir önceki yazımız olan Kentgaz ''Denizli'' Doğalgaz başlıklı makalemizde borç sorgulama Denizli kentgaz, denizli kent gaz arıza ve Denizli kentgaz hakkında bilgiler verilmektedir.

Toplam Okunma: 1.507 (Önbellek Kullanılıyor) | Son Görüntülenme: 15.03.2020

Konuya Yorum Yapabilirsiniz.

4 Yorum Yapılmış “Diyanet’ten Kurbanla İlgili Açıklamalar !”

Yasal Uyarı: Bu bölümde yer alan kullanıcı yorumları sanalalemci.com ve sahiplerinin görüşlerini ifade etmez, bu yorumlardan sanalalemci.com ve sahipleri sorumlu tutulamaz. Her yorum o yorumu yazan kullanıcının sorumluluğundadır.
 1. SanalAlemci » Blog Archive » Kurban Bayramında Kurbanlık Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler ! Diyor ki:

  Mayıs 27th, 2011 at 13:30

  [...] Diyanet’ten Kurbanla İlgili Açıklamalar ! Hangi Hayvanlar Kurban Olur,Hangileri Olmaz ? Kurban Olabilecek Hayvanlar Hakkında !Diyanet'ten Kurbanla İlgili Açıklamalar !Kurbanlıklara büyük zam var !Kurban Keserken Dikkat Edilmesi Gerekenler !2011 YILI 'DİNİ GÜNLER' LİSTESİKurbanla İlgili Sıkça Sorulan Sorular ve Cevaplar !Kurban Bayramınız Kutlu Olsun..Kaç Çeşit Hac Vardır? Hac Çeşitleri [...]

 2. SanalAlemci » Blog Archive » Kurban Keserken Dikkat Edilmesi Gerekenler ! Diyor ki:

  Temmuz 6th, 2011 at 13:41

  [...] Diyanet’ten Kurbanla İlgili Açıklamalar ! (Tıklayınız) [...]

 3. SanalAlemci » Blog Archive » Kurbanla İlgili Sıkça Sorulan Sorular ve Cevaplar ! Diyor ki:

  Temmuz 28th, 2011 at 10:59

  [...] Kurban kesen, bu ibadetiyle Allah’a yaklaşmış ve O’nun hoşnutluğunu kazanmış olur. Kurban, aynı zamanda bir sosyal yardımlaşma ve dayanışma örneğidir. Kesilen kurbanlardan maddi [...]

 4. Kurban Bayramı ve Kurbanlıklar İle İlgili Merak Edilenlerin Cevabı - SanalAlemci Diyor ki:

  Ağustos 9th, 2015 at 22:26

  [...] (Video) Kurbanlık Hayvanlar Nerelerden Alınabilir? Kurbanlık Nasıl Seçilir? (Video)Diyanetten Kurbanla İlgili AçıklamalarKurban Bayramında Kurbanlık Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler!Kurban Farz mıdır? Kimler Kurban [...]

Yorum Yapabilirsiniz