Dikkat ! Kontör’den TL’ye Geçişte Cepleri Yakan Gizli Zam ! - SanalAlemci

Dikkat ! Kontör’den TL’ye Geçişte Cepleri Yakan Gizli Zam !

Çarşamba, Nisan 7, 2010 13:26
Derecelendir

Kontörden TL’ye geçişte “çaktırmadan” zam yapıldı Kullanicilar bundan habersiz ve birkaç goz boyamayla zam gecistiriliyor İşte Türk cep kullanıcılarının başına gelenler;
Cepte gizli zam !
Cep telefonlarında 1 Nisan’da gerçekleşen kontörden TL’ye geçiş esnasında fiyatların da eskisi gibi olmadığı dikkak çekiyor.

parça kontör almaya gerek kalmadan Türk Lirası ile istenen miktarda yükleme yapılması beklenirken, piyasada işler böyle yürümüyor. 20 Liralık konuşma kartları 21 liradan satılıyor. Ayrıca kontörde 20 kuruşa yapılan görüşmeler 25 ila 30 kuruşa çıkıyor ki bu %25 ila %50 zam demek !

Ayrıca kontörlerin yüzde 33 eksiltilerek kuruşa çevrilmesi de durumun farkına varan kullanıcılarda büyük infial uyandırdı. Türkiye’de 65 milyon cep telefonu kullanıcısının 46 milyonu kontörlü cep telefonu hattı kullanıyordu.

İşte üç operatörde Kuruş’a geçildikten sonra yapılan zamlar…

TURKCELL’DE DURUM NE?

Turkcell’e bakacak olursak 1 kontör yani 20 kuruş karşılığı yapılan BirFiyat tarifesinin yeni halinde fiyatın 35 la 45 kuruş olduğu görülüyor.

50 TL’lik paket görüşme 35 kuruş, 30TL’lik paket 45 kuruş, 10 dakikası 40 kuruş olan SüperPaket ise 50 kuruş oluyor.

BizBize tarifesi kullananlar 2 dakika için 65 kuruş ödüyor, bu da 25 kuruş zam demek.

Örneğin “TL Yükle, TL Kazan” kampanyası ile birlikte, 1 Nisan tarihinden itibaren 30 TL karşılığında Avantaj Kart yükleyenler 30 TL, 50 TL karşılığında Süper Kart yükleyenler 50 TL kazanacak. Üstelik hediye TL’leri tam 1 ay boyunca Turkcell’liler ile konuşurken kullanabilecekler. ” kampanyası çekici görünse de 1 kereye mahsuh. Yani kullanıcılar ilk başta zammı farketmeyecek ama uzun vadede olan olacak.

Bu konuda özellikle tüketici hakları kuruluşlarına sayısız şikayet gidiyor. 10 saniyelik görüşme için 60 saniye ödendiği gibi iddialar Tüketici Birliği’nin yaptığı açıklamalar içerisinde dikkat çekiyor.

VODAFON NE YAPTI?

Vodafone yeni tarifelerini açıkladı ancak onda da Turkcell’de olduğu gibi zam var.

CEP1 tarifesinde bütün operatörleri 3 dakikası 1 kontöre yani 20 kuruşa arayan Vodafone aboneleri artık 30 kuruşa konuşuyor. Bu da yüzde 50 zam demek oluyor.

Cep öğrenci tarifesinde 5 dakikası 20 kuruş iken artık 30 kuruş, yine yüzde 50 zam demek oluyor.

Vodafone da Turkcell gibi ilk ay kampanya yapıyor ama uzun vadede olan oluyor: “Kayıt veya benzeri işlemlerle uğraşmayı gerektirmeyen kampanya dâhilinde tek seferde hatlarına 20 veya üzeri TL yükleme yapan aboneler, yükledikleri miktarın yüzde 50′sini yine TL olarak anında kazanabilecekler. Kazanılan hediye Liralar her yöne aramalar için bir ay süreyle kullanılabilecek.”

AVEA’DA DA ZAM VAR

Avea standart 1 kontörü 20 kuruş yerine 25 kuruş olarak hesapladı. Yani yüzde 25 zam yaptı, Turkcell ve Vodafone’un yüzde 50′lik zammına göre daha insaflı. Yine de bu zamlar özellikle SMS’lerde birikerek tüketiciyi etkiliypr.

Örneğin Genç Avea tarifesi 100 kontöre 5 dakikası 40 kuruş, 150 kontöre 10 dakikası 40 kuruş iken artık 50 kuruş. Ancak Avea’da ve diğer tarifelerde dikkat edilecek bir nokta daha var, kontör hediyeleri de aynı tarife üzerinden TL’ye çevirildi. Yani zam var ama promosyonlar ve özel kampanyalar açısından Turkcell, Vodafone ve Avea’da zarar yok.

Avea’nın yüzde 25′lik zammı özellikle sık sık SMS atanları yakacak, 40 kuruş yerine 50 kuruş ödenecek.

Telekominikasyon Kurumuna Şikayetlerimizi bildirmek için ; Buradan

—————————

herkes sikayetlerini iletmeli ses yukselmeli habere bak %50 gorusme ve sms’e zam yapilmis

Tüketiciler Birliği Başkanı Nazım Kaya, cep telefonlarında kontör yerine TL uygulamasına geçilmesiyle beraber, GSM operatörlerinin konuşma sürelerinin bedelini arttırmak suretiyle gizli zam yaptıklarını belirterek, “Yapılan uygulama zam yapmak için kontörden TL’ye geçiş olarak görülmekte olup, zamların iptali için gerekli girişimler yapılacaktır” dedi. 05.04.2010
ANKARA (ANKA) – Tüketiciler Birliği Başkanı Nazım Kaya, cep telefonlarında kontör yerine TL uygulamasına geçilmesiyle beraber, GSM operatörlerinin konuşma sürelerinin bedelini arttırmak suretiyle gizli zam yaptıklarını belirterek, “Yapılan uygulama zam yapmak için kontörden TL’ye geçiş olarak görülmekte olup, zamların iptali için gerekli girişimler yapılacaktır” dedi.
Tüketiciler Birliği Başkanı Nazım Kaya, 1 Nisan’dan önce yaptıkları uyarılara rağmen, başvuru merkezlerine gelen şikayetlerden GSM operatörlerinin adeta kendi aralarında anlaşarak, kontörden TL’ye geçiş sürecinde görüşme ve SMS ücretlerinde yüzde 50 oranında gizli anlaşma yapıldığını savundu. Kaya, “Böylelikle cep telefonu operatörleri kontör yerine TL uygulamasına geçilmesini kendileri için fırsata, tüketiciler açısından da zam haline getirmişlerdir” dedi.

-FATURALI HAT SAHİPLERİ NİSAN FATURALARINI DİKKATLİ İNCELESİN-

Özellikle ön ödemeli hat sahiplerinden yoğun şikayet geldiğini belirten Kaya, faturalı hat sahiplerinin de Nisan ayına ait faturalarını dikkatle incelemelerini ve konuşma dakika bedellerini bir önceki faturaları ile karşılaştırmaları tavsiye etti. Firmaların abonelere önceden bilgi vermeksizin tarife değişikliği yapmalarının Tüketici Kanununa aykırı olduğunu kaydeden Kaya, “Tüketiciler fazladan ödemek zorunda kaldıkları tutarı her ilçe kaymakamlığından bulanan Tüketici Sorunları Hakem Heyetlerine başvurmaları halinde geri alabilecekler” ifadelerini kullandı.

-BU DURUMA SESSİZ KALINMAYACAK-

Tüketiciler Birliği’nin bu duruma sessiz kalmayacağını belirten Kaya, sektörde hizmet veren üç firma hakkında da Rekabet Kurumu ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na şikayette bulunacaklarını bildirdi. Kaya, kontörlü döneme geçiş esnasında yapılan bu zammın gerekçesinin bulunmadığını belirterek, “Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu da olaya müdahil olmamalı ve tüketicilerin bu geçiş döneminde istismar edilmesi önlenmelidir” dedi.

Not: Alıntıdır

Bir önceki yazımız olan Kentgaz ''Denizli'' Doğalgaz başlıklı makalemizde borç sorgulama Denizli kentgaz, denizli kent gaz arıza ve Denizli kentgaz hakkında bilgiler verilmektedir.

Toplam Okunma: 674 (Önbellek Kullanılıyor) | Son Görüntülenme: 24.01.2020

Konuya Yorum Yapabilirsiniz.

Yorum Yapabilirsiniz