Deprem vergileri ne oldu? - SanalAlemci

Deprem vergileri ne oldu?

Salı, Ekim 25, 2011 3:02
Derecelendir

Van Depreminden sonra yeniden kamuoyunun gündemine gelen deprem vergileri ne oldu? Bunun için toplanan vergiler nereye harcandı, sorusuna yanıt Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten geldi.

Tütün ve sigara kaçakçılığı ile mücadele eylem planını açıkladığı basın toplantısında konuşan Şimşek’e, 1999 depreminden sonra çıkarılan vergiler neticesinde yaklaşık 46 ila 48 milyar liralık gelir elde edildiği ve bu vergilerin nereye harcandığı soruldu.

74 MİLYONUN İHTİYACI İÇİN HARCANDI
Şimşek, toplanan vergilerin sağlık, eğitim, duble yollar gibi 74 milyonun ihtiyacını karşılamak için kullanıldığını söyledi. Şimşek, uluslararası vergi uygulamalarında da ‘tek bir harcama için vergi toplanması’ mantığının doğru bulunmadığının altını da çizdi.

Maliye Bakanı, bu vergilerin kendilerinden önceki hükümet döneminde ‘geçici’ olarak çıkarıldığını; ancak daha sonra yine kendilerinden önceki hükümet tarafından ‘kalıcı’ hale getirildiğini anlattı. Dolayısıyla kendi hükümetleri döneminde ‘deprem’ adı altında bir vergi uygulamaya koymadıklarını, mevcut şekliyle vergi alımına devam ettiklerini söyledi.

Bakan Şimşek, 46 ila 48 milyar lira toplandığına ilişkin rakamın ise doğru olup olmadığına bakması gerektiğini belirtti. Şimşek, sadece sağlık harcamalarına 1 yıl için 44 milyar lira aktarıldığına vurgu yaptı.

MAAŞINI BAĞIŞLAYACAK
Şimşek ayrıca, hükümet olarak deprem yaralarının sarılması için ellerinden geleni yaptıklarını belirtirken, bireysel olarak bir aylık maaşını depremzedeler için bağışlayacağını da duyurdu.
Mynet

Bir önceki yazımız olan Sigarada niye indirim yapıldı? başlıklı makalemizde sigara fiyatları neden geri düştü, Sigarada neden indirim yapıldı ve sigaraya yapılan zam'da neden indirim yapıldı hakkında bilgiler verilmektedir.

Toplam Okunma: 147 (Önbellek Kullanılıyor) | Son Görüntülenme: 03.11.2019

Konuya Yorum Yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yapılmış “Deprem vergileri ne oldu?”

Yasal Uyarı: Bu bölümde yer alan kullanıcı yorumları sanalalemci.com ve sahiplerinin görüşlerini ifade etmez, bu yorumlardan sanalalemci.com ve sahipleri sorumlu tutulamaz. Her yorum o yorumu yazan kullanıcının sorumluluğundadır.
  1. SanalAlemci » Blog Archive » Van Depreminde Son Bilanço: 601 Ölü ! Diyor ki:

    Ekim 31st, 2011 at 05:09

    [...]Mynet Kandilli Rasathanesi Deprem Sorgulama Sayfası Deprem Vergileri Ne Oldu? Benzer Konular:Deprem Sorgulama SayfasıDeprem vergileri ne oldu?Japonya'da Deprem Sonrası [...]

Yorum Yapabilirsiniz