Cumhurbaşkanı HSYK değişikliğini onayladı işte detaylar !!! - SanalAlemci

Cumhurbaşkanı HSYK değişikliğini onayladı işte detaylar !!!

Çarşamba, Şubat 26, 2014 20:04
Cumhurbaşkanı HSYK değişikliğini onayladı işte detaylar !!!
Cumhurbaşkanı HSYK değişikliğini onayladı işte detaylar !!! 5/5 (100%) 1 Oy

Gül, HSYK’da değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’u onayladı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Kanununda değişiklik yapan kanunu onayladı. Gül, yasa yapım sürecinde, anayasa ile çelişen maddelere ilişkin uyarılarının dikkate alınarak değişikliğe gidildiğini belirterek, “Düzeltilen bu açık aykırılıklar dışında Kanunun diğer lehinde ve aleyhinde tartışılan maddelerinin ise Anayasa Mahkemesince değerlendirilmesinin daha doğru olacağını düşünerek yayımlanmasını uygun buldum” açıklamasını yaptı. Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre Gül, “Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”u Anayasanın 89′uncu maddesinin birinci fıkrası ile 104′üncü maddesinin ikinci fıkrasının (a) bendi uyarınca yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderdi.Açıklamada, Cumhurbaşkanı Gül’ün kamuoyuna duyurulmasını istediği hususlara yer verildi.
Gül’ün açıklaması şöyle: “Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Kanununda değişiklik yapan Teklifin Türkiye Büyük Millet Meclisine sunulmasından sonra her safhasını özellikle Anayasaya aykırılığının bulunup bulunmadığı bakımından incelettim ve Teklifte 12 maddede yer alan 15 hususun Anayasayla açıkça çeliştiğini gördüm ve Adalet Bakanını çağırıp uyardım.
Bunun üzerine TBMM Adalet Komisyonu ve Genel Kurul safhalarında uyarılarım dikkate alınarak, Teklifin ilk halinde bulunan, HSYK Daire Başkanlarının belirlenmesi, HSYK’ya tetkik hakimi ve müfettiş atanması, gönderilmesi ve görevlendirilmesi, HSYK üyelerine disiplin cezası verilmesi, yönetmelik ve genelge çıkarma gibi konularda özellikle Adalet Bakanına yetkiler veren hükümlerden vazgeçildiğini ve bu yetkilerin yenidenHSYK Genel Kurulunda veya ilgili dairelerinde kalacak şekilde değiştirildiğini gördüm. Düzeltilen bu açık aykırılıklar dışında Kanunun diğer lehinde ve aleyhinde tartışılan maddelerinin ise Anayasa Mahkemesince değerlendirilmesinin daha doğru olacağını düşünerek yayımlanmasını uygun buldum.”

Gül, AFAD ile ilgili torba kanunu da onayladı

Cumhurbaşkanı Gül, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ile ilgili maddeleri de içeren “torba kanun”u onayladı. Gül, 6525 sayılı “Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun”u yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderdi. Kanuna göre, deprem gözlemi yapan üniversiteler, yerel yönetimler, tüm kurum ve kuruluşlar deprem gözlem verilerini eşzamanlı olarak AFAD aktaracak. Meydana gelen depremin büyüklük ve şiddet gibi temel verileri kamuoyuna resmi olarak sadece başkanlık tarafından duyurulacak. İllerde bütünleşik afet ve acil durum yönetiminin tüm unsurlarını içerecek şekilde, AFAD’ın taşra teşkilatı olarak valiye bağlı il afet ve acil durum müdürlükleri kurulacak.

kaynak:tgrt

Bir önceki yazımız olan Zayıflamaya yardımcı olan bitkisel çaylar hangileri ? başlıklı makalemizde hangi bitki çayı zayıflatır ? ve zayıflatan bitki çayları hangileri ? hakkında bilgiler verilmektedir.

Toplam Okunma: 84 (Önbellek Kullanılıyor) | Son Görüntülenme: 23.07.2019

Konuya Yorum Yapabilirsiniz.

Yorum Yapabilirsiniz