Cumhurbaşkanı Gül, Büyükşehir Belediye yasasını onadı - SanalAlemci

Cumhurbaşkanı Gül, Büyükşehir Belediye yasasını onadı

Perşembe, Aralık 6, 2012 11:40
Cumhurbaşkanı Gül, Büyükşehir Belediye yasasını onadı
Derecelendir

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 13 ili büyükşehir yapan yasayı onayladı.
06 Aralık 2012 Perşembe

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ”On Üç İlde Büyükşehir Belediyesi ve Yirmi Altı İlçe Kurulması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’u onayladı.

Söz konusu tasarı, 12 Kasım tarihinde Meclis’ten geçerek Gül’ün onayına sunulmuştu.

Yasa, nüfusu 750 bini aşan illerin, büyükşehir belediyesi kapsamına alınabilmesine imkan tanıyor.

Kanuna göre, Aydın, Balıkesir, Denizli, Hatay, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa ve Van, büyükşehir belediyesi olacak.

Düzenlemeyle Türkiye genelinde 34 yeni ilçe kurulması ve İstanbul ile Kocaeli’nin köylerinin mahalle statüsüne alınması da öngörülüyor.

İstanbul Şişli’nin Ayazağa, Maslak ve Huzur mahalleleri Sarıyer’e, Ankara Yenimahalle’nin bazı mahalleleri Etimesgut ve Çankaya’ya bağlanacak.

TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen, 13 İlde Büyükşehir Belediyesi Kurulması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un ayrıntıları şöyle:

Kanuna göre, Aydın, Balıkesir, Denizli, Hatay, Malatya, Manisa, Kahramanmaaraş, Mardin, Muğla, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa ve Van, büyükşehir belediyesi olacak.

Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Eskişehir, Erzurum, Gaziantep, İzmir, Kayseri, Konya, Mersin, Sakarya ve Samsun büyükşehir belediyelerinin sınırları, il mülki sınırları olacak. Mynet

Bir önceki yazımız olan Bakandan emekliye toplu para müjdesi.. başlıklı makalemizde Bakan müjdeyi verdi Emekliye Toplu Para ve VEFAT EDEN EMEKLİNİN ZAMMI DUL VE YETİME hakkında bilgiler verilmektedir.

Toplam Okunma: 115 (Önbellek Kullanılıyor) | Son Görüntülenme: 22.07.2019

Konuya Yorum Yapabilirsiniz.

Yorum Yapabilirsiniz