Bugün Ali Adnan Menderes’in idam edildiği kara gün: 17 Eylül - SanalAlemci

Bugün Ali Adnan Menderes’in idam edildiği kara gün: 17 Eylül

Pazar, Eylül 17, 2017 10:28
Bugün Ali Adnan Menderes’in idam edildiği kara gün: 17 Eylül 4.7/5 (95%) 15 Oy

Siyasi iradenin temsilcisi, ülkenin Başbakanı Adnan Menderes; darbeci askerler tarafından küçük düşürülmüş, işkence görmüş ve idam edilmişti

Bugün, Türkiye’nin tarihine kara bir leke olarak yazılan günün yıldönümü: Başbakan Adnan Menderes’in idam edildiği gün.
HALKIN SEÇTİĞİ BAŞBAKAN
Adnan Menderes İdama götürülürken
Seçimlerde yüzde 48 gibi bir oy olarak 424 milletvekili sandalyesiyle CHP’yi 3′e katlayan Adnan Menderes, halkın ezici çoğunluğunun oylarıyla Başbakan olmuştu.

Ali Adnan Menderes İdam edilmeden önce resim

DARBEYLE YÖNETİME EL KOYDULAR, BAŞBAKANI İDAM ETTİLER

Türk milletinin siyasi tercihlerini hiçe sayan, küçümseyen ve küstahça onlara kimi seçmeleri gerektiğini bildirmeye çalışan darbeciler yönetime zorla el koymuş ve Başbakan Menderes’i uydurma bir mahkemede yargılatarak idam etmişlerdi.

İdam edilişinin 55. yılında darbecilerin Menderes ailesine yaptığı bir ahlaksızca hareketi daha hatırlatma gereği duyduk.

KAPIYA İKİ KAĞIT ASTILAR, CELLADIN PARASINI BİLE AİLEYE ÖDETTİLER

Menderes idam edildikten bir gün sonra, evinin kapısına iki kağıt asılmıştı. Kağıtlardan birinde Menderes’in neden asıldığı açıklanırken, diğerinde ise cellada ödenen para miktarı yazılıydı. Aile, cellada verilen parayı devlete ödemişti.

TÜRK SİYASİ TARİHİNDEKİ EN YÜKSEK OY ORANI

Menderes başkanlığındaki DP, 2 Mayıs 1954 tarihinde yapılan seçimlerde de büyük bir zafer kazandı. Oyların yüzde 57,6′sını alarak iktidarını tek başına devam ettirdi. Bu, Türkiye tarihinde demokratik bir seçimde bir siyasi parti tarafından ulaşılan en yüksek orandı ve bir daha da bu orana ulaşılamadı.

Adnan Menderes Mahkeme salonunda

DARBE DÖNEMİ

1955′ten sonraki ekonomik daralma ve siyasette yaşanan kamplaşma gerekçeleri 27 Mayıs askeri darbesinin alt yapısını oluşturdu. 27 Mayıs 1960 sabaha karşı saat 4′te radyoda Kurmay Albay Alparslan Türkeş TSK olarak yönetime el koyduklarını belirtti ve askeri darbenin sebeplerini bir radyo bildirisi ile halka duyurdu. Menderes ise 27 Mayıs 1960 günü Kütahya’da Albay Muhsin Batur tarafından gözaltına alınarak Ankara’ya götürüldü. Daha sonra da ve diğer tutuklu DP üyeleri ile Yassıada’da hapsedildi. Darbeci subaylar ise Cemal Gürsel başkanlığında kurulan Milli Birlik Komitesi ve kurucu meclis ile beraber ülke yönetimini devraldı. Menderes ve diğer DP üyeleri ise bulundukları Yassıada’da kurulan Yüksek Adalet Divanı tarafından yargılanmaya başladı. Yapılan oturumlar her gece radyoda Yassıada Saati programında halka duyuruluyordu. 9 Temmuz 1961 tarihinde Anayasa Komisyonu’nun hazırladığı yeni anayasa için yapılan halk oylaması ile yüzde 61,7 oy oranı ile kabul edilerek yürürlüğe girdi.

Ali Adnan Menderes İdam

3 DAVADAN YARGILANDI

27 Mayıs darbesini yapan cuntacıların özel olarak kurdukları mahkeme olan Yüksek Adalet Divanı’nda 13 davadan yargılanan Menderes, Bebek Davası dışındaki bütün davalardan suçlu bulundu. Mahkeme, 9 ay 27 gün süren yargılama süreci sonunda aralarında Menderes’in de 14 kişinin idamına, 31 kişinin de ömür boyu hapse mahkum edilmesine karar verdi. Geri kalan 418 sanığa ise 6 ay ile 20 yıl arasında değişen hapis cezaları veya beraat kararı verildi. Cemal Gürsel başkanlığındaki Milli Birlik Komitesi; Celâl Bayar, Adnan Menderes, Hasan Polatkan ve Fatin Rüştü Zorlu dışındakilerin idam cezasını affetti. Celal Bayar’ın cezası yaş haddi nedeniyle ömür boyu hapse çevrildi. Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan, 16 Eylül 1961 tarihinde sabaha karşı idam edildi.

Menderes ise 17 Eylül 1961′de sağlık muayenesini yapan doktor heyetinden “sağlam” raporu alınmasının ardından, İmralı Adası’na götürüldü İlk durak, komutanın odası oldu. İdam kararı yüzüne okundu. Menderes’in dilinden “Allah milletimize zeval vermesin” cümlesi döküldü. İdam sehpasına gitmeden önce din görevlisi ile birkaç dakika konuştu. Ardından beyaz gömlek giydirildi.

MİLLETİME EBEDİ SAADETLER DİLERİM

“Hayata veda etmek üzere olduğum şu anda devletim ve milletime ebedi saadetler dilerim. Bu anda karımı ve çocuklarımı şefkatle anıyorum…” Menderes, saat 13.21′de İmralı Adası’nda idam edildi. Kaynak: Ensonhaber.com

Adnan Menderes’in 55 Yıl Önceki Kendi Sesinden Konuşması

Ali Adnan Menderes Bir İnsan Serüveni Belgeseli İzle ”Bir İnsan Serüveni

Bir önceki yazımız olan MEB 2017-2018 Okullar Ne Zaman Açılacak? Yeni eğitim öğretim dönemi ne zaman başlıklı makalemizde 2017 -2018 EÖY okulların açılış ve Kapanış tarihlerini öğren, 2017- 2018 EĞİTİM- ÖĞRETİM YILINDA OKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK VE KAPANACAK? ve 2018 YILINDA 15 TATİLİ NE ZAMAN? HANGİ TARİHTE OLACAK ÖĞREN hakkında bilgiler verilmektedir.

Toplam Okunma: 196 (Önbellek Kullanılıyor) | Son Görüntülenme: 12.07.2018

Konuya Yorum Yapabilirsiniz.

7 Yorum Yapılmış “Bugün Ali Adnan Menderes’in idam edildiği kara gün: 17 Eylül”

Yasal Uyarı: Bu bölümde yer alan kullanıcı yorumları sanalalemci.com ve sahiplerinin görüşlerini ifade etmez, bu yorumlardan sanalalemci.com ve sahipleri sorumlu tutulamaz. Her yorum o yorumu yazan kullanıcının sorumluluğundadır.
 1. Hülya Diyor ki:

  Eylül 17th, 2017 at 21:08

  Menderes Chp’li idi..
  Toprak yasasını kabul etmeyince Chp’den ihracedildi.
  Sahil kesimin İnsanlarından dı..

  Sırf Ezanı Aslına çevirdiği ve Halkın Adamı olduğu için,çirkin iftiralara maruz kaldı..

  Ve bu iftiralar gerekçe gösterilerek 56 sene önce Bugün İdam edildi.

  İnönü,Menderes’e yapılacak olan Darbeyi biliyor ve Adeta Tehdit ediyordu “Sizi ben bile kurtaramam” diyerek..

  Dünün Chp’si bugün de aynı Chp.!!
  Erdoğanı Dün Lahey ile Tehdit ettiler..
  İç karışıklık çıkartmak için Geziyi Ve Sözde Adalet yürüyüşü düzenlediler v.s v.s..

  Dünde Savaşa sonuna kadar Devam edicez diyen Kemal, İnönü’nün Cani zihniyetini sürdürüyor..
  Nediyelim …
  Menderes’in Ahı burnunuzdan gelsin..
  Menderes’i Nazik Başbakanımızı Koruyamadık.
  Fakat Erdoğana Dokunanı YakarıZ..
  Buda böyle biline..

 2. Meryem Diyor ki:

  Eylül 17th, 2017 at 21:10

  Türkçeye dönüştürülmüş ezanı özüne dönderdi, arapca yaptı, bedelini asılarak ödedi. Mekanı cennet olsun, nur içinde yatsın.

 3. Hasan Turgut Diyor ki:

  Eylül 17th, 2017 at 21:22

  #KARAGÜN,
  Bugün, Türkiyenin, Tarihine,
  Kara Bir Leke Olarak Yazılan Günün Adı,
  Cennet Mekan Başbakan,
  Adnan Menderes’in idam Edildiği Gündür.

  Sana Selam Olsun Ey” Şehid Menderes”!

 4. Ramazan Diyor ki:

  Eylül 17th, 2017 at 21:27

  Merhum Menderes “Yeter Söz Milletin’dir” dediği için cuntacılar tarafından idam edildi
  Mekanı cennet olsun inşâAllah..
  Zalimler için ise yaşasın Cehennem!

 5. Ülkü Diyor ki:

  Eylül 17th, 2017 at 21:32

  O gün Menderesi asan zihniyet bugün kü lanet chp zihniyeti

 6. Rukiye Yıldız Diyor ki:

  Eylül 17th, 2017 at 21:43

  Bu Milleti,Ezan-ı Muhammed’i'ye Kavuşturan Adnan Menderesi Rahmetle Anıyorum..Allah Rahmet ve Merhameti ile Muamele Etsin.Amin

 7. Aysel Bulut Diyor ki:

  Eylül 17th, 2017 at 21:47

  Bir nar ağacı vardı birde dar ağacı,
  Namerde nar ağacı düştü,yiğide dar ağacı…

  Bugün 17 Eylül…Bundan tam 56 yıl önce bugün ezanları aslına çeviren,mecliste ilk defa ALLAH diyen, halkın seçtiği ilk lider ADNAN MENDERES idam edildi…

  Şehadetinin yıldönümünde kendisini birkez daha rahmet ve minnet ile yad ediyoruz…Bu millet seni unutmadı,unutmayacak…

Yorum Yapabilirsiniz