Bu Gece Bin Aydan Daha Hayırlı Olan ”Kadir” Gecesi ! 14-08-2012 Salı - SanalAlemci

Bu Gece Bin Aydan Daha Hayırlı Olan ”Kadir” Gecesi ! 14-08-2012 Salı

Salı, Ağustos 14, 2012 10:12
Bu Gece Bin Aydan Daha Hayırlı Olan ”Kadir” Gecesi ! 14-08-2012 Salı
Bu Gece Bin Aydan Daha Hayırlı Olan ”Kadir” Gecesi ! 14-08-2012 Salı 4.5/5 (90%) 2 Oy

Bin aydan daha hayırlı olan gece! ”Kadir” Gecesi..

Bu mübarek geceyi nasıl idrak etmeliyiz?..
Bu gece Kur’an-ı Kerim’in Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed’e (SAV) indirilmeye başlandığı gece olan Kadir Gecesi… Bin aydan daha hayırlı olan bu gece bütün İslam dünyasında ibadet, dua ve niyazla idrak ediliyor.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, bütün İslam aleminin bugün idrak edilecek Kadir Gecesi’ni tebrik ederek, bu gecenin feyz ve bereketinden herkesin nasibdar olabilmesini, dua ve niyazların kabul edilmesini, topyekun İslam dünyasının içinden geçmekte olduğu zorlu süreçten bir an evvel kurtulmasını diledi. Görmez, Kadir Gecesi vesilesiyle yayımladığı mesajında, Kadir Gecesi’nin, değerini bizzat Kur’an-ı Kerim’den aldığını, Kur’an-ı Kerim’in, bu geceye müstakil bir sure tahsis ederek, Biz onu Kur’an’ı Kadir Gecesi’nde indirdik. Bilir misin nedir Kadir gecesi? Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır. O gece melekler ve ruh (Cebrail), rablerinin izniyle her bir iş için iner dururlar. O gece tan yeri ağarıncaya kadar esenlik doludur şeklinde gecenin en güzel biçimde tasvirini yaptığını bildirdi.

Sesli,Arabça ve Türkçe Yazılı”Kadir” Suresi – Tıklayınız

- BİR ÖMRE BEDEL: ”Her sene Allah’tan bir bağış, Peygamber’den bir armağan gibi gelen” Kadir Gecesi’nin anlatıldığı Kadir suresinin, üç mesaj getirdiğini ifade eden Görmez mesajında şunları kaydetti: ”Birincisi, Kadir Gecesi’ni değerli kılan ’yaradılış bilgisinin ders kitabı’ olan Yüce Kur’an’ın ilk nüzulüne şahit olmuş olmasıdır. Onun kadrini yücelten, aziz Kur’an’ın rahmet yüklü evrensel mesajlarının bu gece inmeye başlamasıdır. Aynı şekilde Müslümanların Allah katındaki değerini yücelten, kadrini kıymetini yüce kılan da Kur’an-ı azimuşşandır. İkinci mesaj, her Kadir Gecesi’nin müminlere her yıl bir ömürlük bir fırsat sunmuş olmasıdır. ’Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır’ demek, Kadir gecesi bir ömürlük zamana eş değerdir demektir. Eğer şu ana kadar yaşadığımız ömrü iyi değerlendiremediysek bu gece bize bir ömre bedel bir imkan tanınmaktadır. Bu yönüyle Kadir Gecesi diğer bütün kutlu zamanların üstünde ve önünde olarak Yüce Rabbimizin insanlığa bir rahmet kapısı, bir umut pınarı olarak bahşettiği mübarek bir gecedir.

1900 -2015 Yılları Arası Kadir Gecesi Tarihlerini Öğrenmek İçin Tıklayınız

Bu gece, hayatımızın çok hızlı seyreden akışı içinde geçmişimizi değerlendirerek gafletle geçen günlerimizi sorgulama, günahlardan arınma, unutarak ve bilmeyerek işlediğimiz hatalara tövbe edip af ve bağışlanma dileme zamanıdır. Üçüncü mesaj, vahiy meleği Cebrail Aleyhi’s-selam ile Allah’ın meleklerinin Kadir Gecesi’nde yeryüzüne selam ve esenlik getirmek üzere inmeleridir. Kur’an’ın nüzulü hürmetine bir kez yaşanan bu hadise, Cenab-ı Hakk’ın biz müminlere çok büyük bir ikramı, ihsanı ve lütfu olarak her sene tekerrür etmektedir. Bu gece vesilesiyle bir kez daha hatırlatmak isterim ki, Kadir Gecesi’ni, ancak Kur’an’ın kadrini, kıymetini bildiğimiz oranda hakiki anlamda ihya etmiş oluruz. Kur’an’ın hak, hakikat, ahlak ve adalet ilkelerine sarıldığımız ölçüde bu gecede bir ömre bedel manevi gelişmeler yaşayabiliriz. Kur’an’ın barış ve esenlik mesajlarına değer verdiğimiz nispette Allah’ın meleklerinin, yeryüzüne barış ve esenlik getirmek üzere indiklerinin idrakine varabiliriz. ’Her geleni Hızır, her geceyi Kadir bil!’ şuuruyla hayatımızı sürdürdüğümüz müddetçe Kadir Gecesi’nden hakkıyla istifade edebiliriz.”

2012 -2105 Yılları Arası Dini Günler Listesi Görmek İçin Tıklayınız

- BURUK SEVİNÇ: “Üzülerek ifade edelim ki ülke olarak Ramazan ayı boyunca verdiğimiz şehitler, İslam coğrafyasında özellikle yanı başımızda Suriye’de kadın, çocuk, yaşlı demeden her gün katledilen masum insanlar, uzak doğuda Myanmar’da, Arakan’da din kardeşlerimizin maruz kaldığı vahşet ve insanlık dramı, dünyanın muhtelif yerlerinde Müslümanlara reva görülen zulüm, şiddet, cinayet ve insanlık dışı eylemler, Ramazan sevincimizi buruk bir şekilde yaşamamıza sebep olmuştur. Kadir Gecesi’ni idrak ederken, dünyanın neresinde olursa olsun topyekun açların, yoksulların, mahrumların, mağdurların, zayıf bırakılmışların, zulme uğramışların haklarına dikkat kesilmek, onların dertleriyle dertlenmek, acılarına ortak olmak, yaralarını sarmak, halleriyle hemhal olmak; zalim ve diktatörlerin hak ve hukuk tanımayan, azgınlaşan ve şımaran iradelerine karşı tavır almak, kısacası insanlığın barış ve huzuru için hayrın anahtarı şerrin kilidi olmak, yeryüzündeki bütün Müslümanların üzerine düşen bir görev ve sorumluluktur. Bu vazife, bu gece yeryüzüne inen meleklere ve Cebrail Aleyhi’s-selama eşlik edecek maneviyata uygun bir kulluğa sahip olmak için de yerine getirilmesi gereken bir ödevdir.”

BU GECE NASIL İDRAK EDİLMELİ?

Müftü Yardımcısı İrfan Üsündağ, Kadir Gecesi’nde yapılacak dua ve ibadetlerle ilgili şunları söyledi:

Peygamber Efendimize (a.s.) sahabeler soruyor, bu geceyi nasıl değerlendirelim diye. Peygamberimiz şu cevabı vermiş ‘ey Allah’ım, sen affedecisin, affetmeyi seversin beni affet.’ Bu şekilde dua edebiliriz. Ayrıca bu gece de duanın yanında büyük bir gece olduğuna göre Allah’ın rahmetinin, meleklerinin indiği bir gece olduğuna göre günahlarımıza tövbe ederiz, onlardan pişmanlık duyup bir daha yapmamak üzere söz vermeliyiz. Kuran-ı Kerim bu gecede indirilmiştir.

Kuran-ı Kerim bu gecede indirilmeye başlandığına göre Kuran-ı Kerim’le ilişkilerimizi gözden geçirmeliyiz. Bol bol Kuran okuyabiliriz. Nafile ve kaza namazlarımız varsa onları kılabiliriz. Tesbih çekip Allah’ı zikretmeliyiz ve peygamberimize salat-u selam getirmeliyiz. Bu gece de yapabileceğimiz güzel işlerden bir tanesi çeşitli ziyaretleşmeler olabilir. Ziyaretleşme imkanımız olmayacaksa da uzaktaki akrabalarımızı arayıp sormalıyız. Gecelerini tebrik etmeliyiz. Yardımlaşma hadisesini Kadir Gecesi’nde biraz daha artırarak devam ettirmeliyiz. Yetim, fakir-fukara ve akrabalarımızdan muhtaç olanlara yardım etmeliyiz.”

Bir önceki yazımız olan Âyet-el Kürsî Yazılışı Okunuşu ve Anlamı başlıklı makalemizde Allahu la ilahe illa hüvel hayyul kayyum, Allahulailaheilla ve Arapça AYETEL KURSİ DUASI OKU SESLİ DİNLE hakkında bilgiler verilmektedir.

Toplam Okunma: 104 (Önbellek Kullanılıyor) | Son Görüntülenme: 21.02.2020

Konuya Yorum Yapabilirsiniz.

Yorum Yapabilirsiniz