Bir mesaj ile 34 bin lirasını kaptırdı ! - SanalAlemci

Bir mesaj ile 34 bin lirasını kaptırdı !

Perşembe, Nisan 14, 2011 10:27
Derecelendir
Antalya’da cep telefonuna gelen ’kola firmasından hediye 10 bin TL kazandınız’ mesajına karşılık verip arayan çiftçi Ali İhsan Çoban, dolandırıcılara 3 saat içerisinde 34 bin 20 lira kaptırdı.

Çiftçilik yapan 32 yaşındaki Ali İhsan Çoban’ın cep telefonuna gelen kısa mesajda, bir kola firmasından çekilişle 10 bin TL kazandığı, ödülü alabilmesi için verilen telefon numarasını araması isteniyordu.

Hemen mesajda belirtilen telefonu arayan Çoban, firma yetkilisi sandığı kişiye ödülü nasıl alabileceğini sordu. Telefondaki dolandırıcı, “Telefonu kapatmadan şimdi en yakın postaneye gidin ve vereceğimiz telefon numaralarına cep lira yüklemesi yaptırın. Aynı şubeye yapacağımız online ödemeyle ödülünüzü alacaksanız” dedi.

Telefonu kapatmadan Aksu PTT Şubesi’ne giden Çoban, dolandırıcının verdiği telefon numaralarına sırayla 180’er TL göndermeye başladı. PTT gişe görevlisi A.K, gönderilen miktar 30 bin lirayı geçince “Ne zaman ödeme yapacaksınız” diye sordu. Bu sırada telefondaki kişi PTT görevlisini isteyerek, “Arkadaşımız hediye kazandı. Sen yükleme yapmaya devam et” dedi. Görevli A.K, bir süre daha para yükledikten sonra, Çoban’a “Sen bu kadar parayı nasıl ödeyeceksin. Üzerinde para var mı?” diye sordu. Ali İhsan Çoban para olmadığını, ancak yüklemenin ardından kendisine para geleceğini, bu şekilde ödeyeceğini söyleyince görevli durumu güvenliğe bildirdi.

Aksu Polis Merkezi’ne götürülen Çoban’ın, 189 ayrı telefon numarasına toplam 34 bin 20 TL’lik yükleme yaptığı belirlendi. Çoban’ın durumu bildirmesi üzerine akrabaları parayı toplayıp ödemeyi yaptı. Bunun üzerine PTT görevlisi A.A. şikayetini geri aldı. Ali İhsan Çoban’ın kendisini dolandıran kişiden şikayetçi olması üzerine polis olayla ilgili soruşturma başlattı.

POLİS UYARDI

Telefonlara gelen ’Hediye kazandınız’ mesajlarının dikkate alınmamasını isteyen polis, “Vatandaşlarımızı hediye kazandıkları vaadiyle dolandırmak isteyen kişiler, birçok kişiyi bu yöntemle mağdur etmektedir. Gelen mesajlar dikkate alınmamalı ve hemen en yakın polis birimine müracaat edilmelidir. Ayrıca kendilerini polis, asker, ya da savcılık görevlisi gibi tanıtıp arayan kişilere de itimat edilmemeli, para ya da benzeri kontör gönderilmemeli. Polis İmdat telefonunu arayarak yardım istenilmeli” uyarısında bulundu.

DHA

Bir önceki yazımız olan AKP (Ak Parti) Milletvekili Aday Listesi (2011) başlıklı makalemizde 12 Haziran 2011 milletvekili genel seçimleri AK Parti listesi, 2011 Ak partiden aday olan milletvekillerinin isimleri ve meslekleri ve 2011 Genel Seçimi AKP Milletvekili Adayları İsimleri-sanalalemci.com hakkında bilgiler verilmektedir.

Toplam Okunma: 320 (Önbellek Kullanılıyor) | Son Görüntülenme: 14.02.2020

Konuya Yorum Yapabilirsiniz.

Yorum Yapabilirsiniz