Binlerce kişinin sigortası iptal edildi ! Haberin ayrıntıları.. - SanalAlemci

Binlerce kişinin sigortası iptal edildi ! Haberin ayrıntıları..

Çarşamba, Kasım 20, 2013 15:15
Binlerce kişinin sigortası iptal edildi ! Haberin ayrıntıları..
Binlerce kişinin sigortası iptal edildi ! Haberin ayrıntıları.. 4.6/5 (92%) 5 Oy

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından son 1 yılda yapılan denetimlerde 476 işyerinin sahte olduğu tespit edildi. Bu denetimlerde 44 bin 260 kişinin sigortalılıkları da iptal edildi.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) yetkililerince yapılan denetim ve incelemelerde, sistemin çok ilginç bir şekilde ilerlediği ortaya çıktı.

Edinilen bilgiye göre, öncelikle küçük metre kareli büroların dolandırıcılar tarafından kiralandığı ve işyeri olarak gösterildiği, sonra sokakta yaşayan gariban vatandaşa paralar verilerek üzerine şirketler kurulduğu tespit edildi.

Özellikle sosyal güvencesi olmayan şoför esnafı, ev hanımı gibi işsizler bulunarak, bu işyerinde çalışıyormuş gibi sigortalı gösterilip, kendilerinden aylık 150-200 TL ücret alınıyor. Kişilerin sigortalı bildirimleri devam ediyor ancak devlete prim borcu ödenmiyor.

Bu durumu farkına varan SGK personeli, bu sahte işyerinin şifrelerini kapatıyor. Hemen ardında da sosyal güvenlik denetmenlerince inceleme süreci başlatılıyor.

Denetmenler yaptığı denetim ve incelemelerde işyerinin SGK’daki kaydını iptal ederek, sigortalı bildirilen kişilerin sigortalılıklarını geçmişe yönelik iptal ediyor. Bu kişilere yapılan sağlık harcamaları ve emekli olmuş ise yapılan yersiz ödemeler faizi ile ilgili kişilerden tahsil ediliyor. Kurum, böylece binlerce kişiyi bu şekilde sigortalı bildiren dolandırıcıları savcılığa sevk ediyor.

Bu şebekelerin çoğu zaman bazı büyük işyerleri ile anlaşıp, olması gerekenden yüzde 50 daha az prim ödemek koşulu ile büyük işyerlerinde çalışan kişileri de sahte işyerinden sigortalı bildirdiği ortaya çıktı.

Yetkililer, çalışmaların fiili olması koşulu ile sigortalı bildirimlerinin yapılacağını, diğer türlüsünün ise sahte sigortalılığa girdiği konusunda vatandaşı uyardı. Mynet

Bir önceki yazımız olan Boşanmak artık zorlaşıyor! Boşanmak isteyenler psikologa yönlendirilecek başlıklı makalemizde Boşanmak isteyen çiftler psikologa yönlendirilecek! Detaylar ve Evliliği kurtarmak için boşanmak zorlaşıyor! hakkında bilgiler verilmektedir.

Toplam Okunma: 140 (Önbellek Kullanılıyor) | Son Görüntülenme: 24.06.2019

Konuya Yorum Yapabilirsiniz.

Yorum Yapabilirsiniz