Berat Kandiliniz Kutlu Olsun.. - SanalAlemci

Berat Kandiliniz Kutlu Olsun..

Cuma, Temmuz 15, 2011 4:35
Derecelendir
Berat Kandili Nedir ? Berat Kandilinin Önemi Hakkında..

Bu gece, Berat Kandili.. (15 Temmuz 2011 Cuma)

2011 yılı Berat Kandili 15 Temmuz Cuma akşamını 16 Temmuz Cumartesi gecesine bağlayan gece, yani bu gece.


Berat Kandili (Beraat Kandili) İslam dininde kutsal kabul edilen gecelerden biridir. Şaban ayının ondördüncü gününü onbeşinci gününe bağlayan gecesi Berat gecesidir. Osmanlı İmparatorluğu’nda II. Selim’den itibaren minarelerde kandil yakılmasıyla kandil adını almıştır.

Aslı “Berâettir.” Beraat sözlükte, “bir zorluktan kurtarmak ve berî olmak” demektir. Bu geceye, bereketli ve feyizli bir gece olması sebebiyle mübarek gece; günahların affı ve kulların temize çıkarılması sebebiyle Beraat gecesi ve kulların ihsana kavuşmaları nedeniyle de Rahmet gecesi gibi adlar da verilmiştir.

Berat Kandili Mesajları İçin Tıklayınız
Berat Kandili İle İlgili Bilmek İstedikleriniz
1900 – 2015 Yılları Arası Berat Kandili Tarihleri
2011 Yılı Dini Günler Listesi İçin Tıklayınız

Müslümanlar bu geceyi ibadet ve taatle geçirmenin pek çok sevabı ve feyzi olduğuna inanır. Bu konuda Resul-u Ekrem şöyle buyurmuştur:

“Şaban ayının on beşinci gecesi olduğu zaman, gecesinde ibadete kalkın. Ve o gecenin gündüzünde (kandilden sonraki gün) oruç tutunuz. Çünkü o gece güneş batınca Allah Teâlâ o andan fecir oluncaya kadar: ‘Benden mağfiret dileyen yok mu, onu mağfiret edeyim. Benden rızık isteyen yok mu, onu rızıklandırayım. (Bir belâ ile) müptelâ olan yok mu, ona kurtuluş vereyim’ buyurur.” (İbn Mâce)

Ayrıca, Berat gecesi, Kur’an-ı Kerim’in Levh-i Mahfuzdan dünya semasına toptan indirildiği gecedir. Buna inzal denir. Kadir gecesinde ise Peygambere ilk kez ve parça parça indirilmeye başlanmıştır. Buna da tenzil denir.

Bu geceyi ihya etmek için neler yapılabilir? İşte tavsiyeler…

Berat Gecesi’ni bir fırsat bilip günahlarından dolayı Allah’a sığınan, O’na yalvarıp yakaran ve kendini affettiren kimse, ne büyük bahtiyardır! Buna karşılık her tarafı kuşatan rahmet sağanağından istifade edemeyen bir insan ise ne kadar bedbahttır!

Berat Kandili, beratınız olsun ister misiniz?

Kıymetli okurlar! Bu gece, Kur’an-ı Kerim’de, “Açık olan ve gerçeği açıklayan bu kitaba yemin ederim ki, biz onu kutlu bir gecede indirdik. Çünkü Biz haktan yüz çevirenleri uyarırız. O, öyle bir gecedir ki her hikmetli iş, tarafımızdan bir emir ile o zaman yazılıp belirlenir.” (Duhân, 44/2-5) ayetleriyle anlatılan mübarek bir gece.
Yine bu gece, “Her gecenin son üçte birinde dünya semasına inerek, “Kim bana dua eder, duasını kabul edeyim, kim benden dilek diler, dilediğini vereyim, kim bana istiğfar eder, onu bağışlayayım?” buyuran Rabbimiz’in, Kelboğulları’nın koyunlarındaki tüylerin sayısından daha çok insanı affettiği bağışlanma gecesi. (İbn Mace, İkame, 191)

Berat, Arapça’daki “berae-beraet” kelimesinin Türkçeleşmiş hali. Beraet, “iki şey arasında ilişki olmaması”, “kişinin bir yükümlülükten kurtulması” veya “sorumluluğunun bulunmaması” anlamına gelir. Allah’ın affı ile Müslümanların günahlarından temizlenmesi ümidiyle bu geceye Berat Gecesi denilmiştir. Bazı âlimlerin, kıblenin Kudüs’teki Mescid-i Aksa’dan Mekke’deki Mescid-i Haram istikametine çevrilmesinin hicretin ikinci yılında Beraat gecesinde vuku bulduğunu söylemeleri geceye ayrı bir önem kazanmaktadır.

BU GECE NİÇİN ÖNEMLİ?

Kaynaklarımızda Berat Gecesi’nde beş önemli hadisenin varlığından bahsedilmektedir:
1. Her önemli işin bu gece hikmetli bir şekilde ayrımı ve seçimi yapılır.
2. Bu gece yapılan ibadetin (kılınan namazların, okunan Kur’an’ın, yapılan duaların, tövbe ve istiğfarların), gündüzünde tutulan oruçların fazileti çok büyüktür.
3. İlahi ihsan, feyiz ve bereketle dopdolu bir gecedir.
4. Mağfiret gecesidir.
5. Peygamberimize şefaat hakkının tamamı bu gece verilmiştir.

GECEYİ NASIL DEĞERLENDİRELİM?

Peygamber Efendimizin bu geceye ayrı bir ehemmiyet verip onu ihyâ ettiğini biliyoruz. (Tirmizî, Savm, 39)
Bu geceyi kaza namazları kılarak, bol bol dua ederek, işlenen günahlar için tövbe edip halis bir şekilde, gözyaşlarıyla affedilmeyi dileyerek, kırgınlıkları unutup eş, dost, akrabaya sevgiyle, şefkatle sarılarak, ihmal edilen düşkünlere, ihtiyaç sahiplerine yardım elini uzatarak değerlendirebiliriz.

RAMAZAN’A HAZIR MISINIZ?

Bu arada Berat gecesinin bize verdiği mesajlardan birisi de Ramazan’a çok az bir zamanın kaldığı gerçeğidir. Berat bize adeta, “Ramazan’a sadece iki hafta kaldı. Bir aylık yoğun bir ibadet mevsimi seni bekliyor. Ramazan’a hazır mısın?” demektedir. Biz de Berat’ın verdiği bu mesajı iyi okuyarak madden ve manen kendimizi Ramazan’a hazır hale getirmeli, hiç olmazda önümüzdeki şu iki haftayı iyi değerlendirmeliyiz.
Berat geceniz kutlu, bu gece vesilesiyle beratınız elinizde olsun.

BİR SORU-BİR CEVAP

Aldığım kararlar uzun soluklu olmuyor, ne tavsiye edersiniz?

Soru: “Hayatımda çok güzel kararlar alıyorum ama bunları uzun süre götüremiyorum. Mesela, “Haftada iki gece teheccüde kalkacağım, her gün bir günlük kaza namazı kılacağım, pazartesi-perşembe günleri oruç tutacağım, her gün yüz sayfa kitap okuyacağım…” şeklinde kararlar alıyorum. Ama bir ay geçmeden aksatmaya başlıyorum. Sonra tekrar karar alıyorum, bir daha başa dönüyorum. Bu da bende moral bozukluğu oluşturuyor. Bana ne tavsiye edersiniz?” Rumuz: Kararsız

Uygulamana, bir fazlasıyla tekrar, eğer yine vazgeçersen tekrar, tekrar ve ilanihaye devam etmeni tavsiye ederiz “kararsız” kardeşim. Zaten aldığımız kararları sürekli, ara vermeden hep uygulayabilseydik, bu dünya güllük-gülistanlık ve daha yaşanılası olurdu. O yüzden Sevgili Peygamberimiz, “İbadetlerin en faziletli olanının az da olsa sürekli devam eden olduğu”nun altını çiziyor.

Eğer gücümüzün üstünde planlar yapıyorsak, taşıyamayacağımız bir yükün altına giriyorsak o da yanlış. Çünkü o zaman da çok koşar, yorulur ve çok yanlış yaparız. Önemli olan az da olsa, limitimize göre, doğru şeyler yapmaktır. Bunda da “hedef”li yaşamak çok önemlidir. Hedef, inanç ve azim varsa gerisi gelir.

KÜÇÜK ADIMLARLA YAVAŞ YAVAŞ İLERLEYİN

Elbette insan, ömrü boyunca kimi zaman güçlü, kimi zaman yorgun, kimi zaman da umutsuz olabilir. Bu hususlar hayatın içindeki kaçamayacağımız durumlardır. Eğer hedeflerimiz yoksa böyle zamanlarda ümitsizliğe kapılmamız ve koşmayı bırakmamız işten bile değildir.

Hayatımızı, hedefler koyarak yaşarsak, her sabah güne uyandığımızda yaşama sarılmak ve mücadele etmek için bir sebebimiz olacaktır. Küçük, limitinizi aşmayan hedefler belirleyin. Yine küçük adımlarla yavaş yavaş ilerleyin.
Hedefe konsantre olun. İnanç, sabır ve azimle motive olun. Bir tohum, bir tomurcuk gibi, güneşle yüz yüze gelinceye dek mücadelenizi sürdürün. Defalarca düşün, doğrulun, düşün, tekrar doğrulun ama asla ümitsizliğe kapılmayın, moralinizi bozmayın. Bu arada Peygamberimiz ile sahabeden Hz. Hanzala arasında yaşanan diyalogu hatırlayın.

Başaracağınıza inanarak size başarılar diliyoruz. Allah yardımcınız/yardımcımız olsun.

TEFEKKÜR ATLASI

Hayali bile insana harikulade bir lezzet veriyor

Bir gül düşünelim. Yaprak yaprak ve ortasında simsiyah püskülcükler.. gonca hâlinden açılmış hâle gelmekte. Sonra da yapraklar açılıp kapanarak tekrar gonca hâline geçmekteler.

Hep taptaze kalan bu gül gibi, şehir ve köylerin anası yani yerin göbeği olan Mekke’nin ortasında siyah peçeli Kâbe… Etrafında iç içe daireler hâlinde dünyanın her tarafından saflar dizilmiş. Her an dünya üzerinde beş vakit eksik olmuyor.

Bütün Müslümanlar içe doğru eğilen gül yaprakları gibi Kâbe’ye doğru yönelerek namazın o narin ve zarif hareketleri ile eğilip bükülüyorlar.
Hayali bile insana harikulade bir lezzet veriyor. Sizce de öyle değil mi?

Peygamberimiz nasıl tövbe etmemizi istiyor?

Nasıl tövbe etmemiz gerektiğini Peygamberimiz bize şöyle öğretiyor:

“Estağfirullah el-azîm el-kerîm ellezî lâ ilâhe illâhû tevbete abdin zâlimin lâ yemlikü linefsihî mevten velâ hayâten velâ nüşûrâ-

Manası;

Kendisinden başka ilah olmayan Rabbimden, ne ölme, ne yaşama, ne de yeniden dirilme kararını veremeyen aciz bir kul olarak günahlarımdan bağışlanma diliyorum.”

BİR TAVSİYE

Günahlarınız affedilsin istiyor musunuz?

Bu gece Rabbimizin kendine yönelenlere af fermanını yazdığı rahmet gecesi, bağışlanma gecesi, fırsat gecesi. Geçmiş hayatımızda bilerek/bilmeyerek pek çok günaha girmiş olabiliriz. İşte önümüzde müthiş bir kazanma kuşağı var. Bu geceyi vesile ederek günahlarımız için tövbe etmeye, arınmaya ne dersiniz?

Bir önceki yazımız olan Âyet-el Kürsî Yazılışı Okunuşu ve Anlamı başlıklı makalemizde Allahu la ilahe illa hüvel hayyul kayyum, Allahulailaheilla ve Arapça AYETEL KURSİ DUASI OKU SESLİ DİNLE hakkında bilgiler verilmektedir.

Toplam Okunma: 279 (Önbellek Kullanılıyor) | Son Görüntülenme: 25.01.2020

Konuya Yorum Yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yapılmış “Berat Kandiliniz Kutlu Olsun..”

Yasal Uyarı: Bu bölümde yer alan kullanıcı yorumları sanalalemci.com ve sahiplerinin görüşlerini ifade etmez, bu yorumlardan sanalalemci.com ve sahipleri sorumlu tutulamaz. Her yorum o yorumu yazan kullanıcının sorumluluğundadır.
  1. SanalAlemci » Blog Archive » Bu Kategorideki Konular; KANDİL ÖZEL Diyor ki:

    Temmuz 15th, 2011 at 09:51

    [...] Berat Kandiliniz Kutlu Olsun.. (15-07- 2011- Cuma) 2010 Yılı Kadir Gecesi Tarihi ve Kadir Gecesi Faziletleri [...]

Yorum Yapabilirsiniz