Bedelli Askerliğin Şartları Belli Oldu! - SanalAlemci

Bedelli Askerliğin Şartları Belli Oldu!

Perşembe, Kasım 3, 2011 3:48
Derecelendir

Bedelli Askerlik Şartları 2011 (Bedelli Askerlik Haberleri)

Bedelli askerlikte TSK’nın görüşlerinin dikkate alındığı ve yararlanma sayısını düşürmek için yaşın yükseltildiği belirtildi.

Bedelli Askerlik Tasarısı Yasalaştı! (30 Kasım 2011 Çarşamba) Detaylar İçin Tıklayınız


Güncelleme:03 Kasım 2011
Ayda 2 bin 269 TL’ye Bedelli Askerlik Kredisi – Detaylar İçin Tıklayınız
Yaklaşık 100 bin kişiyi ilgilendiren bedelli askerlik uygulamasına ilişkin Milli Savunma Bakanlığı (MSB) bünyesinde hazırlanan çalışmalarda son aşamaya gelindiği öğrenilirken, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’in ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) hassasiyetlerinin de dikkate alındığı belirtildi. Bu çerçevede, bedelliden yararlanacak yükümlülerin sayısının fazla olmaması için yaş sınırının yüksek tutulacağı öğrenildi.
TSK’nın emekli Genelkurmay Başkanı Org. İlker Başbuğ döneminden bu yana terörle mücadele ve asker ihtiyacını karşılamadığı gerekçesiyle sıcak bakmadığı bedelli askerliğin yeni dönemde hayata geçmesi bekleniyor.

Kırmızı çizgileri belirtti
Profesyonelleşmeye yönelik hızlı atılan adımlarla TSK’nın asker ihtiyacını karşılama oranının giderek yükselmesi nedeniyle bu çekincenin ortadan kalkmasının mümkün olduğu, terörle mücadeleye ilişkin hassasiyetin Org. Özel döneminde temel çekince olacağı belirtiliyor.
Orgeneral Özel, geçtiğimiz hafta NTV’ye konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, “Bedelli askerliğe karar verilirken; halkımızın hassasiyetleri, anayasada belirtildiği şekilde vatan hizmetinin herkes için hak ve ödev olduğu, fakir-zengin ayrımcılığına gidilmemesinin çok önemli hususlar olduğunu düşünüyorum” ifadeleriyle kırmızı çizgilerini belirtmişti. Bu ifadelerle seçim öncesinde CHP’nin bedelli askerliğe ilişkin verdiği “parası olmayan bedel ödemesin” teklifinin TSK tarafından daha sıcak karşılandığı iddia edildi. Elde edilecek gelirin şehit ve gazi ailelerine aktarılması da gündeme geldi.
Yararlanacak yükümlü sayısının olabildiğince az olması için, başvuracak vatandaşların yaş aralığının yüksek tutulması değerlendiriliyor. Bu kapsamda, uygulama tarihinde 29 ya da 30 yaşını doldurmuş olanların uygulamadan yararlanmasına yönelik genel bir eğilim oluştuğu, bu yaş aralığının daha aşağıya çekilmesinin öngörülmediği belirtiliyor.

5-10 bin dolar arası
Öte yandan kaynaklar, teklifin seçim döneminde tartışmaya açılması nedeniyle aralık ayında askere gidecek kısa dönem yükümlüler ile şubat ayında silah altına alınacak uzun dönem yükümlülerden teklif kapsamına girenlerin, “bakaya” ya da “kaçak” durumuna düşmesinden endişe edildiği de bildirildi. Bedelli askerliğin ekonomiye 500 milyon TL’lik bir kaynak sağlayacağı belirtiliyor. Kulislerde bedelli askerlik için 5 bin ile 10 bin dolar arasında bir paranın alınabileceği konuşuluyor.
Kaynak; Mynet

2011 Bedelli askerlik şartları neler? Bedelli askerlik haberleri 2011′de de gündemin ilk sıralarındaki yerini koruyor. Bedelli askerlikte yaş sınırı nedir? İşte Bedelli askerlik ile ilgili son dakika haberler..


Uzun bir süredir forumlarda ve özellikle sosyal medyada konuşulan bedelli askerlik konusunda Başbakan’dan bir açıklama geldi. Almanya öncesi açıklamalarda bulunan Başbakan, bedelli askerlik ile ilgili çalışmalarının yeni olmadığını eskiden gelen bir süreç olduğunu belirterek bedelli askerlik konusunda Milli Savunma Bakanlığı ile birlikte çalışıldığını söyledi. Bedelli askerlik konusunda net tarih,ücreti ve detayları ile ilgili açıklama yapmanın erken olduğunu kaydeden Erdoğan, ‘İçeriğinde şu var, tarih şudur dememiz yanlış olur. Netice alacağımızı umuyorum” dedi.

Bedelli askerlik ücretinin en az 10 bin eoru civarında olacağı ve ilk etapda yararlanabileceklerin sayısının 100 bin olacağı tahmin ediliyor. Bedelli askerliğe başvuracak kişilerin yaş sınırı eğer 28′de tutulursa bu sayının 200 bine kadar çıkacağı eğer 30 ve üstü olarak düşünülürse 100 bin civarı olcağı söyleniyor. Bedelli askerlik için başvuru 100 bin civarında olursa tahmini gelirin 1.8 milyar Lira olması hedeflenirken bu gelirinde şehit ailelerine ve deprem için kullanılabileceği belirtiliyor.

Genelkurmay Başkanı Necdet Özel, bedelli askerlik durumundan şimdiye kadar toplam 125 bin 844 vatandaşın yararlandığını ifade ederek bedelli askerlik konusunun hassasolduğunu anasayada belirtilen şekilde vatan hizmetinin herkes için bir hak olduğunu ve fakir zengin ayrımcılığına gidilmemesinin altını çizdi.

199 yılında çıkarılan bedelli askerlikten 72 bin kişi fayalanırken buradan elde edilen gelir 17 Ağustos’ta meydana gelen Marmara depreminin yaralarını sarmak için kullanılmıştı.1999 yılında çıkan bedelli askerlik kanununda yaş sınırı 40′ın altındakiler için her kişiden 15 bin Alman Markı (yaklaşık 7.500 euro) 40 yaşını aşmış olanlar ise 40 bin Alman markı idi.

BEDELLİ ASKERLİK ŞARTLARI BELLİ OLDU

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Almanya ziyareti öncesi havalimanında gazetecilerin sorularını yanıtlarken bedelli askerlik konusunda bir çalışmanın yapıldığını belirterek, bu konuda ilk somut açıklamasını yapmış oldu.

YENİ YILIN İLK AYINDA…

Hazırlanan bedelli askerlik düzenlemesinin detayları ise sızmaya başladı. Buna göre üç maddelik bir genel çerçeve çizilmiş durumda. Sızan ilk bilgilere göre bedelli askerlik konusundaki yasal düzenleme yeni yılın ilk ayında yasallaşacak.

İŞTE O DETAYLAR

Buna göre;

*35-40 yaş grubunu kapsayan bedelli askerlik düzenlemesinde, belli bir bedel karşılığı 21 günlük askerlik hizmetini yapanlar askerlik görevini tamamlamış olacak.

*35-40 yaş grubunda olup askerlik hizmetini yerine getirmemiş olanlar arasında maddi olarak yetersiz durumda olanlar ise devlete borçlanacaklar. Borçlanan bu kişiler belli bir süre kamuda görev yaparak borçlarını ödemiş olacaklar.

*40 yaş üstü grubunda olup askerlik görevini yerine getirmeyenler ise çok daha yüksek bir bedel ödeyerek askerlik görevini yapmış olacaklar. Öte yandan bu gruptakiler ödedikleri bedel sonrası 21 günlük askerlik ya da kamuda çalışma durumundan muaf olacaklar.

BEDELLİ ASKERLİK

Başbakan Erdoğan`ın “bedelli askerli”k konusuna yeşil ışık yakmasını da değerlendiren Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti: Önce bir bakalım bu konudaki çalışmaları nedir ne değildir, bir görelim. Ondan sonra görüşümüzü beyan ederiz. Biz daha önce zaten bu konularda defalarca, seçim meydanlarında da söyledik. Ama bize hep şu eleştiri geldi; `efendim bu önerilerin, tamamı uçuk projelerdir. Bunlar doğru değildir` diye ciddi ciddi eleştirmişlerdi bizi.
Kaynak;Beyazgazete

BEDELLİ ASKERLİKTE YAŞ SINIRI KAÇ OLACAK?

Uzun süredir binlerce kişinin beklediği bedelli askerlikle ilgili çalışmaların detayları yavaş yavaş ortaya çıkıyor
Güncelleme:04 Kasım 2011

Şu an 35 yaş üstü kişiler için düşünülen uygulamada 40 yaş üstündekiler daha yüksek bir bedel ödeyecek.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, Almanya’ya giderken “Gönlümüzde yer alan biran önce neticelendirip, açıklamak, bu adımı atmaktır” diyerek sinyalini verdiği bedelli askerlikle ilgili çalışmalarının detayları ortaya çıkıyor.

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, çalışmaların hâlâ sürdüğünü belirtirken, uygulamadan 35 yaşın üzerindeki kişilerin yararlanacağı öğrenildi.

Bedelli askerlik uygulamasının 35 yaş üstü için çıkartılması planlanıyor. 35 yaşın üzerindekiler belli bir bedel ödemeleri karşılığında 21 günlük askerlik yaparak askerlik yükümlülüğünden kurtulacak. 40 yaş üstü grubunda olup askerlik görevini yerine getirmeyenler ise çok daha yüksek bir bedel ödeyerek silah ltına alınmaksızın askerliklerini yapmış sayılacaklar.

PARASI OLMAYANA KAMU HİZMET

İ Bedelli askerlik kapsamına girmesine rağmen gereken parayı ödeyemeyecek durumda olanlar ise kamuda zorunlu çalışma ile askerlik yükümlülüğünden kurtulacak. Bedelli askerlikten toplanan paraların ise nerelerde kullanılacağı konusunda ise karar verilmediği belirtiliyor.
Mynet

BAŞBAKAN’A SUNACAĞIZ

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, bedelli askerlikle ilgili BUGÜN’e konuştu. “Bedelli askerlik ile ilgili çalışmalar hâlâ devam ediyor. Çalışmalar bittiği anda Sayın Başbakan’a sunum yapacağız. Gerekli açıklamaları Sayın Başbakanımız yapacaktır” diyen Bakan Yılmaz, çalışmaların ne zaman biteceği konusunda takvim veremeyeceğini söyledi. Yılmaz, “Takvim vermem mümkün değil. Çalışmalar bitince sunum yapacağız” dedi.

Bir önceki yazımız olan Van Depreminde Son Bilanço: 601 Ölü ! başlıklı makalemizde 2011 van depremi kayıplarında son durum son bilanço nedir, 2011 van depreminde kaç kişi öldü kaç yaralı işte son bilanço! ve 2011 van depreminde kaç TL yardım toplandı hakkında bilgiler verilmektedir.

Toplam Okunma: 260 (Önbellek Kullanılıyor) | Son Görüntülenme: 19.06.2019

Konuya Yorum Yapabilirsiniz.
Etiketler , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir Yorum Yapılmış “Bedelli Askerliğin Şartları Belli Oldu!”

Yasal Uyarı: Bu bölümde yer alan kullanıcı yorumları sanalalemci.com ve sahiplerinin görüşlerini ifade etmez, bu yorumlardan sanalalemci.com ve sahipleri sorumlu tutulamaz. Her yorum o yorumu yazan kullanıcının sorumluluğundadır.
  1. SanalAlemci » Blog Archive » Ayda 2 bin 269 TL’ye Bedelli Askerlik Kredisi Diyor ki:

    Kasım 3rd, 2011 at 06:59

    [...] Bedelli askerliğin şartları belli oldu – Detaylar için tıklayınız [...]

Yorum Yapabilirsiniz