Bayramda Dikkatli Olun, Hırsızlara Bayram Yaptırmayın..! - SanalAlemci

Bayramda Dikkatli Olun, Hırsızlara Bayram Yaptırmayın..!

Perşembe, Ekim 10, 2013 12:58
Bayramda Dikkatli Olun, Hırsızlara Bayram Yaptırmayın..!
Bayramda Dikkatli Olun, Hırsızlara Bayram Yaptırmayın..! 4.7/5 (94%) 10 Oy

Bayram yapayım derken, siz bayramda iken hırsızlar evinizde bayram yapsın istemiyorsanız lütfen uyarılara dikkat edin. Tatile gidenlerin ya da kurban kesmek için evden ayrılanların, alacakları basit önlemlerle hırsızlığın önüne geçebileceğini vurgulayan yetkililer, şunları önerdi:

10-10-2013 Perşembe

-Evinizin çevresindeki şüphelendiğiniz kişileri 155 polis imdat hattına bildirin.

-Evinizin etrafından içeriye bakın. Pahalı elektronik eşyaların, tabloların ya da bibloların pencerelerden görünmüyor olmasını sağlayın. Eğer yoldan geçen biri bunları kolaylıkla görebiliyorsa hırsızlar da görebilir demektir.

-Tüm kapıları ve pencereleri kapatın ve hepsini ayrı ayrı kilitleyin. Kapıların arkasına ekstra sürgü taktırın.

-Bahçeye açılan camlarınız varsa sağlamlaştırın. Camların zorla açılmasını engellemek için onların arkasına da ekstra sürgü taktırın.

-Varsa garajın veya diğer bağımsız bölümlerin bağlantı kapısını her zaman kilitleyin.

-Arkanızdan uzaklarda olduğunuzu gösteren ipuçları bırakmayın. Bir yakınınızdan posta kutusuna bırakılan gazete, mektup, fatura ve el ilanlarını almasını isteyin.

-Anahtarınızı paspas altına, ayakkabı içine, elektrik ve su saati kutusuna bırakmayın.

-Evden uzun süre ayrı kalacağınızı kimseye söylemeyin, tatilinize ilişkin bilgileri sosyal paylaşım sitelerinde paylaşmayın.

-Bir yakınınıza anahtarı vererek evi zaman zaman kontrol etmesini isteyin, gerektiğinde size ulaşabileceği telefon numaralarını bildirin.

-Kapı ziline ad, soyad yerine isminizin baş harflerini ya da kapı numarasını yazınız.

-Zemin kat ve birinci katlara mutlaka demir korkuluk yaptırın.

Hırsızlar Önce yatak odasına bakıyorlar..

Hırsızların eve girdiklerinde ilk önce yatak odalarını karıştırdığını belirten yetkililer, evdeki küçük televizyon, müzik seti ve çelik para kasası gibi eşyaların hırsızlar tarafından çarşaf veya battaniyeye sarılarak çalındığına işaret ediyor. Polisin hırsızlığa karşı diğer uyarıları ise şöyle:

- Evdeymiş gibi görünün. Zaman ayarlı lambalar, televizyonunuzu belli bir saatte açıp kapatan zamanlayıcılar kulanın.

-Sokak, cadde, apartman veya evinizin önünü aydınlık tutun. Bunun için düşük voltajlı ve çok enerji harcamayacak ampuller ve aydınlatma araçları kullanabilirsiniz.

-Bazı perdeleri sanki evde birleri varmış gibi açık bırakın. Hepsini sıkı sıkı kaparsanız evde olmadığınız anlaşılacaktır.

-Telesekreterinize asla tatilde olduğunuzu belirten bir mesaj bırakmayın.

-Alarm sistemi varsa kurmayı unutmayın.

Yalnız yaşayan kadınlar dikkat!

Yalnız yaşayan kadınların, kapıda ve telefon rehberinde adının ilk harfiyle soyadını kullanmasını öneren, yetkililer, böylelikle yabancıların söz konusu adreste bir kadının mı yoksa erkeğin mi oturduğunu anlamayacağını söyledi. Yetkililerin diğer önerileri şöyle:

-Eve gelindiğinde camın kırıldığını ya da kapının aralık olduğu fark edilirse hırsızlar hala içerde olabileceğinden eve girmeyin.

-Hırsızlık olaylarında parmak izi ekipleri olay yerini tetkik edinceye kadar suç yerini karıştırmayınız, olay yerinde bırakılacak parmak izlerinin bozulmamasına dikkat edin.

-Telefona cevap verirken numaranızı söylemeyin. Sizi arayan kişi yanlış numara aramış olduğunu söyleyerek, numaranızı sorarsa kendi numaranızı söylemeyip aradığı numarayı tekrar etmesini isteyin. Asla kendiniz hakkında bilgi vermeyin ve evde yalnız olduğunuzu söylemeyin.

-Eğer gelen kişi polis, gaz veya elektrik şirketinden geldiğini iddia ediyorsa kimliğini kontrol etmekle kalmayıp polis merkezine veya şirketlerin merkezine telefon ederek kimliklerini teyit ettirin ve emin olun. Sakın size verdiği numaraları arayarak teyit etmeye çalışmayın, bu bir komplo olabilir. Kendi ajandanızdaki numaraları kullanın, ayrıca siz telefon ederken yabancının dışarıda beklemesine ve kapınızın kapalı olmasına dikkat edin. Alıntıdır

Bir önceki yazımız olan Köprü ve otoyollar bayramda ücretli mi? (2013 Kurban bayramı) başlıklı makalemizde 2013 kurban bayramında köprü ve otoyollar ücretsiz ! ve Otoyol ve köprüler Kurban bayramında bedava! 2013 hakkında bilgiler verilmektedir.

Toplam Okunma: 120 (Önbellek Kullanılıyor) | Son Görüntülenme: 01.01.2019

Konuya Yorum Yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yapılmış “Bayramda Dikkatli Olun, Hırsızlara Bayram Yaptırmayın..!”

Yasal Uyarı: Bu bölümde yer alan kullanıcı yorumları sanalalemci.com ve sahiplerinin görüşlerini ifade etmez, bu yorumlardan sanalalemci.com ve sahipleri sorumlu tutulamaz. Her yorum o yorumu yazan kullanıcının sorumluluğundadır.
  1. İllere göre bayram namazı saatleri (2013 Kurban Bayramı Namaz Vakitleri) - SanalAlemci Diyor ki:

    Ekim 10th, 2013 at 17:40

    [...] Kurban Bayramı ve Kurbanlık ile ilgili merak edilenler,bilgiler.. (Tıklayınız)Bayramda hırsızlara dikkat edin ! Tıklayınız Diyanet İşleri Başkanlığı verilerine göre, illerdeki bayram namazı saatleri şöyle:Adana: [...]

Yorum Yapabilirsiniz