Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Referandum Değerlendirme Konuşması - SanalAlemci

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Referandum Değerlendirme Konuşması

Çarşamba, Eylül 15, 2010 10:02
Derecelendir

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın referandum değerlendirme konuşması dinle izle, referandum sonrası başbakanın konuşması- Referandum sonrası Başbakan Erdoğan konuşması dinle video izle-

Halk oylamasından Anayasa değişikliğinin kabulu için gereken yüzde 50′nin üzerinde Evet sonucu çıkmıştır. Geçici sonuçlara göre düzenleme yaklaşık yüzde 58 oy oranı ile kabul edilmiştir. Katılım yüzde 77 oranında olmuştur. Bu oran bundan önceki referandumda yüzde 67′ydi.

Aziz milletimiz taktir yetkisini kullanarak Anayasa değişikliği paketini onaylamıştır. Bu sonucun hayırlı olmasını Allah’tan temenni ediyorum. Vatandaşımız huzur içinde sandığa gitmiştir. Halk oylamasında sergilenen demokratik olgunluk tüm dünyaya mesaj vermiştir.

Demokrasinin, hukukun, adaletin çıtasını el birliğiyle yükseltmiş bulunuyoruz. Özgürlüğün, adaletin meşalesini birlikte tutuşturduk. Başımız dik, anlımız dik olarak diyoruz ki halkımızın iradesi tecelli etmiştir.

EVET DİYEN DE HAYR DİYEN DE SAYGI DEĞERDİR

Evet diyenin de Hayır diyenin de oyu saygıdeğerdir. Halk oylamasında iradesini ortaya koyan vatandaşlarımız öncelikle Türk demokrasisine olan güvenlerini ortaya koymuştur. 12 Eylül günü kazanan demokrasimiz olmuştur.

Değişimin demokrasi içinde gerçekleşebileceği bir kez daha görülmüştür. Demokrasiye olan inanç, güven bir kez daha ortaya çıkmıştır. Her türlü sorunun çözüm yerinin demokratik siyaset olduğu, demokrasi içinde her meseleyi çözüm yoluna koyabileceğimiz bir kez daha anlaşılmıştır. Demokrasinin gücü, siyasetin gücü, milli iradenin gücü bugün kat ve kat artmıştır.

EVET DİYENLER DE HAYIR DİYENLER DE KAZANDI, KAYBEDENLER İSE…

Bugün Evet diyenler de kazanmıştır, Hayır diyenler de kazanmıştır. İleri demokrasi herkes için, hak ve özgürlükler herkes içindir. Bu akşam kaybeden darbeci anlayış olmuştur. Türkiye’de artık vesayet rejimi tarihe karışacaktır.

Türkiye’de artık çetelerden, terör örgütlerinden medet umanlar hayalkırıklığı yaşayacaktır. Evet kararı milletimizin demokrasi özleminin bir neticesidir. Ak Parti olarak bu soncu milletimizin değişime verdiği çok önemli bir destek olarak görüyoruz.

BAHÇELİ’YE CEVAP

Bu Anayasa Değişikliği bir AK Parti projesi değildir. Çıkan sonuç herhangi bir partiye verilmiş bir destek, güvenoyu da değildir. Muhalefet partilerinden bir tanesi “Bu bir güven oylaması” diyordu. Acaba bundan sonrasını ne olarak izah edecek merak ediyorum. Ülke aydınlıktan karanlık bir döneme girmiştir diye bugün bir açıklama yapıyor. Tam aksine ülke karanlıktan aydınlığa çıkıyor. Ama siyaseti öğrenmeleri gerekiyor. Bu vesileyle öğrenecekler. Zira bugün partiler oylanmamıştır. Partiler arasında bir hesaplaşma olmamıştır. Rahat olsun.

Bugün farklı siyasi eğilimdeki insanlar inandıkları doğrulara destek vermişlerdir. Vicdanının sesini dinleyerek oy veren her bir vatandaşımı gönülden kutluyorum.

“CHP’Lİ KARDEŞLERİMİ KUTLUYORUM”

Bu Anayasa paketine destek veren CHP’li kardeşlerimi kutluyorum, MHP’li kardeşlerimi kutluyorum, BDP’li kardeşlerimi kutluyorum. Tehditlere aldırmadan sandıklara giden kardeşlerimi kutluyorum. Başından itibaren Evet diyerek desteğini ortaya koyan Saadet Partili kardeşlerimi kutluyorum. Büyük Birlik Partili kardeşlerimi kutluyorum. Hakpar’lı kardeşlerimi kutluyorum. Bağımsız ülkücüleri kutluyorum. Kürt aydınlarını, devrimci, solcu, İşçi Partili kardeşlerimi kutluyorum. Libarelleri kutluyorum. AK Parti’ye gönül veren, sevdasını veren, başından itibaren bu hareket güvenen AK Partili kardeşlerimi kutluyorum.

Sürecin içerisinde TOBB Başkanı’nı, Hak-İş Federasyonu’nu, Memur-Sen’i, STK’lar olarak desteklerini esirgemeyen tüm STK’ları özellike kutluyorum. Genç sivilleri kutluyorum. Teşkilatımın ana kademesi, kadın kolları, gençlik kolları, il teşkilatlarımız, ilçe, belde teşkilatlarımız, tüm sandık yöneticilerimizi, özellikle hassasiyetle davranarak yaptıkları bu görev sebebiyle kutluyorum. Evet mitinglerinde büyük bir coşkuyla yüreğini ortaya koyan, Ramazan ve sıcağa rağmen, 32 ile 50 derecelerde bizi yalnız bırakmayan tüm vatandaşlarımı, kardeşlerimi kutulorum.

FETHULLAH GÜLEN’E MESAJ

Hele hele oy kullanabilmek için yurt dışından gelerek, gümrük kapılarından iradesini ortaya koyan kardeşlerimi kutluyorum. Dünyanın dört bir yanından, okyanus ötesinden bu sürece destek veren tüm kardeşlerimi kutluyorum. E ne yapayım, buradan okyanus ötesine mesajlar olduğuna göre, bizim de bu mesajı verenler bir mesajımız olması lazım.

Ve yine bu süreç içerisine her türlü mahalle baskılarına aldırmadan, her şeyini ortaya koyan sanat camisının tüm temsilcilerine ayrıca şükranlarımı sunuyorum dedi.

Bir önceki yazımız olan KPS Nedir ? Kimlik Paylaşım Sistemi; (KPS) Hakkında başlıklı makalemizde Kimlik Kps, Kimlik Paylaşım Sistemi ve Kimlik Paylaşım Sistemi KPS hakkında bilgiler verilmektedir.

Toplam Okunma: 586 (Önbellek Kullanılıyor) | Son Görüntülenme: 06.02.2020

Konuya Yorum Yapabilirsiniz.

Yorum Yapabilirsiniz