Bahar Ayları ve Çocuğunuz.. - SanalAlemci

Bahar Ayları ve Çocuğunuz..

Pazartesi, Nisan 23, 2012 4:04
Bahar Ayları ve Çocuğunuz..
Bahar Ayları ve Çocuğunuz.. 4.7/5 (93%) 3 Oy

Bahar aylarının gelmesiyle birlikte bütün bir kış boyunca açık havada oyunlar oynamak için sabırsızlanan çocuğunuz eğer alerjik yapıdaysa dikkat edin. Özellikle bu mevsimde artan polenler parklarda, yeşillik alanlarda oyun oynayan çocuğunuz için birçok tehlikeyi de beraberinde getirebilir. Memorial Hizmet Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Dr.Hüseyin Cem Öcal, bahar aylarında artış gösteren alerjiler ve çocukların korunması için alınması gereken önlemler hakkında bilgi verdi.

Rüzgarlı havalarda polen tehlikesi artar

İlkbaharın gelmesi, havaların ısınması ile birlikte çocuklarımızla birlikte dışarıda geçireceğimiz zaman da artacaktır. Baharda çimen, ot, çiçek ve ağaçların çiçek açmaları ile birlikte polenler atmosfere yayılır ve alerjik reaksiyonlarda artışa neden olur. Bu etki rüzgarlı havalarda daha belirgindir. En tipik bahar alerjisi alerjik rinit şeklinde görülür. Alerjik rinit, burun mukozasının alerjik kökenli iltihabıdır. Alerjik yatkınlığı olan kişilerde görülür. Alerjik rinitin iki tipi vardır.

Bunlar;

1 ) Mevsimsel alerjik rinit (Saman nezlesi): Belirli mevsimlerde ve en sık polen alerjisine bağlı ortaya çıkan alerjik rinit tipine denir. Polen kaynağı ise ağaçlar, çimen ve otlardır. Baharın erken döneminde şikayetlere yol açan ağaç polenleri iken; ilkbahar sonu yaz başı çimen, yaz ortası ve sonbaharda ot polenleri şikayetlere sebep olur. Ne yazık ki küresel ısınma ile birlikte bu sürelerin uzadığı görülmüştür.
2 ) Perennial alerjik rinit ( Yıl boyu devam eden): Şikayetler yıl boyu sürer en önemli allerjen ev tozu akarlarıdır.

Çocuğunuz elini sık sık burnuna götürüyorsa alerjik riniti olabilir

Burun tıkanıklığı, burun akıntısı, burunda kaşıntı, hapşırma ve göz sulanması, kızarması gözaltlarında morarma görülür. Çocuklarda alerjik nezle belirtileri olarak; burun tıkanıklığı görülmektedir. Bu durumda kendini gece huzursuz uyuma, ağızdan nefes alma ve horlama şeklinde gösterebilir. Alerjik rinitli çocuklarda sık üst solunum yolu enfeksiyonu ve orta kulak enfeksiyonu, bir kısmında alerjik göz nezlesi gibi bulguları da görülebilir. Çocuklar sık sık ellerini burunlarına sürterek kaşıma hareketi yaparlar buna “alerjik selam” denir. Çok ağır bir hastalık olmamasına rağmen bu şikayetler çocukları son derece rahatsız edebilir.

Anne ve babasında alerjik hastalık olan çocuklar daha çok etkileniyor

Alerjik rinit genellikle alerji eğilimi olan, atopik dediğimiz bireylerde bulunur. Bu bireylerde egzama ve astım gibi alerjik hastalıkların görülme sıklığı alerjik olmayanlara göre daha fazladır. Alerjik rinit ve diğer alerjik hastalıklar, ailesinde alerjik hastalık öyküsü olan bireylerde daha sık görülür. Anne ve babanın eğer alerjik bir hastalığı varsa çocuklarında da olma ihtimali yüksektir. Alerjik rinit ayrıca astım alevlenmelerini de tetikleyebilir.

Çocuğunuzu alerjenlerden koruyun

Alerjik nezlede tedavisinde esas, tüm alerjilerde olduğu gibi alerjinin saptandığı maddeden uzak durulmasıdır. Bu alerjeni saptamak için testler gerekebilir. Bu mümkün değil veya önlemlerle kontrol altına alınamıyorsa ilaç tedavisi uygulanabilir. Alerji şurupları ve burun spreyleri kullanılabilir.

Alerjik riniti olan çocuklar için anne ve babalara öneriler;
• Evinizin camlarını polen mevsiminde kapalı tutun.

• Polen yoğunluğunun olduğu saatlerde, özellikle sabah saatlerinde çocuğunuzu dışarı çıkarmamaya özen gösterin. Dışarı çıkmanız gerekliyse de koruyucu maske takın. Dışarıda oyunlar oynamak, parkta vakit geçirmek gibi eylemlerden kaçının.

Bahar Yorgunluğuna Karşı Önlemler | Tıklayınız

• Evin içinde havalandırma sistemleri ve hava filtreleri kullanın. Klimalarda kullanılan filtreleri sık değiştirin. Hava değişimini içeride bulunan havayı kullanarak temizleyen, dışarıdaki havayı kullanmayan özel klimaları tercih edin.

• Eve girince çocuğunuzun banyo yapmasına özen gösterin veya kıyafetlerini çıkarın.

• Polen mevsiminde giysilerinizi açık havada kurutmayın.

• Polen mevsiminde arabada giderken pencereleri kapalı tutun.

• Sigara içilen ortamlarda bulunmayın. Mynet

Bir önceki yazımız olan Kadir ve Ahu Duruşma Salonu-Koca Kafalar-Çok Komikkk :D başlıklı makalemizde ahu tuğba, kadir inanır ve Kadir ve Ahu Duruşma Salonu hakkında bilgiler verilmektedir.

Toplam Okunma: 123 (Önbellek Kullanılıyor) | Son Görüntülenme: 12.11.2019

Konuya Yorum Yapabilirsiniz.

2 Yorum Yapılmış “Bahar Ayları ve Çocuğunuz..”

Yasal Uyarı: Bu bölümde yer alan kullanıcı yorumları sanalalemci.com ve sahiplerinin görüşlerini ifade etmez, bu yorumlardan sanalalemci.com ve sahipleri sorumlu tutulamaz. Her yorum o yorumu yazan kullanıcının sorumluluğundadır.
  1. Bahar’da Alerjik Nezle’ye Dikkat ! Alerjik Nezle Hakkında.. - SanalAlemci Diyor ki:

    Nisan 2nd, 2013 at 10:36

    [...] sadece viral bir nedenden oluşmayabilir. Alerjik nezle de toplumda sık görülen bir hastalık. Bahar Ayları ve Çocuğunuz | Tıklayınız Burunda kaşıntı, akıntı, tıkanıklık ve hapşırma ile kendini gösteren ve alerjik [...]

  2. Bahar Yorgunluğuna Karşı Alınacak Önlemler.. - SanalAlemci Diyor ki:

    Nisan 2nd, 2013 at 10:51

    [...] ve bedensel belirtileri birbirlerini kötüleştiriyor, tabloya ikincil depresyon eklenebiliyor.Dr. Banu Büyükkal, bu yüzden fibromiyaljide psikolojik yaklaşımların önemine işaret ediyor. [...]

Yorum Yapabilirsiniz