Babalar Günü İlk Ne Zaman Kutlandı? 2013 Babalar Günü Tarihi.. - SanalAlemci

Babalar Günü İlk Ne Zaman Kutlandı? 2013 Babalar Günü Tarihi..

Salı, Mayıs 7, 2013 0:04
Babalar Günü İlk Ne Zaman Kutlandı? 2013 Babalar Günü Tarihi..
Babalar Günü İlk Ne Zaman Kutlandı? 2013 Babalar Günü Tarihi.. 4.5/5 (90%) 12 Oy

Babalar Günü ilk ne zaman hangi tarihte ve kim tarafından kutlanmaya başlandı,2013 yılı Babalar günü tarihi ne zaman,Babalar gününün tarihçesi..

Babalar Günü, tüm dünyada her yıl Haziran ayının üçüncü Pazar günü kutlanır.

Bu sene (2013) Babalar Günü ise 16 Haziran Pazar günü kutlanacak..

Anneler Günü kadar eski olmasa da Babalar Günü’nün de 89 yıllık bir geçmişi var. Ama bazı tarihçiler, Babalar Günü’nün Antik Roma’da bile kutlamasının yapıldığını belirtiyorlar.

Haziran ayının 3. Pazarı olarak kutlanan Babalar gününün tarihçesi için elimizde iki farklı kaynak var. Bazı araştırmacılar tarih belirtmezken Babalar Günü’nün Batı Virginia’da ortaya çıktığını savunuyor. Bu araştırmacılar Batı Virginia’da yaşayan John Dowdy’nin annesi öldükten sonra onun yerini alan babası için böyle bir gün kutlanmasını istediğini söylüyor.

Diğer araştırmacılar ise, 1910 yılında Washington’daki John Bruce Dodd’un 6. Çocuğunun doğumu sırasında hayatını kaybeden annesinin ardından hayatını çocuklarına adayan babası William Smart’a özel bir gün armağan etmek amacıyla bu fikri ortaya attığını belirtiyorlar.

Küçük yaşta annesini kaybeden Dodd’u ve beş kardeşini, babaları William Jackson Smart büyütmüş. Babasının bir yandan çiftlikte çalışıp öte yandan altı çocuğa bakmasının zorluklarını farkeden Dodd, anneler günü kutlanırken babalar gününün olmayışını büyük bir haksızlık olarak nitelendirmiş. Hemen babasının doğum günü olan 5 Haziran’ın babalar günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış. Ama bu çalışmalar bir sonraki yılın 19 Mayıs’ına kadar sürmüş.

Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910′da Washington’ın Spokane şehrinde kutlanmıştır. Bu tarihten sonra ABD’nin diğer eyaletlerine yayılmıştır. Ancak Babalar Günü resmi olarak 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge’in desteğiyle kutlandı. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazar gününün Babalar günü olarak kutlayacağını açıklayan bir bildiri yayınladı.

Katoliklerin Babalar Günü’ne getirdikleri yorum ise diğer araştırmacılardan çok farklı. Onlar bu kutlamayı dini açıdan ele alıp Peygamberleri Hazreti İsa’nın babası anısına, Mart ayının 19′unu St. Joseph Günü adı altında babalarına armağan ediyorlar. Ülkemizde 80′li yılların sonlarına doğru kabul gören Babalar Günü, bu yıl da Haziran ayının üçüncü pazarına denk gelen 16 Haziran’da kutlanıyor. Kaynak: ailem.com

Bir önceki yazımız olan Anneler Günü İlk Ne Zaman Kutlandı? 2013 Anneler Günü Ne Zaman? başlıklı makalemizde 2013 Anneler Günü ne zaman? Anneler günü tarihçesi öğren, Anneler günü ilk ne zaman hangi tarihte kutlandı öğren ve Anneler Günü'ne çok az kaldı! Peki 2013 Anneler Günü ne zaman? hakkında bilgiler verilmektedir.

Toplam Okunma: 480 (Önbellek Kullanılıyor) | Son Görüntülenme: 19.03.2020

Konuya Yorum Yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yapılmış “Babalar Günü İlk Ne Zaman Kutlandı? 2013 Babalar Günü Tarihi..”

Yasal Uyarı: Bu bölümde yer alan kullanıcı yorumları sanalalemci.com ve sahiplerinin görüşlerini ifade etmez, bu yorumlardan sanalalemci.com ve sahipleri sorumlu tutulamaz. Her yorum o yorumu yazan kullanıcının sorumluluğundadır.
  1. Anneler Günü İlk Ne Zaman Kutlandı? 2013 Anneler Günü Ne Zaman? - SanalAlemci Diyor ki:

    Mayıs 7th, 2013 at 09:33

    [...] 73 yaşında ölmesinden sonra, kızı tarafından başlatılan gelenek tüm dünyaya yayıldı.Babalar Günü İlk Ne Zaman Kutlandı? 2013 Babalar Günü Hangi Tarihte? (Tıklayınız)Anna Jarvis, annesini kaybettiğinde 41 yaşındaydı ve annesine yaşarken yeterince ilgi [...]

Yorum Yapabilirsiniz