Âyet-el Kürsî Yazılışı Okunuşu ve Anlamı - SanalAlemci

Âyet-el Kürsî Yazılışı Okunuşu ve Anlamı

Çarşamba, Temmuz 7, 2010 16:49
Kategori:Dualar
Âyet-el Kürsî Yazılışı Okunuşu ve Anlamı 4.3/5 (86%) 359 Oy

Âyet-el Kürsî

Arapça ve Türkçe Ayetel Kursi duası oku,Ayetel Kursi duası’nın manası,Âyet-el Kürsî Yazılışı Okunuşu ve Anlamı,
arabça ayetel kursi duası

Sesli Ayet-el Kursi Duası Dinlemek İçin TIKLAYINIZ

Ayet-el Kursi Duası’nı Sesli Mp3 Olarak İndirmek İçin TIKLAYINIZ

Bismillahirrahmanirrahîm

Allahü lâ ilâhe illâ hüvel hayyül kayyûm. Lâ te’huzühû sinetün ve lâ nevm. Lehû mâ fis-semâvâti vemâ fil erd. Menzellezî yeşfeu indehû illâ biiznihi. ya’lemü mâ beyne eydîhim vemâ halfehüm velâ yühîtûne bişey’in min ilmihî illâ bimâ şâe vesia kürsiyyühüssemâvâti vel erd. Velâ yeûdühü hıfzuhumâ ve hüvel aliyyül azîm.

Türkçe Mânâsı:

Rahmân Ve Rahîm Olan Allahın Adı İle

Allah, kendinden başka hiçbir ilâh yokdur. (O), Hayy ve Kayyûmdur. Onu ne bir uyuklama, ne de bir uyku tutabilir. Göklerde ve yerde ne varsa hepsi Onundur. Onun izni olmadan, nezdinde kim şefâ’at edebilir? O (yaratdıklarının) önlerindeki ve arkalarındaki gizli ve âşikâr her şeyi bilir. Onun ilminden, yalnız kendisinin dilediğinden başka hiçbir şey kavrayamazlar. (Mahlûkatı). Onun kürsüsü gökler ve yeri kaplamışdır. Bunların (yerin ve göğün) koruyuculuğu Ona ağır da gelmez. O, çok yüce, çok büyükdür.

Âyet-el Kürsî Faziletleri..

Tevhid ilmiyle alakalı en büyük Ayet-i Kerimedir.

Geceleyin inmiş olan bu Ayet-i Kerimeyi, Efendimiz (SAV), Zeyd’i (RA) çağırarak yazdırmıştır.

Ayet-el Kûrsi indiğinde, dünyadaki bütün putlar ve krallar yere düşmüş ve başlarındaki taçları yuvarlanmıştır.

Şeytanlar birbirleriyle çarpışarak kaçıp, iblis’in yanına toplanmışlar ve ona bu karışıklığı haber vermişlerdir.

Peygamber Efendimiz’in(SAV) Ayet-el Kûrsi’de bulunan “Yâ Hayyu – Yâ Kayyumu”, “Hayy ve Kayyum olan ALLAH’ım Senin Rahmetinle yardım istiyorum” buyurarak (üzüntü ve keder anında) ettiği duadır. İsm-i Azâm olduğu da rivayet edilmekle beraber, Ariflerin Sultanı Beyazıd-ı Bistami (RA) “Bu ismin belli bir tarifi yoktur, lâkin sen kalbini herşeyden boşaltıp, onu ALLAH’ın C.C. Vahdaniyyetine teslim ederek istediğin İsimle zikret” buyurmaktadır.

Ayet-el Kûrsi’de bulunan Esma-i İlahiye hiçbir Ayet-i Kerimede yoktur. Çünkü bu Ayet-i Kerime’de, bazısı açık, bazısı gizli olmak üzere onyedi yerde ALLAH’u Teâlâ’nın İsmi geçmektedir.

Yatmadan okuyana ALLAH’u Teâlâ tarafından bir koruma verilir, sabaha kadar hiçbir şeytan yaklaşamaz.

Yâ RasulULLAH (SAV) Kur’ân-ı Kerimin hangi Sûresi(derece bakımından) daha büyüktür? Diye soran Sahabe’ye(RA), “İhlâs Sûresi” buyurdu. O Sahabe(RA) “Kur’ân-ı Kerimde hangi Ayet(Fazilet bakımından) daha üstündür.” diye sorunca, Peygamber Efendimiz(SAV) “Ayet-el Kûrsi’dir” buyurdu. (Darimi)

Ayet-el Kûrsi’yi okuyan kimse yedi kalenin içine girmiş gibi muhafaza edilir. Ayet-el Kûrsi, Kur’ân-ı Kerimin dörtte biridir.

Efendimiz(SAV) buyurdu ki; “İlim sana olsun ey Eba Münzir, Canım Kabza-i Kudretinde olan ALLAH’a C.C. yemin ederim ki, muhakkak Ayet-el Kûrsi’nin bir dili ve ikide dudağı vardır ki, Arş’ın direğinin yanında Melik-i (Müteâl olan ALLAH’u Teâlâ Hazretlerini) takdis eder(O’na Tazimde bulunur.)” (Ebû Dâvud, Ahmed İbni Hambel)

Efendimiz(SAV) buyurdu ki; “Her kim, her farz namazın arkasından Ayet-el Kûrsi’yi okursa, Cennete girmekten onu ancak ölüm men eder.Her kim onu yatacağı zaman okursa, ALLAH’u Teâlâ ona kendi evi, komşusunun evi ve etraftaki evler hakkında güvence verir.” (Beyhâki)

Efendimiz(SAV) buyurdu ki; “Bakara Sûresinde bir Ayet vardır ki Kur’ân Ayetlerinin Efendisidir. Şeytan olan herhangi bir evde okunursa (şeytan) o evden çıkar. (O Ayet) Ayet-el Kûrsi’dir.” (Beyhâki)

Efendimiz(SAV) buyurdu ki; “Her kim farz namazın arkasında Ayet-el Kûrsi’yi okursa, diğer namaza kadar ALLAH’ın C.C. zimmetinde olur.” (Heysemi)

Efendimiz(SAV) buyurdu ki; “Her kim Ayet-el Kûrsi’yi ve Bakara Sûresinin sonunu sıkıntılı(kederli) anında okursa ALLAH C.C. ona yardım eder” (Suyuti, Dürrül Mensûr)

(şeytan, cinler v.s. şerli yaratıkların şerrinden ve anne yada çocuğuna zarar vermelerinden yada öldürmelerinden korunmaları için) Doğum yapacak kadının, Ayet-el Kûrsi, A’raf 54. Ayeti sonuna kadar, Felâk ve Nâs Sûrelerini okuyarak ALLAH’u Teâlâ’ya sığındırılması gerekir(Hadis-i Şerifle bildirilmiştir).

Efendimiz(SAV) buyurdu ki; “Sen Ayet-el Kûrsi’den neredesin? O herhangi bir yemek veya katık üzerine okunursa mutlaka ALLAH C.C. o yemek ve katığın bereketini çoğaltır.” (Suyuti)

Efendimiz(SAV) Sûre-i Bakaranın sonunu(Amener Rasûlü) ve Ayet-el Kûrsi’yi okuduğu zaman gülerdi ve “Onlar Arş’ın altındaki, Rahman‘ın (Teâlâ) hazinesindendir.” buyururdu. (Suyuti)

Seleme İbni Kays(RA) “ALLAH’u Teâlâ, ne Tevratta, ne İncil’de, nede Zebur’da Ayet’el Kûrsi’den daha büyük bir Ayet indirmedi.” (Suyuti)

Ayet-el Kûrsi, cinlere karşı kendisinden yardım alınacak duaların en büyüğüdür. Ayet-el Kûrsi’nin insandan şeytanları kovmakta çok tesirli olduğunu söylemişler, ayrıca saralı kişiye, şeytanın kendisine yardım ettiği sahir(büyücü), kâhin, falcı, nefis ve şehvet ehli, zulüm ve gazab erbabı üzerine sadakatle okunulduğunda onların şeytanlarını etkisiz hale getirmekte de büyük gücü olduğunu denemişlerdir. Ancak sadakatle okunması şartı koşulmuştur.

Herhangi bir muradın hasıl olması için Ayet-el Kûrsi 313 kere okunduğunda, dünya ve Ahiret hakkındaki o istek ALLAH’ın C.C. izniyle hasıl olur(ne bir eksik ve ne bir fazla okunmamalıdır bu sayıların adedi çok önemlidir).

Cin musallat olan çocuğa 18 kere Ayet-el Kûrsi okunursa BİİZNİLLAH şifa bulur.

Yemeğe okunursa yemek bereketlenir.

Devamlı okunursa unutkanlığı giderdiğini Hz Ali (K.V.) buyurmuştur.

Evden çıkarken okuyan her işinde muvaffak olur ve hayırlı işleri başarır. Evine gelince okursan iki Ayet-el Kûrsi arasındaki işlerin hayırlı olur ve fakirliğin önlenir.

Bir kimse evinden çıkarken Ayet-el Kûrsi’yi okursa, Hakk Teâlâ yetmiş Meleğe emreder, o kimse evine gelinceye kadar ona dua ile istiğfar ederler.

Bir önceki yazımız olan Tevbe İle İlgili Seçme Hadisler ! başlıklı makalemizde ayetler, dinimiz islam ve hadis hakkında bilgiler verilmektedir.

Toplam Okunma: 14.175 (Önbellek Kullanılıyor) | Son Görüntülenme: 25.02.2020

Konuya Yorum Yapabilirsiniz.
Etiketler , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

9 Yorum Yapılmış “Âyet-el Kürsî Yazılışı Okunuşu ve Anlamı”

Yasal Uyarı: Bu bölümde yer alan kullanıcı yorumları sanalalemci.com ve sahiplerinin görüşlerini ifade etmez, bu yorumlardan sanalalemci.com ve sahipleri sorumlu tutulamaz. Her yorum o yorumu yazan kullanıcının sorumluluğundadır.
 1. SanalAlemci » Blog Archive » Salavat-ı Şerifeler Türkçe Anlamları ve Faziletleri ! Diyor ki:

  Mayıs 5th, 2011 at 13:14

  [...] 33 kere Subhanallah, 33 kere Elhamdü lillah, 34 defa da Allahu ekber deyip, 3 kere Ihlas, 1 kere Ayetel-Kürsi ve 1 kere de Fatiha surelerinin okunulması tavsiye [...]

 2. SanalAlemci » Blog Archive » Sabah Namazı Kılınışı Diyor ki:

  Mayıs 5th, 2011 at 13:19

  [...] sonra, üç kere “Estagfirullah” denir, sonra, “Âyet-el-kürsî“ okunur ve tesbih çekilir. Yani, otuzüç defa, Sübhânellah, otuzüç defa Elhamdülillah, [...]

 3. SanalAlemci » Blog Archive » Bayanlar İçin Resimli 2 Rekat Namaz Kılınışı Diyor ki:

  Haziran 30th, 2011 at 07:03

  [...] ekber ve lâ-havle ve lâ-kuvvete illâ billâhil aliyyi’l-azim diyorum. Bundan sonra, bir Ayete’l-kürsi okuyorum Ardından 33 kere Sübhanellah 33 kere Elhamdülillah 33 kere Allahu Ekber dedikten [...]

 4. SanalAlemci » Blog Archive » Ayetel Kürsi Duası Video İzle Diyor ki:

  Temmuz 19th, 2011 at 10:01

  [...] Âyet-el Kürsî Duası sesli okunuşu-Âyet-el Kürsî duasının Arapça okunuşu ve Türkçe anlamı-Ayetel Kürsi duasının anlamı ve faziletleri-Ayetel Kursi Duası Video İzle; Ayetel Kursi Duası’nın Arapça ve Türkçe Yazılışı Okunuşu / Türkçe Meali ve Fazilet… [...]

 5. SanalAlemci » Blog Archive » DUALAR Kategorisindeki Tüm Konular Diyor ki:

  Kasım 25th, 2011 at 12:29

  [...] (19)Âyet-el Kürsî Yazılışı Okunuşu ve Anlamı [...]

 6. SanalAlemci » Blog Archive » Akşam Namazı Kılınışı Diyor ki:

  Şubat 27th, 2012 at 06:43

  [...] entesselâm ve minkesselâm tebârakte yâ zel-celâli vel-ikrâm” denir “Âyet-el-kürsî“ okunup tesbih ve duâlar yapılır. Cemaatle kılarken İmâmla birlikte kılarken, ayakta [...]

 7. Öğle Namazı Kılınışı (Videolu sesli anlatım) - SanalAlemci » Öğle Namazı Kılınışı (Videolu sesli anlatım) Diyor ki:

  Mart 1st, 2013 at 14:29

  [...] namaz tamamlanmış olur. Bundan sonra, üç kere “Estagfirullah” denir, sonra, “Âyet-el-kürsî“ okunur ve tesbih çekilir. Yani, otuzüç defa, Sübhânellah, otuzüç defa Elhamdülillah, [...]

 8. BYcix Diyor ki:

  Kasım 12th, 2013 at 20:07

  Ben Bu Sureyi Ezberlersem Babam Bana Samsung Galaxy s4 Alıverecek Gerçi Almış Bu Sureyi Ona Verirsem Bana Verecek

 9. Safer Ayı Nedir? Safer Ayı Duâsı Nasıl Yapılır? Safer Ayı Hakkında Bilgiler.. - SanalAlemci Diyor ki:

  Aralık 3rd, 2013 at 15:58

  [...] inneke alâ külli şey’in kadir”okunmalı ve dua edilmelidir.Yine Korunmak için;*Ayet-el Kûrsi:Evden çıkarken ve eve girerken Ayet-el Kûrsi okunmalıdır: Evden çıkarken okuyan her işinde [...]

Yorum Yapabilirsiniz