AVEA – Mobil İmza Hakkında Detaylı Bilgiler - SanalAlemci

AVEA – Mobil İmza Hakkında Detaylı Bilgiler

Cumartesi, Ağustos 7, 2010 12:36
Kategori:Avea
Derecelendir

AVEA MOBİL İMZA..

İmza Cepte Taşınır mı? Demeyin

128K Avea Mobil İmzalı sim kartınız ve belirleyeceğiniz şifreniz ile elektronik ortamda ıslak imzanız ile kanunen eşdeğer sonucu doğuran Elektronik İmza’nızı atmanızı sağlayan servistir.

Bireyler için Faydası
Avea Mobil İmza servisi ile bireysel başvuru gerektiren işlemleri elektronik ortamda, kurumlara gitmeden, sıra beklemeden, tek şifre ile güven içinde gerçekleştirebilirsiniz. Avea Mobil İmza’nızı kullanabileceğiniz kurum listesine ulaşmak için tıklayın.

Şirketler için Faydası
Şirketler Avea Mobil İmza servisini iş akışlarına entegre ederek, ıslak imza gerektiren süreçlerini elektronik ortama taşıyor.

  • Onay vermesi gereken kişilerin kurum dışında olması nedeniyle işler beklemiyor.
  • Sahada çalışan bayiler dökümanları mobil imza ile imzalıyor, evrak yönetim (dağıtım, toplama, arşivleme) süreci dijital ortama taşınıyor.

Nerede Kullanılır;

Avea Mobil İmza’nızı kullanabileceğiniz kurum listesi aşağıda yer almaktadır.

Bankalar

Akbank
Bank Asya
Finansbank
Garanti Bankası
Şekerbank
Tekstilbank
Türkiye Finans
Türkiye İş Bankası
Kamu Kurumları
Sanayi Bakanlığı
PTT
E-Devlet Kapısı
Eminönü Belediyesi
Fatih Belediyesi
Gelir İdaresi Başkanlığı
T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları
T.C. Ulaştırma Bakanlığı
Türk Patent Enstitüsü
Adalet Bakanlığı
Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı
Kamu İhale Kurumu
Çevre ve Orman Bakanlığı
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu
Finans
Merkezi Kayıt Kuruluşu
İmzacı
EGA İmzacı Programı
Başvuru;

Avea Mobil İmza servisinden yararlanmak için öncelikle “Ön Kayıt” alanından veya anlaşmalı kurumların internet siteleri üzerinden TC Kimlik numaranız ve serviste kullanacağınız faturalı Avea hat numaranız ile ön kayıt oluşturmanız gerekmektedir. Ön kayıt oluşturmak için tıklayınız.

Ön kayıtta verdiğiniz bilgilerin uygun olması durumunda, Avea Müşteri Hizmetleri (444 1 500) yetkilileri tarafından aranacak ve doğrulama sürecinde herhangi bir problem olmadığı takdirde en yakın Avea İletişim Merkezi veya Avea Hizmet Merkezine yönlendirileceksiniz. Size yakın olarak yönlendirileceğiniz merkeze göre talep edilecek belgeler aşağıda yer almaktadır.

Avea Hizmet Merkezinde sizden talep edilecek bilgiler ve belgeler aşağıdaki gibidir. Belgelerin eksik olması durumunda, Avea Mobil İmza’nız aktive edilmez.

  • Hat sahibine Avea Müşteri Hizmetleri tarafından bildirilen ön kayıt numarası
  • Avea Mobil İmza talebinde bulunan kişinin kimlik sureti
  • Avea Mobil İmza talebinde bulunan kişinin Noter onaylı imza beyannamesi*

* Ön kaydınızı anlaşmalı kurumların internet siteleri üzerinden oluşturduğunuz takdirde, üçüncü bir kurum kimliğinize onay verdiği için, Noter onaylı imza beyannamesi talep edilmez.

Avea İletişim Merkezinde sizden talep edilecek bilgiler ve belgeler aşağıdaki gibidir. Belgelerin eksik olması durumunda, Avea Mobil İmza’nız aktive edilmez.

  • Hat sahibine Avea Müşteri Hizmetleri tarafından bildirilen ön kayıt numarası
  • Avea Mobil İmza talebinde bulunan kişinin kimlik sureti
  • Avea Mobil İmza talebinde bulunan kişi adına Noter onayında imzalanmış NES taahhütnamesi
NES Taahhütnamesini indirmek için tıklayın.

Noter onayında imzalanmış NES taahhütnamesi
NES taahhütnamesini indirerek, basılı bir kopyası ile Noter’i ziyaret etmeniz gerekmektedir. Noter onayında, belgenin 2. sayfasında yer alan Sertifika Sahibi bölümünü el yazınız ile eksiksiz doldurmanız ve 2k maddesinde boş bırakılmış alana “gösterir” yazmanız gerekmektedir. Noter, 2. sayfanın arka yüzüne kimlik fotokopinizi ekleyerek taahhütnamenin kendi huzurunda sizin tarafınızdan dolduruldugunu ve imzalandıgını belirten metni yazar ve imzalar.

Noter onayında imzalanmış örnek NES taahhütnamesini indirmek için tıklayın.

Avea Bayisi’nde beyan edeceginiz belgeler ve imzalayacağınız diğer evraklardan sonra SİM kart değişikliğiniz yapılacak ve size serviste kullanabileceğiniz mobil imzalı SİM kartınız teslim edilecektir. Sonrasında Avea Müşteri Hizmetleri (444 1 500) yetkilileri tarafından aranacak ve doğrulama sürecinde herhangi bir problem olmadığı takdirde servis aktivasyon işlemleriniz yapılacaktır.

Kullanım;

Elektronik ortamda sunulan bir belgeyi imzalamak veya bir işlemi onaylamak için ekranda bulunan İMZALA tuşuna basınız. İmzalama talebiniz Avea GSM şebekesi üzerinden cep telefonunuza iletilecektir. Telefonunuzda görüntülenecek işlem açıklamasını okuyunuz ve onaylıyorsanız TAMAM tuşuna başarak bir sonraki adıma geçiniz. Bu aşamada uygulama ekranı ve cep telefonu ekranınızda eş zamanlı olarak HASH (parmak izi) bilgisi görüntülenecektir. HASH bilgisi 10 adet dörtlü rakam & harf serisinden oluşur. HASH bilgileri farklılık göstermiyorsa bir sonraki adıma geçmek için TAMAM’a basınız. Bu aşamada işlemi tamamlamak için 6 haneli Avea Mobil İmza şifrenizi girmeniz gerekmektedir. İşlemi tamamlamak için şifrenizi yazarak TAMAM’a basınız. Girişini yaptığınız şifreniz doğru ise, uygulamadan size gelen imzalama talebini başarı ile onaylamış olursunuz.

İmzalama sürecinde karşılaşacağınız örnek ekran görüntüleri aşağıda yer almaktadır.


İmzacı;

Avea Mobil İmza servisini kullanıyorsanız İmzacı programını ücretsiz olarak yükleyebilirsiniz. İmzacı programını yüklemek için tıklayın.

İmzacı programını bilgisayarınıza yükleyerek bilgisayarınızda bulunan Adobe PDF, Microsoft Word veya .jpeg uzantılı dosyaları imzalayabilir, imzaladığınız dökümanları e-posta ile dilediğiniz kişiye anında gönderebilirsiniz. Size gönderilmiş ve elektronik imzalanmış dökümanların da doğrulamasını yapabilirsiniz.


Ücretlendirme;
Servisin aylık sınırsız kullanım bedeli tüm vergiler dahil 4,85 TL’dir. Serviste abonelerden aylık abonelik bedeli harici bir ücret talep edilmez.
Uyumlu Telefonlar;
Serviste kullanılan 128K Avea Mobil İmzalı SIM kart ve kart içerisinde bulunan özel yazılımlar piyasada bulunan bazı telefon modelleri ile çalışmamaktadır. Aşağıda yer alan telefonlar ile Avea Mobil İmza servis aboneliği alınması önerilmemektedir.

Blackberry 7290; Nokia 5110 ve Nokia 6110; Sony Ericsson P800, P900 ve P910i; Samsung i600, i750, N500, N620 ve R220; Bazı BenQ modelleri (M300, M305, M350, P50 ve P51); Bazı Asus modelleri (P525 ve P535); Generel Mobile telefon modelleri (DST01, DST11, FB1907); Bazı Motorola modelleri (F3, MPX220).

Servisin telefonunuz ile uyumsuz olduğunu düşünüyorsanız bilgi için lütfen Avea Müşteri Hizmetleri’ni (444 1 500) arayınız.

Sıkça Sorulan Sorular;
Avea Mobil İmza nasıl çalışır?
Avea Mobil İmza servisi aboneliği ile size özel nitelikli elektronik sertifika tanımlanır. Serviste kullanacağınız 128K SIM kartlar ise sertifikada yer alan bilgilerinizi doğrulamaya yarayan imza oluşturma bilgisini içerir. GSM şebekesi üzerinden size özel şifreniz ile imzalama talebinizi nitelikli elektronik sertifika sağlayıcısına iletebilir ve kimlik doğrulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Avea Mobil İmza servisinde sertifikayı kim sağlıyor?
Avea Mobil İmza servisine aboneliğiniz başladığı anda adınıza özel nitelikli elektronik sertifika tanımlanır. Sertifikalar, Türkiye’de nitelikli elektronik sertifika sağlamaya yetkili kurum TÜRKTRUST Bilgi, İletişim ve Bilişim Güvenliği Hizmetleri A.Ş. tarafından sağlanmaktadır.

Avea Mobil İmza servisi güvenli midir; SIM kart kırılabilir mi?
Avea Mobil İmza servisi ile size verilecek 128K SIM kartlar, servis için özel bir yazılım içermektedir. SIM kartlar elektronik imza süreçleri ve güvenli işlemler için şart olan EAL4+ güvenlik sertifikası içerirler ve saldırılara dayanıklıdırlar. SIM kart içerisinde taşınan imza oluşturma bilgileri kopyalanamaz; karttan çıkartılamaz. Nitelikli elektronik sertifika bilgileri, sertifika sağlayıcı Türktrust tarafında güvenli ortamlarda saklanır. Türktrust ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi standartlarına uymakta ve bağımsız kurumlarca denetlenmektedir. Serviste abonenin cep telefonu ve Avea şebekesi arasında gidip-gelen mesajlar, SMS mesajlarından farklı olarak SIM kart üzerinde saklanmaz ve kaydedilmez.

Abonelik

Avea Mobil İmza servisinden kimler yararlanabilir?
Hattı kapatılmamış; TC Kimlik numarası sahibi Avea faturalı hat sahipleri servise ön kayıt bırakabilir ve herhangi bir problem olmadığı takdirde servisten yararlanabilir. İlerleyen dönemlerde faturasız hat sahibi Avea aboneleri de servisten yararlanabilecektir.

Avea Mobil İmza servisine nasıl abone olurum?
Avea Mobil İmza servisine abone olmak için öncelikle www.aveamobilimza.com veya anlaşmalı kurumların internet siteleri üzerinden TC Kimlik numaranız ve serviste kullanacağınız faturalı Avea hat bilgileriniz ile ön kayıt olmanız gerekmektedir. Sonrasında Avea Müşteri Hizmetleri (444 1 500) yetkilileri tarafından aranacak ve doğrulama sürecinde herhangi bir problem olmadığı takdirde size en yakın Avea Hizmet Merkezi’ne yönlendirileceksiniz. Avea Hizmet Merkezi’nde beyan edeceğiniz kimlik belgeleri ve imzalayacağınız servis taahhütnamelerinden sonra SIM kart değişikliğiniz yapılacak ve size serviste kullanabileceğiniz 128K SIM kart teslim edilecektir. Sonrasında Avea Müşteri Hizmetleri (444 1 500) yetkilileri tarafından aranacak ve doğrulama sürecinde herhangi bir problem olmadığı takdirde servis aktivasyon işlemleriniz yapılacaktır.

Aynı hat ile kaç tane Avea Mobil İmza aboneliği alabilirim?
Aynı hat ile 1 adet Avea Mobil İmza servis aboneliği alabilirsiniz. Eğer adınıza birden fazla faturalı hat varsa; her bir hat için ayrı ayrı Avea Mobil İmza servis aboneliği açtırabilirsiniz.

Hat sahibi olmadan Avea Mobil İmza servisine abone olabilir miyim?
Hat sahibi olmayan bireysel kullanıcılar Avea Mobil İmza servisine abone olabilir ve sertifika açtırabilirler. Ancak bu süreçte hat sahibinin de servis taahhütnamelerini imzalaması ve yazılı onay vermesi gerekmektedir. Şirket hattı kullanan kurumsal kullanıcılar ise şirket temsilcilerinin de servis taahhütnamelerini imzalaması ve yazılı onay vermesi ile Avea Mobil İmza servisine abone olabilir ve sertifika açtırabilirler.

Şifre & Sertifika & Telefon problemleri

Avea Mobil İmza şifremi nasıl değiştirebilirim?
Serviste kullandığınız 6 haneli şifrenizi Avea Mobil İmza menüsü altından değiştirebilirsiniz. Şifre belirlerken arka arkaya aynı rakamları (000000) ya da ardışık rakamları (123456) kullanamazsınız. Şifreniz sadece size özeldir; kendi güvenliğiniz için zor tahmin edilebilecek bir şifre belirleyiniz, herhangi bir yere yazmayınız ve kimseye söylemeyiniz. Şifrenizi 3 kez arka arkaya yanlış girerseniz bloke edersiniz.

Avea Mobil İmza şifremi bloke ettim, ne yapacağım?
Serviste kullandığınız 6 haneli şifrenizi bloke etmeniz durumunda şifrenizi Avea Müşteri Hizmetleri’ni (444 1 500) arayarak açtırabilirsiniz.

Avea Mobil İmza şifremi unuttum; ne yapacağım?
Serviste kullandığınız 6 haneli şifrenizi unutmanız durumunda şifrenizi Avea Müşteri Hizmetleri’ni (444 1 500) arayarak açtırabilirsiniz.

Telefonumu kaybettim & çalındı; ne yapmam gerekiyor?
Avea Mobil İmza servis aboneliğinizi geçici olarak kullanıma kapatabilirsiniz. İşlemi tamamlamak için Avea Müşteri Hizmetleri’ni (444 1 500) aramanız yeterlidir.

Nitelikli elektronik sertifikamın geçerlilik süresi nedir?
Avea Mobil İmza servisi aboneliğiniz başladıktan sonra adınıza tanımlanan nitelikli elektronik sertifika kanunen 3 yıl süre için geçerli olacaktır. Süre bitmeden sertifikanızı uzatmak isterseniz Avea Müşteri Hizmetleri’ni (444 1 500) arayabilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz. Avea Mobil İmza servis aboneliğinizi ya da serviste kullandığınız faturalı hattınızı iptal etmedikçe sertifikanızın kanuni geçerliliği devam edecektir.

Nitelikli elektronik sertifikamı başkası kullanırsa problem olur mu?
Avea Mobil İmza servisi ile yapacağınız tüm imzalama işlemlerinin kanuni sorumluluğu nitelikli elektronik sertifika sahibine yani size aittir. Dolayısıyla başka bir kullanıcının servisi kullanması durumunda yapılacak tüm imzalama işlemlerinin kanuni sonuçlarından siz sorumlu olursunuz.

Avea Mobil İmza servisini yurtdışında da kullanabilir miyim?
Avea’nın uluslararası dolaşım (roaming) anlaşması olan operatörlerinde servisi kullanabilirsiniz. Ancak servis kullanımı sırasında yapılacak mesajlaşmalar için bulunduğunuz ülke operatörüne ücret ödemeniz gerekebilir.

Avea Mobil İmza servisim çalışmıyor; ne yapmalıyım?
Avea aboneliğiniz ile ilgili herhangi bir problem olması ya da servis kullanım yerinizin GSM şebekesi kapsama alanı dışında kalması durumunda servis erişiminiz kesilebilir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda bilgi için lütfen Avea Müşteri Hizmetleri’ni (444 1 500) arayınız.

Kaynak: Avea

Bir önceki yazımız olan Bu Kategorideki Konular; TURKCELL başlıklı makalemizde Trcell-genç nar-otomatik nar-aylık nar-haftalık nar paketleri nasıl yapılır, Turkcell - İnternet - Kampanyalar - Yazılım - Uygulamalar - Yardım ve Turkcell Bilinemeyen Numaraları Öğren hakkında bilgiler verilmektedir.

Toplam Okunma: 1.744 (Önbellek Kullanılıyor) | Son Görüntülenme: 24.01.2020

Konuya Yorum Yapabilirsiniz.

Yorum Yapabilirsiniz