Aşurenin Faydaları.. - SanalAlemci

Aşurenin Faydaları..

Pazartesi, Aralık 5, 2011 3:27
Aşurenin Faydaları.. 5/5 (100%) 2 Oy

Geleneksel olarak Muharrem ayında Anadolu’nun hemen her yerinde kaynatılan aşure, içinde bulunduğumuz kış aylarında enerji veriyor, vücut direncini artırıyor.

Türk ve İslam Dünyası Aşure gününü, bugün mutfaklarında birbirinden lezzetleri aşureleri yaparak kutluyor. Peki, geleneksel yemek kültürümüzde yer alan aşurenin sağlığımız açısından ne gibi etkileri olduğunu biliyor musunuz?

Aşure Ne Demektir? Aşure Günü Hakkında Bilgiler

Aşure Nedir ve Nasıl Yapılır? İşte Aşure Yapımının Püf Noktaları (Videolu Anlatım)
En az 15 farklı besinin karışımı ile hazırlanan, içinde çok önemli kaynakları barındıran aşurede kuru baklagil ve tahıl grubu ürünler yer aldığı için bitkisel protein içeriyor, hayvansal gıdalar olmadığından kolesterol de bulunmuyor.

Aşurede bulunan buğday, zihin yorgunluğuna ve sinir bozukluklarına iyi gelir. Fasulye, insan vücudunun ihtiyaç duyduğu amino asitler açısından mükemmel bir denge oluşturur. Bakteriyolojik çökme için idealdir.

İçinde fındık, ceviz gibi yağlıtohumlar bulunur. Fındık, ceviz Q-3 başta olmak üzere demir, kalsiyum, E vitamini ve B grubu vitaminleri içerir. Bu yüzden özellikle kalp hastalıklarına yararlı besin öğeleri içerir.

Nohutun içeriğinde bol miktarda fosfor, potasyum, magnezyum, demir gibi madensel tuzlar A,B,C vitaminler azotlu maddeler, nişasta ve şeker bulunmaktadır.

Ayrıca aşure likopen bakımından zengin bir tatlıdır. Bu da prostat ve meme kanseri gibi kanser türlerine yakalanma riskini azaltır.

Aşure içeriğindeki maddeler sayesinde anne sütünü artırır, yüzdeki lekeleri giderir.

Aşurenin üstünü süslemek için kullandığımız badem ise zihin yorgunluğunu atmamızı sağlar.

Bol posa içerir; kurubaklagil, incir, kurukayısı gibi barsak hareketlerini hızlandıran besinler bulunduğu için kabızlık, hazımsızlık gibi problemlere iyi gelir.

Aşurenin B2, B1, C, A vitamininin yanı sıra bol miktarda demir, çinko, fosfor, kalsiyum ve sodyum içerir.

Aşure yapılırken şeker yerine bal veya pekmez konularak yapılırsa kalorisi azaltılmış olur.

Nişasta, cilt hastalıklarındaki kaşıntıyı keser. Vücutta oluşan iltihapları gidermede etkilidir. Hindistan cevizi, böbrek taşı düşürmede etkilidir. İdrar söktürücü ve mideyi kuvvetlendirici etkisi vardır. Tarçın, kandaki şeker miktarını düşürür. Kalbi kuvvetlendirir.

Badem, beden ve zihin yorgunluğunu giderir. Akciğer hastalıklarına oldukça etkilidir. Cilt dokularının yenilenmesini sağlar. Kanı temizler, migren ve sinirsel rahatsızlıklarında kullanılır. Kuru üzüm, antioksidan etkisi sayesinde kansere karşı koruyucudur.

Aşurenin içine: Buğday, nohut, fasulye, kuru üzüm, kayısı, badem ve ceviz gibi yaklaşık 10 baklagil, meyve ve sert kabuklu yiyecekler katılıyor. Bunun dışında bazı bölgelerde haşhaş, susam, nar, kenevir, kuru elma ve portakal gibi malzemeler de eklenebiliyor.

Bir kase aşurenin enerji ve besin öğeleri

Enerji 320 –350 kkal

Protein 8 gr

Yağ 5 gr

Karbonhidrat 85 gr

A vitamini 350 IU

Demir 2,3 mg

Kalsiyum 68 mg

B1 vitamini 0,3 mg

B2 vitamini 0,03 mg

Niasin 1,6 mg
Diyetisyen Seçil Kenar

Bir önceki yazımız olan Bedelli Askerlik Tasarısı Yasalaştı! başlıklı makalemizde 2011 - Bedelli Askerlikte başvuru süresi 6 ay, 2011 Bedelli askerlik tasarısı yasalaştı haberi oku ve 2011 bedelli askerlikte başvuru süresi ne kadar kaç ay? hakkında bilgiler verilmektedir.

Toplam Okunma: 219 (Önbellek Kullanılıyor) | Son Görüntülenme: 26.10.2019

Konuya Yorum Yapabilirsiniz.

2 Yorum Yapılmış “Aşurenin Faydaları..”

Yasal Uyarı: Bu bölümde yer alan kullanıcı yorumları sanalalemci.com ve sahiplerinin görüşlerini ifade etmez, bu yorumlardan sanalalemci.com ve sahipleri sorumlu tutulamaz. Her yorum o yorumu yazan kullanıcının sorumluluğundadır.
  1. SanalAlemci » Blog Archive » Aşure Nasıl Yapılır? İşte Aşure Yapımının Püf Noktaları Diyor ki:

    Aralık 5th, 2011 at 04:06

    [...] Aşurenin Faydaları.. (4)Hicri Yılbaşı Muharrem Ayı ve Aşure Günü Hakkında [...]

  2. SanalAlemci » Blog Archive » Aşure Nedir? Aşure Günü Hakkında Bilgiler Diyor ki:

    Aralık 5th, 2011 at 11:21

    [...] AŞURE’NİN FAYDALARI – TIKLAYINIZ [...]

Yorum Yapabilirsiniz