Artık, 50 TL borcu olana bile haciz gelecek ! İşte Detaylar.. - SanalAlemci

Artık, 50 TL borcu olana bile haciz gelecek ! İşte Detaylar..

Cuma, Eylül 13, 2013 0:03
Artık, 50 TL borcu olana bile haciz gelecek ! İşte Detaylar..
Artık, 50 TL borcu olana bile haciz gelecek ! İşte Detaylar.. 5/5 (100%) 8 Oy

Maliye Bakanlığı mal varlığı sınırını kaldırdı artık 50 TL olan borcu olana bile haciz gelecek.

Maliye Bakanlığı mal varlığı sınırında değişikliğe gitti.

MOTORLU TAŞITLAR DA HACİZ GELECEK

Motorlu taşıt, hava ve deniz araçları ile iş makineleri de elektronik ortamda haczedilebilecek. Maliye Bakanlığı, mal varlığı araştırmasında sınır tanımayacak. Daha önce 5 bin lira üstü olarak belirlenen miktar kalktı. Artık 50 TL borcu olanın bile mal varlığı araştırması online yapılıp elektronik haciz uygulanabilecek.
YAZILI ORTAM KALDIRILACAK

Maliye, Tapu Dairesi, Merkezi Kayıt Kuruluşu, PTT gibi kamu kurumlarıyla yaptığı protokoller çerçevesinde mal varlığı araştırmasını anında yapacak. Gayrimenkulü, hisse senedi, bankada ve PTT’de posta çeki hesabı bulunan borçluların mallarına haciz konulabilecek. Bakanlık daha önce amme alacaklarını tahsil etmek için borçlunun mal varlıklarını yazılı ortamda yapıyordu. Bir kişinin mal varlığını öğrenmek için bütün tapu müdürlüklerine yazı yazılıyordu. Bu da hem ek masraf hem de zaman kaybı oluşturuyordu.
ELEKTRONİK HACİZ

Sabah’ın haberine göre, Maliye Bakanlığı ‘Tahsilat Genel Tebliği’ni değiştirdi. Buna göre tüm amme alacakları için yurt çapında mal varlığı araştırması elektronik ortamda gerçekleştirilecek. Alacaklı tahsil daireleri, yetki alanlarına bağlı kalmaksızın doğrudan haciz bildirisi tebliğ ederek elektronik ortamda haciz yapabilecek.

Bu mallar için yazılı ortamda mal varlığı araştırması olmayacak. Gayrimenkuller varlığı araştırmaları, tapu sicil müdürlüklerine haciz bildirisinin tebliği suretiyle gerçekleştirilecek. Elektronik ortamda haciz uygulanacak. Patent de tehlikede Motorlu taşıt, hava ve deniz araçları ile iş makineleri de elektronik ortamda haczedilebilecek. Marka, radyo TV yayın hakkı ve patent de haciz kapsamında.

BES’in şartları belirlendi Maliye Bakanlığı’nın bireysel emeklilik hesaplarındaki birikimlere nafaka alacaklılarının hakları saklı kalmak üzere haciz uygulamasının detayları da tebliğde yer aldı. Buna göre, henüz emeklilik hakkı kazanmamış olanların sistemde bulundukları ay sayısı ile haciz tarihinde geçerli brüt asgari ücret tutarının çarpımına karşılık gelen birikim tutarının üzerindeki kısmına haciz konabilecek. Kaynak: ensonhaber.com

Bir önceki yazımız olan Okul servis araçlarında yeni dönem ! (12 Eylül 2013 Perşembe) başlıklı makalemizde 2013-2014 Servis şoförlerinin seçiminde dikkate alınacak hususlar, Artık herkes okul servis şoförü olamayacak! 12 eylül perş ve Okul servis araçlarında yeni dönem başlıyor! Detaylar burada.. hakkında bilgiler verilmektedir.

Toplam Okunma: 165 (Önbellek Kullanılıyor) | Son Görüntülenme: 21.02.2020

Konuya Yorum Yapabilirsiniz.

Yorum Yapabilirsiniz