Araç Vergisinde Büyük Hata! Fazla Taşıt Vergisi Ödemiş Olabilirsiniz! - SanalAlemci

Araç Vergisinde Büyük Hata! Fazla Taşıt Vergisi Ödemiş Olabilirsiniz!

Salı, Nisan 9, 2013 16:56
Araç Vergisinde Büyük Hata! Fazla Taşıt Vergisi Ödemiş Olabilirsiniz!
Araç Vergisinde Büyük Hata! Fazla Taşıt Vergisi Ödemiş Olabilirsiniz! 4.7/5 (95%) 11 Oy

Fazla taşıt vergisi ödemiş olabilirsiniz!

Sikayetvar.com’a gönderilen şikayetlere göre; taşıtın yaşı ve motor silindir hacmine göre hesaplanan taşıt vergisinde araçların silindir hacimleri hatalı yazıldı. Kimi araç sahipleri fazla vergi öderken kimi araç sahipleri eksik vergi ödedi.

İKİNCİ EL ARAÇLARA DİKKAT!
Otomobil, kaptıkaçtı, arazi taşıtları ve benzerleri ile motosikletler, bu taşıtlar dışında kalan motorlu kara taşıtları, uçak ve helikopterler yılda iki kez ödenmek üzere motorlu taşıtlar vergisine tabidir. Otomobil, cip ve motosikletlerin vergisi, taşıtın yaşı ve motor silindir hacmine bakılarak hesaplanıyor. Bazı araç sahiplerinin şikayetlerine göre araçların silindir hacimleri hatalı yazılınca ya fazla ya da eksik vergi ödediler.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Hesaplamak İçin Tıklayınız

Samsun Bafra’dan Adem K. aracının silindir hacminin hatalı yazılmasından dolayı fazla vergi ödediğini belirterek şikayetini şöyle dile getirdi: “Vergi dairesinde 1992 model aracımın silindir hacmi 1496 olarak kayıtlı fakat aracımın silindir hacmi 1296’dır. Buna bağlı olarak da vergimi yıllık 56 TL yerine 99 TL ödemek zorunda kalıyorum. Vergi dairesi bu hatanın 2003 yılından beri olduğunu belirti. Ben aracı 2012 yılında satın aldım. Yani aracı benden önce satın alanlar da hatadan dolayı fazla vergi ödemiş. Vergi dairesine yazdığım dilekçe ile fazla ödemiş olduğum vergiyi iade istiyorum.”

Motorlu Taşıt Sorgulamaları İçin Tıklayınız

EKSİK VERGİ ÖDEDİK
Kimi araç sahipleri fazla vergi ödediğinden şikayet ederken kimi araç sahipleri de eksik vergi ödediklerini ve bu durumunun ilerde sorun çıkarabileceğini şikayet ettiler:

“Yeni aldığım aracımın ruhsatını bugün teslim aldım. Silindir hacmi 2000 olan aracımın ruhsata 1400 yazıldığını gördüm. Noter satışında 2000 yazıyordu. Sizce bu sıkıntı olur mu? Aracı satarken yada başka bir durumda sorun yaşar mıyım? Vergisi az olacak evet ama satışta ilerde sorun yaşar mıyım?”
“İkinci el araç satın aldık ve motor silindir hacmi vergi kayıtlarına eksik kayıt edilmiş. Eksik vergi ödemiş oldum.İleride başım ağrır mı? Bu sorun neden kaynaklanıyor” Mynet

Bir önceki yazımız olan Turkcell -1'e 5 Veren Genç Nar Kampanyası Detayları başlıklı makalemizde 1’e 5 Veren Genç Nar Kampanyası nedir? Nar kampanya detayları 2011, Aynı ay içinde birden çok kez Genç Nar paketi alabilir miyim? ve Genç Nar Bakiye ve Bitiş Tarihi Sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

Toplam Okunma: 276 (Önbellek Kullanılıyor) | Son Görüntülenme: 19.02.2020

Konuya Yorum Yapabilirsiniz.

Yorum Yapabilirsiniz