Araç sahiplerine önemli uyarı: Başvurun, iptal etsinler! - SanalAlemci

Araç sahiplerine önemli uyarı: Başvurun, iptal etsinler!

Çarşamba, Ekim 9, 2013 11:53
Araç sahiplerine önemli uyarı: Başvurun, iptal etsinler!
Araç sahiplerine önemli uyarı: Başvurun, iptal etsinler! 4.9/5 (98%) 8 Oy

Vatandaşa aynı anda gelen birden fazla trafik cezası, kara kara düşündürüyordu

08 Eki 2013 Salı

EGM ödenek yetersizliğinden yılbaşından bu yana biriken cezaları üst üste yolluyordu
Bu cezalar 10 günlük sürede tebliğ edilmediği için iptal edilebilecek

Emniyet Genel Müdürlüğü , ödenek yetersizliği sebebiyle yılbaşından bu yana biriken cezaları son günlerde üst üste yollamaya başlarken, mahkemeye başvurulması halinde ’10 günlük sürede tebliğ edilmediği’ gerekçesiyle bunların iptal ettirilebileceği ortaya çıktı.

İzmir Barosu avukatlarından Gönenç Uygun, hem kendisi hem de müvekkiline kesilen trafik cezalarını, 10 iş günü içerisinde tebliğ edilmediği gerekçesiyle Sulh Ceza Mahkemesi’ne başvurup iptal kararı aldırdı. Avukat Uygun, vatandaşların, mağdur olmamaları için Karayolları Kanunu’nun ilgili hükmünün uygulanmadığı gerekçesiyle mahkemelere başvurmalarını önerdi.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün aylardır ödenek yetersizliğinden dolayı vatandaşa trafik cezalarını tebliğ edemediği ortaya çıkmıştı.

Biriken cezalar da son günlerde üst üste gönderilmeye başlanınca sürücüler, ne yapacağını şaşırdı. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün, cezaların tebliği için PTT’ye vermesi gereken ücreti ödeyemediği için şubat ayından beri vatandaşa kesilen trafik cezalarını gönderemediği anlaşıldı. Ağustos ayında ödenek sorununun aşılmasının ardından ise bu yılın başından beri biriken cezalar toplu olarak gönderilmeye başladı. Onlarca trafik cezasıyla karşılaşan sürücüler, ne yapacaklarını şaşırırken, İzmir Barosu avukatlarından Gönenç Uygun, bunların iptal ettirebileceği uyarısında bulundu, hukuki yolunu gösterdi.

İPTAL EDİLME KARARLARI VAR

Sürücülerin mahkemeye başvurmaları halinde cezaları iptal ettireceğini sözlerine ekleyen Gönenç Uygun, “Gıyapta kesilen trafik cezalarına ilişkin yasaya göre 10 iş günü içerisinde tebligat işlemlerine başlanması gerekiyor. Eğer emniyet 10 iş günü içerisinde tebligat işlemlerine başlamaz ise mahkemece tüm trafik cezalarının iptali mümkün. Sürücüler için tebliğ tarihi çok ama çok önemli. Mutlaka dikkat etsinler, boş yere ceza ödemesinler” dedi.

Bunun için mahkeme harcı ve masrafı olmadığını belirten uzmanlar sadece 16 lira tebliğ masrafı olduğunu hatırlattı. DHA

Bir önceki yazımız olan Turkcell -1'e 5 Veren Genç Nar Kampanyası Detayları başlıklı makalemizde 1’e 5 Veren Genç Nar Kampanyası nedir? Nar kampanya detayları 2011, Aynı ay içinde birden çok kez Genç Nar paketi alabilir miyim? ve Genç Nar Bakiye ve Bitiş Tarihi Sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

Toplam Okunma: 391 (Önbellek Kullanılıyor) | Son Görüntülenme: 29.01.2020

Konuya Yorum Yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yapılmış “Araç sahiplerine önemli uyarı: Başvurun, iptal etsinler!”

Yasal Uyarı: Bu bölümde yer alan kullanıcı yorumları sanalalemci.com ve sahiplerinin görüşlerini ifade etmez, bu yorumlardan sanalalemci.com ve sahipleri sorumlu tutulamaz. Her yorum o yorumu yazan kullanıcının sorumluluğundadır.
  1. adem Diyor ki:

    Aralık 20th, 2013 at 23:01

    Merhaba yazınızı okudum ve dıkkatımı cektı sıze bı sorum olacaktı.Ben 14.08.2013 tarıhınde Mobese tarafından bı ceza yedım fakat bu cezanın benım elıme gecmesı ve zarfın uzerınde yazan teblıgat tarıhı 20.11.2013 ben bu cezayı odeyecekmıyım yoksa mahkemeye mı basvurmam gerekıyor ?  Ilgılenırsenız sevınırım  Lutfen cvp beklıyorum  

Yorum Yapabilirsiniz