Andımız ve Kamuda Başörtüsü İçin Önemli Gelişme.. 09-10-2013 Çarşamba - SanalAlemci

Andımız ve Kamuda Başörtüsü İçin Önemli Gelişme.. 09-10-2013 Çarşamba

Çarşamba, Ekim 9, 2013 11:40
Andımız ve Kamuda Başörtüsü İçin Önemli Gelişme.. 09-10-2013 Çarşamba
Andımız ve Kamuda Başörtüsü İçin Önemli Gelişme.. 09-10-2013 Çarşamba 4.6/5 (92%) 5 Oy

“Demokratikleşme Paketi” kapsamında kamuda başörtüsüne özgürlük sağlayan düzenleme Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

09-Ekim 2013 Çarşamba

Kamuda başörtüsü yasağı ve öğrenci andı tarih oldu. Başbakan Erdoğan’ın 30 Eylül Pazartesi günü ‘demokratikleşme paketi’yle kamuoyuna duyurduğu düzenlemeler, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre, kamuda çalışanların kılık ve kıyafetlerini düzenleyen 1982 tarihli yönetmelikte değişikliğe gidildi. Kadınlara iş kıyafetleri kapsamında başörtüsü yasağı getiren cümle ilgili maddeden çıkarıldı. Aynı yönetmeliğin ‘Resmi kıyafet-üniforma giymek zorunda olanlar’ ibaresi de yeniden düzenledi ve içeriği ‘emniyet hizmetleri sınıfına mensup olanlar, hakimler, savcılar ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nde görev yapanlar’ şeklinde değiştirildi..

Milli Eğitim Bakanlığı yönetmeliğindeki Andımızın içeriğini ve ilkokullarda dersler başlamadan önce her gün okunmasını düzenleyen madde ise tamamen yürürlükten kaldırıldı.

İlköğretimde “öğrenci andı” kaldırıldı

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yönetmelik değişikliğiyle ilköğretim okullarında “öğrenci andı” okunması sona erdi. Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’nde değişiklik yapılarak “öğrenci andı” başlıklı 12. madde yürürlükten kaldırıldı. Yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Resmi Gazete’de yayımlanan 28789 sayılı Milli Eğitim Bakanlığı’nın İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği’nde, “27/8/2003 tarihli ve 25212 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’nin 12′nci maddesi yürürlükten kaldırılmıştır. Bu yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer” ifadesine yer verildi.

Twitter’dan duyurdu

Başbakan Başmüşaviri Aydın Ünal , sosyal paylaşım sitelerinden Twitter’daki adresinden ‘Demokratikleşme Paketi’nde yer alan ilkokullarda ant ve kamuda başörtüsünün serbest olmasını sağlayan yönetmeliğe imzaların atıldığını ve bugün Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe gireceğini söyledi.

İşte o tweet:
Aydın Ünal  başörtüsü ve Türbanla ilgili twit (NOT: Tweet tarihi: 07.10.2013) Kaynak: samanyoluhaber

Bir önceki yazımız olan İşte Kurbanlık alırken ve Kurban keserken dikkat edilmesi gerekenler! başlıklı makalemizde İşte kurbanlık alırken dikkat edilmesi gereken noktalar, Kurbanlık alırken nelere dikkat etmeliyiz ve Kurbanlık hayvan alırken dikkat etmemiz gerekenler! hakkında bilgiler verilmektedir.

Toplam Okunma: 113 (Önbellek Kullanılıyor) | Son Görüntülenme: 14.09.2019

Konuya Yorum Yapabilirsiniz.

Yorum Yapabilirsiniz