Alkol Muayenesinde Alkolmetre’ye Üflemeyene 2 Bin TL Ceza.. - SanalAlemci

Alkol Muayenesinde Alkolmetre’ye Üflemeyene 2 Bin TL Ceza..

Cumartesi, Temmuz 27, 2013 16:37
Alkol Muayenesinde Alkolmetre’ye Üflemeyene 2 Bin TL Ceza..
Alkol Muayenesinde Alkolmetre’ye Üflemeyene 2 Bin TL Ceza.. 3.8/5 (75%) 8 Oy

Trafikte kurallar da, cezalar da değişti. Alkol muayenesinden kaçana, 2 bin lira ceza kesilecek.Trafikte yeni dönem başladı. Pek çok cezada değişikliğe gidildi. Özellikle alkollü ve ehliyetsiz araç kullananlara ağır cezalar var. Sadece ehliyetsiz araç kullanan değil, aracın ruhsat sahibi de ceza alacak. Alkolmetreye üflemeyen, hem para cezası ödeyecek, hem de ehliyeti kaptıracak. İşte detaylar:

27 Temmuz 2013 Cumartesi

ARABAYI VERDİĞİNİZ KİŞİYİ TANIYIN

Ehliyetsiz sürücü bin 407 lira ceza alırken; eğer kullandığı aracın ruhsat sahibi farklı kişi ise, araç sahibine de aynı miktarda para cezası verilecek. Ehliyetsiz araç kullananlar, ilkinde 1 aydan 2 aya kadar, ikincisinde ise 2 aydan 3 aya kadar hapis cezası alabilecek.

EHLİYET İKİ YIL KULLANILMAYACAK

Alkolmetreye üflemeyene 2 bin lira idari para cezası uygulanacak. Bu arada sürücünün ehliyetine 2 yıl süreyle el konulacak.

ALKOL KONUSUNDA TAVİZ YOK

Otomobillerde 0.50 promil ile yakalananlar 700 lira para cezası alacak ve ehliyetlerine 6 ay el konulacak. 5 yıl içinde 2′nci defa yakalananlar 877 lira para cezası ve ehliyetlerine 2 yıl süreyle el konulmasıyla karşı karşıya kalırken; 5 yıl içinde 3′üncü kez alkollü araç kullananlar bu kez bin 407 lira para cezası ödeyecek, 5 yıl ehliyetsiz kalacak.

HAPİS CEZASI GELİYOR

Yeni yasayla birlikte 1.00 promil ve üzerinde alkollü olanlar polis merkezine götürülecek. Burada işlemleri tamamlanan sürücüler için 1 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası istenebilecek.

PSİKOLOJİK EĞİTİM ALACAK

Alkollü araç kullanması nedeniyle 5 yıl içinde ehliyetine 2 kez el konulan sürücüler, davranışlarını geliştirme ve psikolojik eğitim alacak.

ÖNCE ÖDEME

Kontroller sırasında uyuşturucu madde kullandığı tespit edilen sürücü ler, 3 bin 600 lira para cezası ile 5 yıl ehliyetten men cezası alacak. Ehliyetleri geçici olarak geri alınanların bekleme sürelerinin sonunda Karayolları Trafik Kanunu’na istinaden verilmiş olan idari para cezalarının tamamının tahsil edilmiş olması gerekecek.

230 KİŞİ REDDETTİ EHLİYETİ KAPTIRDI

Haziran’da yürürlüğe giren Torba Kanun ile alkol ve uyuşturucu denetimlerine düzenleme getirilirken; ilk sonuçlar geldi. Alkolmetreye üflemeyen 230 sürücüye ceza yazıldı. Bu kişilere 2 bin lira para cezası verildiği gibi, 2 yıl ehliyetlerine el konuldu. Ankara’da pilot uygulaması alkol denetimi ile yapılan uyuşturucumetre uygulamasında 8 kişinin uyuşturucu ile araç kullandığı belirlendi. Bu kişilere 3 bin 600 lira ceza kesildi. Uyuşturucu tespit edilen sürücünün ehliyetine 5 yıl geçici el konulurken, uyuşturucu kullanmaktan da işlem yapıldı. Uygulama yakında tüm Türkiye’de başlayacak. Öte yandan 2013′ün ilk 4 ayının trafik kaza istatistikleri hazırlandı. Ocak ile Nisan ayları arasında ülke çapında 37 bin 585 ölümlü ve yaralanmalı trafik kazası yaşandı.(TAKVİM)

Bir önceki yazımız olan Turkcell -1'e 5 Veren Genç Nar Kampanyası Detayları başlıklı makalemizde 1’e 5 Veren Genç Nar Kampanyası nedir? Nar kampanya detayları 2011, Aynı ay içinde birden çok kez Genç Nar paketi alabilir miyim? ve Genç Nar Bakiye ve Bitiş Tarihi Sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

Toplam Okunma: 777 (Önbellek Kullanılıyor) | Son Görüntülenme: 18.07.2019

Konuya Yorum Yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yapılmış “Alkol Muayenesinde Alkolmetre’ye Üflemeyene 2 Bin TL Ceza..”

Yasal Uyarı: Bu bölümde yer alan kullanıcı yorumları sanalalemci.com ve sahiplerinin görüşlerini ifade etmez, bu yorumlardan sanalalemci.com ve sahipleri sorumlu tutulamaz. Her yorum o yorumu yazan kullanıcının sorumluluğundadır.
  1. murat Diyor ki:

    Temmuz 29th, 2013 at 08:24

    OH NE GÜZEL OLMUŞ ZIKKIMIN KÖKÜNÜ İÇSİNLER HEM GÜNAH ALLAHIN YASAK ETTİĞİ BİRŞEYDİR İÇKİ İLK BAŞTA. İÇKİ İÇEREK KENDİ CANLARINI HEMDE DİĞER VATANDAŞLARIN CANLARINI TEHLİKEYE ATIYORLAR ÇOK GÜZEL BİR UYGULAMA OLMUŞ TEBRİK EDERİM DEVLETİMİZİ HELAL OLSUN.BU UYGULAMADAN RAHATSIZ OLAN AYYAŞLAR KUDURUYORLARDIR ŞİMDİ

Yorum Yapabilirsiniz