Akıllı Tahta Nedir? Özellikleri Nelerdir? - SanalAlemci

Akıllı Tahta Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Cumartesi, Mayıs 14, 2011 10:33
Akıllı Tahta Nedir? Özellikleri Nelerdir? 4.1/5 (82%) 49 Oy
Akıllı Tahta Nedir? Akıllı Tahta’nın Özellikleri Nelerdir?

Okullarda “Kara Tahta” dönemini sona erdiren “Akıllı Tahta” kullanımı her geçen gün artmakta. Peki “akıllı tahta”nın özellikleri nedir?

Akıllı Tahta Kurulumu ve Kullanımı (Video)

TÜYAP Adana Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’ndeki “Doğu Akdeniz Bilişim Fuarı”nda ürünlerini sergileyen Elektroman Büro Makineleri Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. Genel Müdürü Baykal Uslu, son 2 yıldır “akıllı tahta” satışlarında hızlı bir artış yaşandığını söyledi. Uslu, “akıllı tahta” sisteminin ABD ve AB ülkelerinde çok yaygın bir şekilde kullanıldığını, piyasaya 1997 yılında çıkmasına rağmen Türkiye’deki okullarda son 2 yıldır kullanılmaya başlandığını ifade etti.

Teknolojinin eğitim alanındaki kullanımının son örneği olan “akıllı tahta” sisteminin bilgisayara bağlanarak öğrencilere görsel ve dokunsal olarak hitap ettiğini belirten Uslu, “En önemli özelliği, tahtanın bilgisayar ekranına dönüştürülmüş olması. Bu tahtalarda, özel bilgisayar programları sayesinde, matematik, müzik, coğrafya, resim ve Türkçe gibi dersler uygulamalı olarak görsel işlenebildiği için, derslerin öğrencilerin hafızasında daha kalıcı olarak yer alması mümkün hale geliyor” dedi.

Akıllı tahta sistemiyle öğrencilerin okula gelemedikleri günlerde internet üzerinden akşam evde ders tekrarı yapabilme imkanına kavuştuğuna dikkat çeken Uslu, şunları kaydetti:

“Bu sistemle birlikte bir diğer teknolojik yenilik ise içinde binlerce animasyon, soru, harita, resim film ve dokümanın bulunduğu ‘Mobides Bilgi Bankası’nın yer almasıdır. Eğitimde yeni bir dönem başlatan akıllı tahta ile öğrencilerin derse ilgisi artarken, öğretmenin dikkatinin dağılması da önlendi. Öğrenme sürecinin görsel öğelerle birleştirilerek derslerin görüntülü olarak işlendiği sistemde ders anlatma ve ders dinleme kolaylaştı. Sınıfın başarı düzeyi artarken, öğrenciye daha çok bilgiye ulaşma imkanı sunuldu.”

Word, Excel, PowerPoint, Pdf gibi birçok farklı dosya türüyle çalışabilen sistemde derslerin internet üzerinden konferans bağlantısıyla dünyanın herhangi bir noktasından naklen yayınlanabildiğini vurgulayan Uslu, “Ayrıca, tahtaya uzaktan erişim olanağı sağlayan özel şifre sayesinde derse aynı anda onlarca sınıftan katılım sağlanabiliyor. Sunum arşivleme seçeneği sayesinde daha önce işlenmiş dersler kaydedilip kaçırılan ders veya konular gerektiğinde tekrar gözden geçirilebiliyor. Sunduğu cazip olanaklar ve pratik kullanımı sayesinde Avrupa ve Amerika’da yaygın olarak kullanılan akıllı tahta; üniversitelerden dershanelere, okullardan iş dünyasına kadar birçok kullanım alanına sahip” diye konuştu.

Uslu, sistemin bir bilgisayar ve projeksiyon cihazı aracılığıyla çalıştığını, çoğunlukla tahta-bilgisayar-projektör bağlantılı üçlü kullanım tercih edilirken, yalnızca tahta-bilgisayar bağlantılı kullanım veya yalnızca tahta-yazıcı bağlantılı kullanımın da tercih edilebildiğinin altını çizerek şöyle devam etti:

“Projeksiyonla kullanımda, kullanıcı bilgisayar ekranını tahta üzerine yansıtmalıdır. İnteraktif modda tahta yüzeyi dokunmatik ekranlar gibi çalışır. Tahta üzerinde gördüğünüz bilgisayar ekranınıza, tahtaya ait interaktif kalem ile müdahale edilir. İnteraktif kalem, kalem görevinin yanı sıra mouse görevinde de kullanılmaktadır. Kaliteli bir tahtanın yüzeyi projektörle kullanım için parlaklığı minimuma indiren özel yüzey olmalı, ayrıca sert, yanmaz, çizilmez ve darbelere karşı dayanıklı olmalıdır.
Özellikle okullar için tercih edilecek interaktif tahtanın menü kısmı öğrencilerin kullanabileceği yüksekliğe göre ayarlanabilir olmalıdır.”
Uslu, son 2 yılda akıllı tahta kullanımının hızla arttığını ve kendilerinin yaklaşık 500 satış rakamına ulaştıklarını belirterek, ileriki yıllarda kara tahtanın tahtını akıllı tahtanın alacağını sözlerine ekledi.

NOT: Aşağıdaki bilgiler Ali Yazar tarafından hazırlanmıştır.

Nedir şu akıllı tahta dedikleri?

İngilizce “Smartboard” tabirinden dilimize “Akıllı Tahta” olarak çevrilen bu teknoloji harikası sayesinde tahtalar interaktif bir bilgisayar ekranına dönüyor. Akıllı tahta bilgisayar ve projeksiyon cihazı ile beraber kullanılıyor. Bu üçlü sistemde; bilgisayar programları çalıştırma vazifesini üstlenirken, projeksiyon cihazı bilgisayarın ekran görüntüsünün tahtaya yansıtılması, akıllı tahtanın elektronik kısmı ve kalemi ise tahtadaki bilgisayar ekran görüntüsünün interaktiflik özelliği kazanmasını sağlıyor. Akıllı tahtanın elektronik aksamı bazı modellerde üst köşelerden birinde olup kimi modellerde ise tahta yüzeyinin iç kısmında gömülüdür. Bu farklı modeller çalışma prensibi açısından değişik teknolojilere sahipler.


Akıllı Tahta Nasıl ve Hangi Derslerde Kullanılır?

Bilgisayar kullanmayı bilen herkes akıllı tahtayı rahatlıkla kullanabilir. Çünkü akıllı tahta basit anlamda bilgisayar programlarının tahtada kullanılmasını sağlayan bir düzenektir. Bilgisayarın faresi yerine elinizde akıllı tahtanın kalemi bulunur ve bu kalemle Windows pencerelerini kapatıp açabilir, sağ sol tıklama yapabilir dolayısıyla istediğiniz programları çalıştırabilirsiniz. Tüm bunları bilgisayarın başına oturup yapmak zorunda değilsiniz. Akıllı tahta size bilgisayarınıza tahtadan hükmetme özgürlüğünü sağlar. Ders için hazırlanmış her türlü öğretim materyalini tahtanızda kullanabilirsiniz. Ayrıca akıllı tahta üreticilerinin hazırlamış olduğu özel yazılımlarla akıllı tahtada ders işlemek oldukça kolay. Buna örnek vermem gerekirse; 1. sınıf öğretmenleri el yazısı yazmak için kılavuz çizgili el yazısı satırları olan bir sayfayı yansıtarak yazılarını öğrencilerin yanlışlık yapmadan yazabileceği şekilde yazabiliyorlar. Aynı şekilde matematik dersinde tahtanızı öğrencilerin defterleri gibi kareli, müzik dersinde notaları yazarken de müzik defteri şeklinde düzenleyebilirsiniz. Ülkemizde “Branş Derslikleri” maalesef yaygın olmadığından dolayı her türlü araç-gereci sınıflarımızda bulundurmak zor ama akıllı tahta yazılımları sayesinde matematik öğretmenlerimiz yazılımın açı-ölçeriyle istedikleri derecedeki bir açıyı çizebilirler. Coğrafya konuları işlenirken Google Earth adlı program kullanılarak dünyanın her tarafı kolaylıkla uydu fotoğraflarından görüntülenebilir. Akıllı tahtanın derslerde çeşitli şekillerde kullanılabilmesi biraz da sizin yaratıcılığınıza kalıyor.

Akıllı tahtada kullanılan bir çok yazılımı tahtanız akıllı olmasa da beyaz tahtada kullanabilirsiniz. Daha önce de belirttiğim gibi akıllı tahta basit anlamda tahtadaki bilgisayar ekran görüntüsüne interaktiflik özelliği katıyor. Sizin tahtanız akıllı olmasa da aynı programları kullanabilirsiniz. Kontrolleri tahtada değil de bilgisayarda yaparsınız.

1. Sınıfta Akıllı Tahta Kullanımı

1. sınıflarda fiş yönteminin terkedilerek el yazısı ile ses temelli cümle yönteminin kullanılmaya başlanmasıyla birlikte el yazısı harflerinin yazılışını ve sesleri öğreten bir çok yazılım ortaya çıktı. Fiş yönteminde bir çok kez 1. sınıf okutmuş bir öğretmen olarak 1. sınıfın öğretmen açısından ne yorucu bir dönem olduğunu yakından bilirim. Önceden ilkokuma yazma öğretimine yardımcı bilgisayar programları yoktu. Şimdi el yazısı ile okuma yazma öğretiminde kullanılabilecek bir sürü eğitim yazılımı var. Bunları sınıfta kullanmak öğretmenin işini oldukça kolaylaştırıyor. Öğrencinin işi kolaylaşmıyor mu? Elbette o da daha kısa sürede, daha kolay öğreniyor. Okuma yazma öğrenme daha eğlenceli hale geliyor.

Akıllı Tahta Nasıl Kullanılır?

Akıllı tahtamızın kablosunu bilgisayarımızın usb girişine bağlıyoruz. Tabiki akıllı tahtamızla birlikte gelen yazılımları önceden bilgisayarımıza yüklemiş olmalıyız. Muhtemelen akıllı tahtayı satan firma kurulumu bilgisayarınıza yapar. Genellikle kalemimizi kalibre etmemiz gerekir. Akıllı tahta programımızın içinde kalibre bölümüne tıkladığımızda tahtada 6 adet nokta görüntülenir. Noktalara tek tek kalemimizin ucuyla dokunarak kalibre işlemini tamamlarız. Kalibre işlemini tamamladıktan sonra kalemimiz artık çalışmaya hazırdır. Ekrana artık tahtadan kaleminizle hükmetmeye başlayabilirsiniz. Kaleminizi tahtaya değdirdiğinizde imleç eğer kalemin ucunun değdiği yerde çıkmıyor da birkaç santimetre yanında çıkıyorsa kalibre işleminiz düzgün yapılmamış demektir. Üstteki kalibrasyon işlemini tekrarlayınız. Bu işlemlerin nasıl yapıldığıyla ilgili bir video ekledim aşağıya, anlatım her ne kadar ingilizce olsa da görüntülerden her şeyi rahatlıkla anlayabiliyorsunuz.

Akıllı Tahta Kaç Lira?

Akıllı tahta sistemlerinin fiyatları henüz ülkemiz şartlarında her yerde kullanılabilecek kadar uygun değil.

Akıllı tahta sistemi temel olarak 3 bölümden oluşmakta:

1.Bilgisayar: Dizüstü ya da masaüstü bilgisayar: Bugün artık fiyatları iyice ucuzlayan bilgisayarları 400 YTL den 3000YTL ye kadar değişik donanım aralıklarında bulmak mümkün. Alacağınız bilgisayarın elbette çok pahalı olmasına gerek yok.

2.Projeksiyon: Çok çok pahalı model olmasına gerek yok ama teknik olarak dikkat etmeniz gereken alacağınız projeksiyonun ışık gücünün minumum 2000 ansilümen olması. Çünkü daha düşük ışık gücüne sahip bir projeksiyonu gündüz vakti sınıfta yansıttığınızda aydınlıktan görüntü yeteri kadar belirgin olmayabilir. Bu durumda lambaları söndürüp koyu renk perdelerle sınıfı karartmanız gerekir ki bunun size ekstra perde masrafı çıkartacağını ve karanlıkta ders işlenemeyeceğini olsa olsa film seyredilebileceğini unutmamalısınız. 2000 ansilümene sahip bir projeksiyon sınıfta fluerasan lambalar açıkken bile yeterli görünürlükte bir görüntü veriyorlar. Böyle bir projeksiyon cihazını 800-900 YTL ye bulabileceğiniz gibi eğer şansınız varsa 2. el cihazlar satılan internet sitelerinden 500-600 TL ye bile bulabilirsiniz.

3.Akıllı Tahta: En pahalı sistem elamanı bu. En ucuzu 2000 YTL civarlarında. Bu fiyata tahtanın beyaz olan fiziksel kısmı ve elektronik aparatı dahil. Tabii bu değer ortalama bir değer. Çünkü yurtdışından ithal edilen bu elektronik aksamın fiyatı euro üzerinden hesaplanıyor ve YTL fiyatı o günkü döviz kuruna göre farklılık gösterebilir. (Bu fiyat 1 euro=1.980 YTL civarlarında iken görülen fiyattır.)

Gördüğümüz üzere akıllı tahta sisteminde en çok parayı tutan 3. yani akıllı tahtanın fiziksel ve elektronik kısmı. Tüm bu fiyatları üst üste koyarsak en ucuzundan bir akıllı tahtaya sahip olmak bize 3.400 YTL ye mal olacaktır. Bu hesaplamada bilgisayarı 500, projeksiyonu 900, akıllı tahtayı da 2000 YTL kabul ettik.

Sonuç olarak bu maliyetiyle akıllı tahta ülkemiz şartları açısından bir lüks olarak gözükmekte. Umudumuz yakın gelecekte bu maliyetlerin kabul edilebilir seviyelere düşmesi. Yoksa bir çok alanda olduğu gibi bu alanda da kullanıcılar kendi akıllı tahtalarını yapabilmek umuduyla bir takım elektronik ve marangozluk işlerine atlamaktan kendilerini alamayacaklar gibi görünüyor.

Akıllı Tahtada Kullanılan Yazılımlar Yada diğer Bir Deyişle Programlar

Bütün akıllı tahta üreticileri ürünleri ile kullanılacak programları da yazdırıyorlar. Her marka akıllı tahtanın kendine özgü bir yazılımı var. Piyasada en çok bilinen 3 marka var. Bunlardan ilki Smartboard adıyla bilinen ve ürüne adını veren marka. İkincisi E-beam adıyla bilinen ve çoğu zaman değişik markalar adı altında karşımıza çıkan marka. Üçüncüsü ise Promethan markası. Bu markaların ürünlerinin teknolojileri çalışma prensibi bakımından farklı dolayısıyla fiyatları da farklı. Şu an için en ucuzu e-beam temelli ürünler. Sektörü genel olarak kısaca tanıttıktan sonra gelelim bu markaların tahtalarıyla kullanılması için sundukları yazılımlara.

* Smartboard markası ürünlerinde kullanılmak üzere Smart Notebook yazılımını öğretmen ve öğrencilerin hizmetine sunmuş. Bu yazılımı bilgisayarınıza kurup inceleyebilirsiniz. Yazılımın 10. sürümüne 30 günlük kullanım kısıtlamasıyla denemek amacıyla formu doldurup buradan indirebilirsiniz. Yazılımın 10. sürümden önceki sürümleri hiç bir süre kısıtlaması olmaksızın kullanılabiliyor.

* E-beam Teknolojisi: Ürünle birlikte kullanmak için Interact denilen bir program sunmuş.

* Promethan markası ise ürünlerinde “Activstudio” ve “Activprimary” yazılımlarını kullanıyor. Yazılımları bilgisayarınıza indirip kurabilmeniz için ürüne sahip olmanız gerekiyor.

Tüm işlemlerin doğru bir şekilde işe yaramasını ve yeni bir sürpriz yaşamamayı garantiye almak için aşağıdaki işlemleri sırasıyla yapalım:

İlk olarak E-beam cd sinden gerekli programları kurduktan sonra. (E-beam Interact ve Scrapbook)
1. Öncelikle bilgisayarınıza kapatın ve tüm kablo bağlantılarını yapın. ( Usb’ye akıllı tahtanın kablosunu, monitör çıkışına da projeksiyonun görüntü kablosunu takın)
2. Projeksiyon cihazımızı çalıştıralım.
2. Bilgisayarınızı güç düğmesine basarak çalıştırın.
3. Bilgisayar tam olarak açıldığında E-Beam Interact programını çalıştırın.
4. E-Beam Interact programının windows masüstü görev çubuğunun sağ altındaki (saati gösteren yer) simgesinin üzerine gidip sağ tıklayarak kalibrasyon ayarları bölümüne girelim.
5. Tahtada çıkan 6 adet noktaya sol üsttekinden başlayıp sırasıyla kalemimizin ucunu değdirelim. Bu işelme kalibrasyon ayarı denir.
6. Bu işlemi yaptıktan sonra artık kalemimiz kullanıma hazırdır. Kalemimiz bir fare gibi çalışmaya başlayacaktır. Artık akıllı tahtanızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bu tahtaların özelliklerine ve faydalarına gelince; Kullanmadığım ve çevremde bulunmadığı için birinci elden bilgi sahibi değilim ancak şu şekilde sıralanan faydaları var:

Öğrenci Açısından;

• Yaratıcılığın ortaya çıkmasını sağlar.
• Sosyal iletişimde bulunma yeteneğini geliştirir.
• Her öğrenciye, kendi hızlarında ve düzeylerinde ilerleme olasılığı verir.
• Kendine güveni arttırır.
• Problem çözme ve dikkatini bir problem üzerine yoğunlaştırma yeteneğini geliştirir.
• Öğrencinin öğrenme zamanından tasarruf sağlar.
• Belgeleme, dosyalama ve belgelere başvurma alışkanlığı kazandırır.
• Önceki çözümleri araştırıp, bunları yeni bir çözüm için kullanabilme yeteneğini geliştirme ve yeni çözüm bulmasını sağlar.
• Matematik ve dil yeteneğini geliştirir.
• Paylaşım duygusunu geliştirir.
• Daha çok bilgiye ulaşma imkanı verir.
• Dersler kayıt edilebildiği için kaçırılan ders veya konulara ulaşabilir.

Öğretmen Açısından;

• Bilgisayar ortamındaki her türlü görseli, eğitim materyali olarak kullanır.
• Zamandan önemli ölçüde tasarruf sağlar.
• Öğrencinin derse katılımını teşvik eder.
• Eğitimde görselliği geniş ölçüde kullanır.
• Kaliteli öğrenim sağlar.
• En sıkıcı dersleri kolay ve zevkli hale getirerek öğretmene yardımcı olur.

Diğer Faydaları;

• Teknolojiyi kullanan kurum imajını güçlendirir.
• Sınıf ve okul başarı düzeyini arttırır.
• Sınıf ortamında yapılamayacak deneyler interaktif olarak yapılabilir.”

Not; Alıntıdır

Bir önceki yazımız olan Sanal Alemde 'Püskevit' Geyikleri başlıklı makalemizde Bahçeli'nin çok konuşulan Püskevit konuşması, Bahçeli-Püskevit videosu izle seyret dinle ve çikolatalar püskevitler remix izle :) hakkında bilgiler verilmektedir.

Toplam Okunma: 14.941 (Önbellek Kullanılıyor) | Son Görüntülenme: 09.12.2019

Konuya Yorum Yapabilirsiniz.

6 Yorum Yapılmış “Akıllı Tahta Nedir? Özellikleri Nelerdir?”

Yasal Uyarı: Bu bölümde yer alan kullanıcı yorumları sanalalemci.com ve sahiplerinin görüşlerini ifade etmez, bu yorumlardan sanalalemci.com ve sahipleri sorumlu tutulamaz. Her yorum o yorumu yazan kullanıcının sorumluluğundadır.
 1. başarım egitim araçları Diyor ki:

  Ocak 31st, 2012 at 08:02

  Resimler Emko Emaye A.Ş ve Başarım Egitim Araçlarına aittir!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  akıllı tahta,yazı tahtası ayrıca egitim araçları,okul malzemeleri,fen labaratuarları,fizik labaratuarları ve mobilyalarını saglamak amaçlı olarak 2006 yılında türkiye’de egitim camiasında değerli ögretmenlerimize ve okul yöneticilerine hizmet için kurulmuş olan başarım egitim araçları teknoloji gereçleri ltd şti firmamız adana merkezli olarak ,antalya hom ofis olarak hizmet vermekteyiz.
  antakya belen kaymakımlığı tarafından 2007 yılında başlatılan akıllı tahtasız okulumuz kalmasın kampanyası ile okullarımıza emko başarım olarak 4 yıl içerisinde 80 adet akıllı tahta takarak
  belen kaymakamı tarafından başlatılan kampanya sonucunda diğer bagışcılar ile birlikte antakya yöresinde 250 adet akıllı tahta ile dersliklerde egitim verilmektedir ,.
  silifke kaymakamlığının başlatmış bulunduğu akıllı tahtasız okul kalmasın amaçlı olarak 156 dersliğe akıllı tahta takarak egitime katkıda bulunmuş bulunmaktayız, bu çalışmalarda başarım egitim araçları ltd şti olarak okullarımızda 1 sınıftan 8 ci sınıfa kadar ögretmenlirimize emkotech 2,0 egitim dvd ücretsiz olarak verilmiş olup ve ömür boyu güncelleme okullarımıza ücret talep edilmen verilmeye devam etmekteyiz.
  sorularınız olduğu takdirde sizlere hizmet veren firmamız her zamanki gibi yanınızda olacakdır http://www.basarimegitim.com ayrıca http://www.akillisinifim.com dan bizlere ulaşacak adresleri elde edebilirsiniz
  saygılarımızla
  başarım egitim araçları teknoloji gereçleri ltd şti
  meb ögretmen hatlarımız 0505 865 76 89 adana- 0506 860 35 55 antalya

 2. admin Diyor ki:

  Ocak 31st, 2012 at 11:15

  @başarım egitim araçları

  ——————
  Konu alıntıdır..
  Resimler size ait ise kaldırılmasını istediğiniz takdirde kaldırlılacaktır. (Yorumunuz dahil)

 3. SanalAlemci » Blog Archive » Akıllı Tahta Kurulumu ve Kullanımı (Video) Diyor ki:

  Ocak 31st, 2012 at 11:30

  [...]Akıllı Tahta Nedir? Özellikleri Nelerdir? [...]

 4. SanalAlemci » Blog Archive » Okullar Açıldı.. (06 Şubat 2012 Pzt) Diyor ki:

  Şubat 6th, 2012 at 06:03

  [...] hayata geçirilecek. Projenin, belirlenen 17 ildeki 52 okulda ilk uygulaması yapılacak; okullar, akıllı tahtalarla donatılacak. Öğrencilere ve öğretmenlere yaklaşık 12 bin tablet bilgisayar [...]

 5. Akıllı Tahta Gerçekten Akıllı Mı? | Hoşgeldiniz :) Diyor ki:

  Mayıs 23rd, 2015 at 21:21

  [...] gerçekten akıllı :) Daha fazla bilgi için sizler için yararlı olacağını düşündüğüm şu ve şu sayfaları kontrol edebilirsiniz :) Akıllı tahtanın kullanımını anlatan bir video [...]

 6. Ortak Eğitim Diyor ki:

  Şubat 17th, 2017 at 15:16

  Buradaki yazılanlar biraz eskide kalmış sanırım.
  Artık Full HD Led Akıllı Tahtalar var.
  Projeksiyona gerek yok. Ayrıca bilgisayara gerek yok. Bu yeni nesil akıllı tahtalar hem linux tabanlı işletim sistemi, hem de i5 yada i7 gibi işlemciye sahip akıllı tahta içine dahil edilebilen, (akıllı tahta içinde çift bilgisayar) darbeye dayanıklı kullanışlı ve sağlam akıllı tahtalar var ve fiyatları da ortalama 1.100 dolar civarı.

Yorum Yapabilirsiniz