AK Parti Öfkeli! AK Parti ile AL Parti Benzeşmesi Etik mi? - SanalAlemci

AK Parti Öfkeli! AK Parti ile AL Parti Benzeşmesi Etik mi?

Salı, Ocak 28, 2014 10:35
AK Parti Öfkeli! AK Parti ile AL Parti Benzeşmesi Etik mi?
AK Parti Öfkeli! AK Parti ile AL Parti Benzeşmesi Etik mi? 4.5/5 (89%) 13 Oy

Seçimlere az bir süre kala oy pusulalarında partilerin yeri belli oldu olmasına ama AK Partililer bu ara çok öfkeli, nedeni ise hem isim hem de logo benzerliğiyle AK Partiye tıpatıp benzeyen ve oy pusulasında 3. sırada yer alan Alternatif Parti’nin (AL) seçmenlerin kafasını karıştıracağını düşünmeleri. İşte o haber..

Seçimlere az bir süre kala oy pusulalarında partilerin yeri belli oldu olmasına ama AK Partililer bu ara çok öfkeli, nedeni ise hem isim hem de logo benzerliğiyle AK Partiye tıpatıp benzeyen ve oy pusulasında 3. sırada yer alan Alternatif Parti’nin (AL) seçmenlerin kafasını karıştıracağını düşünmeleri. İşte o haber

Yüksek Seçim Kurulu, 30 Mart mahalli seçimlerine katılacak siyasi partilerin oy pusulalarındaki yerlerini belirledi. Seçime logo değişikliği yaparak giren AL Parti, böylece hem fonetik olarak hem de görsel olarak AK Partiye tıpatıp benzedi Bu durum seçmenin dikkatini dağıtır mı ve seçmen oy pusulasında hangi partiye oy vereceğini karıştırır mı?

30 Mart Yerel seçimlerinde partilerin oy pusulasındaki yerini belirleyen kuralar çekildi. Buna göre AK Parti 10, CHP 24, MHP 26, BDP 20. sırada yer aldı. Fakat pusulada siyasetin usul ve ahlakına aykırı bir unsur dikkat çekti. Bu durumun etik olup olmadığı sosyal medyada günün konusu oldu.

30 Mart 2014 Yerel Seçimlerdeki Partilerin Oy Pusulasındaki Yerleri (Tıklayınız)

Logo değişikliğiyle kendi partilerinin oylarının yanlışlıkla kayacağını düşünen AK Partililer, twitter üzerinden yeni bir çalışma başlattı. Seçmenden AK Parti’nin logosuna oldukça benzeyen AL Parti konusunda dikkatli olunması istendi. Özellikle yaşlı seçmenlerin renk ve logo benzerliği nedeniyle AK Parti ile AL Parti’yi karıştırabileceği belirtiliyor. Kurayla belirlenen sıralamaya göre AL Parti 3′üncü sırada AK Parti ise 10′uncu sırada yer alıyor.

AL Parti Ne Demek?
Kısaltılışı AL Parti olan Alternatif Parti, 2008 yılında kuruldu. Genel başkanlığını Mustafa Reşit Burkan yapıyor. YSK 1998′de ALPA (Alternatif Parti) olarak kurulan ve logosunda Türkiye haritası olan bir partinin önümüzdeki seçimlere logosunu ve isim kısaltmasını değiştirerek girmesine onay verdi. YSK’nın onayını alan yeni logoda Ak Parti’nin ampulune benzetilen sarı renk ağırlıklı bir görsele dönen ALPA’nın isminin de AL PARTİ olarak kabul edildiği dikkat çekti. Üstelik Al Parti kura sonucu pusulada 3. sırada olacak.Partinin resmi sitesinde, AK Parti’nin ampülünün ülkeyi artık aydınlatamadığını ileri süren Burkan, bu yüzden partinin logosunu güneş olarak belirlediklerini söylerken, altındaki burma bileziğin ise zenginliğin ve bereketin simgesi olduğunu belirtiyor. Kaynak: www.kadinhaberleri.com/siyaset/ak-parti-ofkeli-ak-parti-al-parti-benzesmesi-etik-mi-h84760.html

AL parti’nin daha önceki (eski) Logo’su;
al parti eski logo

Bir önceki yazımız olan Yerel seçimde şark kurnazlığı ! AK Parti ile AL Parti Logo benzerliği.. başlıklı makalemizde AK parti ile AL parti logo benzerliği hakkında haber, Dikkat ! seçimlerde AK Parti diye AL partiye oy vermeyin ! ve Oy pusulasında AK Parti ile AL Parti Logo benzerliği hakkında bilgiler verilmektedir.

Toplam Okunma: 345 (Önbellek Kullanılıyor) | Son Görüntülenme: 08.01.2020

Konuya Yorum Yapabilirsiniz.

2 Yorum Yapılmış “AK Parti Öfkeli! AK Parti ile AL Parti Benzeşmesi Etik mi?”

Yasal Uyarı: Bu bölümde yer alan kullanıcı yorumları sanalalemci.com ve sahiplerinin görüşlerini ifade etmez, bu yorumlardan sanalalemci.com ve sahipleri sorumlu tutulamaz. Her yorum o yorumu yazan kullanıcının sorumluluğundadır.
  1. Yerel seçimde şark kurnazlığı ! AK Parti ile AL Parti Logo benzerliği.. - SanalAlemci Diyor ki:

    Ocak 28th, 2014 at 10:36

    [...] seçim taktiği ile AL Parti’nin ne kadar oy alacağı ise şimdiden merak konusu. AK Parti Öfkeli! AK Parti AL Parti Benzeşmesi Etik mi? AL parti ne demek? Ne zaman kuruldu? AL par… [...]

  2. 30 Mart seçimlerinde partilerin oy pusulalarındaki yerleri belli oldu.. - SanalAlemci Diyor ki:

    Ocak 28th, 2014 at 12:25

    [...] alacak.Yerel seçimde şark kurnazlığı ! AK Parti ile AL Parti Logo benzerliği..TıklayınızAK Parti Öfkeli! AK Parti ile AL Parti Benzeşmesi Etik mi? Tıklayınız30 Mart mahalli idareler genel seçimlerinde partilerin oy pusulalarındaki yerleri, YSK Başkanı [...]

Yorum Yapabilirsiniz