Abdest Nasıl Alınır? Resimli Abdest Alınışı Gör - SanalAlemci

Abdest Nasıl Alınır? Resimli Abdest Alınışı Gör

Cuma, Haziran 4, 2010 11:02
Abdest Nasıl Alınır? Resimli Abdest Alınışı Gör 3.5/5 (70%) 6 Oy
Abdest almak.. Abdest nasıl alınır? Resimli abdest alınışı ;

*  Abdest alınırken mümkünse kıbleye karşı durulur. Önce kollar dirseklerin yukarısına kadar sıvanır. “Niyet ettim Allah rızası için abdest almaya”  diye niyet edilir. Eûzübillahimineşşeytanirracîm Bismillahirrahmanirrahîm” denilir. Eller bileklere kadar üç kere yıkanmalıdır.
* Parmak aralarının yıkanmasına dikkat edilmelidir. Yıkanırken bir elin parmakları diğer elin parmakları arasına geçirilerek hilallenir.Yüzük varsa oynatılarak altına su geçmesi temin edilir.
*
Sağ avuç ile ağıza üç kere ayrı ayrı su alınır. Her defasında iyice çalkalanır. Dişler, baş ve şehadet parmağı ile oğuşturulur. Yalnız oruçlu olanlar, boğazlarına kaçmaması için ağızlarına suyu dolu dolu almazlar.

*  Sağ avuç ile buruna üç kere ayrı ayrı su çekilir. Sol el ile sümkürülerek burun temizlenir. Oruçlu olanlar buruna suyu çok hızlı çekmezler.
*
Alında saçların bittiği yerden itibaren kulakların yumuşağına ve çene altına kadar yüzün her tarafı üç kere yıkanır. Su yüze çarpılmaz.
* Sağ avuca su alınıp, dirseğe doğru akıtılır, dirseklerle beraber üç kere yıkanır. Yıkarken kolun her tarafı, kuru bir yer kalmayacak şekilde iyice ovulur.

*  Sol avuca su alınıp, dirseğe doğru akıtılır, sol kol dirseklerle beraber üç kere yıkanır.  Önce sağ ve sonrada sol kol yıkanır.
* Sağ el yeni bir su ile ıslatılır. Sağ elin içi ve parmaklar başın üzerine konularak, başın ön tarafına saç bitiminden itibaren konulup, ıslak elle bir kere meshedilir.
* Eller ıslatılarak, sağ elin serçe parmağı ile sağ kulağın içi, baş parmağı ile de kulağın dışı; sol elin serçe parmağı ile sol kulağın içi, baş parmağı ile de kulağın arkası meshedilir.

*  Elleri yeniden ıslatmaya gerek yoktur. Baş ve işaret parmakları hariç, diğer üç parmağın dışıyla boyun mesh edilir.  Eller öne doğru çekiliken, çene altına doğru değil, kulak altından yüze doğru getirilir.
* Önce sağ ayak, sonra sol ayak, topuk kemikleriyle beraber, sol elle yıkanır. Parmak araları sağdan sola doğru hilallenir.

* Sonra sol ayak, topuk kemikleriyle beraber, sol elle yıkanır. Parmak araları sağdan sola doğru hilallenir.

Bir önceki yazımız olan Kentgaz ''Denizli'' Doğalgaz başlıklı makalemizde borç sorgulama Denizli kentgaz, denizli kent gaz arıza ve Denizli kentgaz hakkında bilgiler verilmektedir.

Toplam Okunma: 2.275 (Önbellek Kullanılıyor) | Son Görüntülenme: 20.03.2020

Konuya Yorum Yapabilirsiniz.

5 Yorum Yapılmış “Abdest Nasıl Alınır? Resimli Abdest Alınışı Gör”

Yasal Uyarı: Bu bölümde yer alan kullanıcı yorumları sanalalemci.com ve sahiplerinin görüşlerini ifade etmez, bu yorumlardan sanalalemci.com ve sahipleri sorumlu tutulamaz. Her yorum o yorumu yazan kullanıcının sorumluluğundadır.
 1. SanalAlemci » Blog Archive » Kabir Azabından Koruyan Ayet ve Önemli Dini Bilgiler.. Diyor ki:

  Nisan 21st, 2011 at 11:59

  [...] Abdest nasıl alınır? Farsça âb (su) ve dest (el) kelimelerinin birleşmesinden meydana gelen abdest kelimesi, “el suyu” anlamına gelir. Abdest kavramı Arapça’da “güzellik ve temizlik” manasına gelen vudû’ kelimesiyle ifade edilir. Namazın şartlarından birisi olan abdest, namaz ve Kabe’yi tavaf, tilavet secdesi gibi bazı ibadetleri yapmak için, vücudun belirli uzuvlarını usulüne uygun olarak yıkamak veya meshetmektir. Abdest müstakil bir ibadet olmayıp, belli ibadetleri yapmak için vasıta niteliğinde bir ibadettir. Manevî temizlik ve namaz başta olmak üzere ibadetlere ruhen ve bedenen hazırlık mahiyetinde olan abdest, aynı zamanda maddî bir temizlenme vasıtasıdır. [...]

 2. SanalAlemci » Blog Archive » Gerdek (Zifaf) Gecesi ve Adabları.. Diyor ki:

  Mayıs 23rd, 2011 at 10:48

  [...] Gelinlik elbisesini giymeden önce gelin kız abdest alır, iki rekat şükür namazı kılar ve dua eder. * Düğün gecesi damat en yakın camiye yatsı [...]

 3. SanalAlemci » Blog Archive » Abdestin Anlamı Sırları ve Faziletleri Diyor ki:

  Ocak 11th, 2012 at 04:28

  [...] Abdest Nasıl Alınır? Resimli Abdest Alınışı (Tıklayınız) [...]

 4. Çağatay Diyor ki:

  Kasım 30th, 2012 at 20:35

  kardeşim gerçekten çok yararlı bir paylaşım ve ödevim oldu bu siteden namaz alınışı da bekliyorum aynı konu altında ödevim var. İyi gunler…

 5. mustafa nazlı Diyor ki:

  Mayıs 12th, 2015 at 20:39

  hocam cok sag ol bilgi verdiğiniz için hocam ben namaz tesbihat tı bilmiyorum tesbihat yapmasam ne olur bilgi verirsen cok sevinirim kolay gelsin

Yorum Yapabilirsiniz