29 Yaş Üstü Üniversite Öğrencileri Askere Alınıyor.. - SanalAlemci

29 Yaş Üstü Üniversite Öğrencileri Askere Alınıyor..

Salı, Kasım 19, 2013 14:39
29 Yaş Üstü Üniversite Öğrencileri Askere Alınıyor..
29 Yaş Üstü Üniversite Öğrencileri Askere Alınıyor.. 4.1/5 (81%) 17 Oy

Okula kayıtlı olmalarına rağmen 29 yaş üstü üniversite öğrencileri askere alınıyor.

19 Kasım 2013 Salı

Milli Savunma Bakanlığı, ders kayıtları yapmalarına rağmen 29 yaş sınırını aştıkları için askerlikleri tecil edilemeyen, kaçak durumuna düşen öğrencileri yakalamak için harekete geçti.

ÖĞRENCİLERE TEBLİGAT
Öğrencilere askerlik tebligatı gönderilmeye başlanınca, birçok öğrenci eğitimlerine ara vererek askere gitmek zorunda kaldı. Bakanlık, öğrencilere bir darbe de Genel Bilgi Toplama sorgusuyla vurdu. Uzun dönem askerlik süresinin kısaltılması ile doğacak boşluğu asker kaçaklarını silah altına alarak doldurmaya karar veren Milli Savunma Bakanlığı, yoklama kaçağı ve bakayaların silah altına alınması için İçişleri Bakanlığı ile protokol imzaladı. Protokolle, 2008 yılında Genel Bilgi Toplama’dan (GBT) aramaları düşürülen asker kaçağı ve bakayaların yeniden GBT’ye girmelerini sağladı. Bu uygulamayla GBT sorgusunda asker kaçağı olarak görünen birçok üniversite öğrencisi de yakalandığı yerde askere alınmaya başladı.

Milli Savunma Bakanlığı 18 Ocak 2012’de YÖK’e yolladığı yazıda, 29 yaşından büyük yükümlülerin askerliklerinin ertelenmesine imkân olmadığını belirterek bu kişilerin eğitime, askerliği tamamladıktan sonra devam edebilmeleri için gerekli tedbirlerin alınmasını istemişti.

YÖK TECİL ETMEDİ
İdare mahkemeleri ise öğrencilerin eğitim haklarının sadece kanunla sınırlandırılabileceğini gerekçe göstererek yürütmeyi durdurdu. Mahkeme kararına karşılık YÖK, ağustos ayında üniversitelere bir yazı yollayarak 29 yaş sınırını aşan öğrencilerin ders kaydının yapılmasını, ancak askerlik tecillerine karışılmamasını isteyince üniversitelerde asker kaçağı öğrencilik dönemi resmen başlamıştı. ensonhaber

Bir önceki yazımız olan 28-29 Kasım 2013 tarihlerinde Okullara 2 gün sınav tatili! Detaylar.. başlıklı makalemizde 2013 - kasım 28 ve 29 da okullar tatil mi? Hangi okullar tatil?, 28 ve 29 kasım 2013 te 8.sınıf hariç bütün okullar tatil mi? ve 28 ve 29 kasım 2013 te hangi okullar neden tatil olacak öğren hakkında bilgiler verilmektedir.

Toplam Okunma: 193 (Önbellek Kullanılıyor) | Son Görüntülenme: 20.07.2019

Konuya Yorum Yapabilirsiniz.

2 Yorum Yapılmış “29 Yaş Üstü Üniversite Öğrencileri Askere Alınıyor..”

Yasal Uyarı: Bu bölümde yer alan kullanıcı yorumları sanalalemci.com ve sahiplerinin görüşlerini ifade etmez, bu yorumlardan sanalalemci.com ve sahipleri sorumlu tutulamaz. Her yorum o yorumu yazan kullanıcının sorumluluğundadır.
 1. Öğrenciler şokta! 1187 lira ceza kesiliyor Diyor ki:

  Kasım 19th, 2013 at 17:15

  29 yaşını dolduran öğrenciler ders kaydı yaptırmalarına rağmen GBT’de asker kaçağı olarak görünüyorlar ve 1187 lira para cezası kesiliyor.

  Milli Savunma Bakanlığı, ders kayıtları yapmalarına rağmen 29 yaş sınırını aştıkları için askerlikleri tecil edilemeyen, kaçak durumuna düşen öğrencileri yakalamak için harekete geçti.

  Öğrencilere askerlik tebligatı gönderilmeye başlanınca, birçok öğrenci eğitimlerine ara vererek askere gitmek zorunda kaldı.

  Radikal Gazetesi’nin haberine göre Milli Savunma Bakanlığı, yoklama kaçağı ve bakayaların silah altına alınması için İçişleri Bakanlığı ile protokol imzaladı. Protokolle, 2008 yılında Genel Bilgi Toplama’dan (GBT) aramaları düşürülen asker kaçağı ve bakayaların yeniden GBT’ye girmelerini sağladı.

  PARA CEZASI DA VAR!

  Bu uygulamayla GBT sorgusunda asker kaçağı olarak görünen birçok üniversite öğrencisi de yakalandığı yerde askere alınmaya başladı. Öğrenciler, asker kaçağı oldukları için 1187 lira da para cezası ödeyecek.

  “KAÇAK ÖĞRENCİLER”

  Milli Savunma Bakanlığı 18 Ocak 2012′de YÖK’e yolladığı yazıda, 29 yaşından büyük yükümlülerin askerliklerinin ertelenmesine imkân olmadığını belirterek bu kişilerin eğitime, askerliği tamamladıktan sonra devam edebilmeleri için gerekli tedbirlerin alınmasını istemişti. İdare mahkemeleri ise öğrencilerin eğitim haklarının sadece kanunla sınırlandırılabileceğini gerekçe göstererek yürütmeyi durdurmuştu. Mahkeme kararına karşılık YÖK, ağustos ayında üniversitelere bir yazı yollayarak 29 yaş sınırını aşan öğrencilerin ders kaydının yapılmasını, ancak askerlik tecillerine karışılmamasını isteyince üniversitelerde asker kaçağı öğrencilik dönemi resmen başlamıştı. Kaynak: haber7.com

 2. mehmet enes karaca Diyor ki:

  Kasım 20th, 2013 at 12:36

  neden ki sakın gitmesinler bence

Yorum Yapabilirsiniz