2019 Nisan - SanalAlemci

Archive for Nisan, 2019

Diyanet İşleri 2019 Yılı Sadaka-ı Fıtır (Fitre) Miktarı ne Kadar Öğren

Salı, Nisan 23, 2019 20:27 İlk Yorumu Sen Yazmak İster misin?
Diyanet İşleri 2019 Yılı Sadaka-ı Fıtır (Fitre) Miktarı ne Kadar Öğren
Diyanet İşleri 2019 Yılı Sadaka-ı Fıtır (Fitre) Miktarı ne Kadar Öğren 4/5 (81%) 41 Oy

Bu yıl (2019) Sadaka-ı Fıtır (Fitre) ne kadar kaç TL oldu? – İşte Diyanet 2019 fitre miktarı

Din İşleri Yüksek Kurulu, 13/03/2019 tarihinde Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Dr. Ekrem KELEŞ’in başkanlığında toplandı. 2019 yılı Sadaka-ı Fıtır miktarı konusu görüşüldü.

Yapılan değerlendirmeler neticesinde fıtır sadakasının, Müslüman toplumların neredeyse tamamına yakın bir kesimi tarafından veriliyor olması dikkate alınarak, mevcut sosyo-ekonomik hayat şartları ve bir kişinin günlük asgari gıda ihtiyacı göz önünde bulundurularak 2019 yılı Ramazan ayının başlangıcından 2020 yılı Ramazan ayının başlangıcına kadar olan sürede asgari 23.00 TL olarak belirlenmesine karar verildi.

Fitre Nedir,Kimler Fitre verir,Fitre (Sadaka-ı Fıtır)Kimlere Verilir?

Miktar belirlenirken hadis-i şerifler, sosyo-ekonomik şartlar ve bir kişinin günlük asgari gıda ihtiyacı göz önüne alınmıştır. Belirlenen bu miktar, “asgari miktar” olup, sadaka-i fıtırda verilecek meblağ konusunda bir üst sınır bulunmamaktadır. Bu konuda ideal olan, herkesin kendi hayat standardına göre asgari günlük gıda harcamalarına denk düşecek bir meblağı vermesidir. Söz konusu meblağ, gıda vb. şekilde ayni olarak verilebileceği gibi nakdi olarak da ödenebilir.

Fıtır sadakası, Ramazan bayramına kavuşan ve temel ihtiyaçlarının dışında belli bir miktar mala sahip olan Müslümanların, kendileri ve bakmakla yükümlü oldukları kişiler için, yerine getirmekle yükümlü oldukları malî bir ibadettir. Yoksulların ihtiyaçlarının karşılanmasına katkıda bulunmak suretiyle, toplumda karşılıklı sevgi ve kardeşlik bağlarının pekişmesine vesile olan bu mali ibadetin meşru kılınmasındaki temel hedeflerden biri, insanların paylaşma bilincini canlı tutmaktır. Bu sayede her mükellef müslüman, ihtiyacı olan yoksullara az da olsa bir şeyler verebilmenin ve yardımlaşmanın sevincini yaşar. Bundan dolayıdır ki fıtır sadakası, zekâttan farklı olarak, daha geniş bir mükellef kitlesi tarafından yerine getirilir.

Toplam Okunma: 545 (Önbellek Kullanılıyor) | Son Görüntülenme: 09.02.2020

Bu Kategori Altında Yayınlanmıştır: GENEL KATEGORİ