2017 Mart 05 - SanalAlemci

Archive for Mart 5th, 2017

16 Nisan 2017 Referandumu’nda Oyunuzu Kullanacağınız Yeri Öğrenin!

Pazar, Mart 5, 2017 1:20 İlk Yorumu Sen Yazmak İster misin?
16 Nisan 2017 Referandumu’nda Oyunuzu Kullanacağınız Yeri Öğrenin! 4.9/5 (98%) 13 Oy

YSK – 16 Nisan 2017 Yeni Anayasa İçin Referandum da Oy kullanma yerini seçmen sandık bilgilerini öğrenme sayfası,16 Nisan Referandum için oy kullanma yerini öğren,YSK 2017 – 16 Nisan Referandumu seçmen sandık bilgilerini öğrenme ekranı,

İşte Merak Edilen 18 Yeni Anayasa Maddeleri ! (16 Nisan 2017 Referandumu) Tıklayın

REFERANDUM YSK SEÇMEN LİSTESİ SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Seçmen sorgulama işlemini Oy kullanacağı sandık bilgisini öğrenmek isteyenler bu işlemi YSK’nın Resmi internet sitesinden gerçekleştirebiliyor.

16 NİSAN REFERANDUMUNDA NEREDE OY KULLANACAĞINI ÖĞRENMEK İÇİN AŞAĞIDAKİ RESİMLERE TIKLAYINIZ (YSK Resmi Sİtesi)

YSK Yurtiçi Seçmen Sorgulamak İçin Resim Üzerine Tıklayınız

YSK Yurtiçi Seçmen Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ

YSK Yurtdışı Seçmen Sorgulamak İçin Resim Üzerine Tıklayınız

 

YSK Yurtdışı Seçmen Sorgulama Sayfası (TIKLAYINIZ)

Seçim takvimi

“11 Mart: Halk oylamasında kullanılacak birleşik oy pusulaları basılacak, basımı tamamlandıkça plan dahilinde dağıtılacak. Gümrük kapılarında kullanılacak araç ve gereçler ilgili seçim kurullarına gönderilmeye başlanacak.

27 Mart: Gümrük kapılarında ve yurt dışı temsilciliklerinde oy verme işlemine başlanacak.

30 Mart: TBMM’de grubu bulunan siyasi partilerin radyo ve televizyonda propaganda başvuruları ve propaganda sırasının belirlenmesi için kuraya katılacak temsilcisi ile TRT temsilcilerinin YSK’ya bildirilmesinin son günü olacak. Konuşma yapmayı dilemesi halinde, Cumhurbaşkanı’nın yapacağı konuşmalar için yayın zamanı ve sırası tespit edilecek.

31 Mart: Başvuran siyasi partilerin radyo ve televizyonda yapacakları propaganda konuşmalarının yayın ve zaman sıralarının belirlenmesi için YSKtarafından ad çekilecek.

9 Nisan: Yurt dışı temsilciliklerde oy verme işlemi sona erecek. Propaganda serbestliği ve bir kısım seçim yasakları başlayacak. Radyo ve televizyon propaganda konuşmalarına başlanacak.

12 Nisan: İlçe seçim kurulu başkanlıklarınca malzeme torbaları sandık kurulu başkanlarına teslim edilecek.

15 Nisan: Seçim propagandası saat 18.00′de sona erecek.

16 Nisan: Oy verme günü.”

Yurt içi ve yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı seçmenler “secmen.ysk.gov.tr” ve “turkiye.gov.tr” adreslerinden seçim hakkındaki gerekli tüm bilgilere erişim sağlayabilecek.

Yurt dışı seçmenlere, 57 ülke 119 temsilcilik ve 32 gümrük kapısında kurulacak sandıklarda oy kullandırılması planlanıyor.

Seçmen listesine ulaşabilmek için öncelikle yukarıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz. Açılan sayfa üzerinden işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

REFERANDUMDA KAÇ SEÇMEN OY KULLANABİLECEK?

Türkiye’de yurt içi seçmen kütüğüne kayıtlı 55 milyon 336 bin 960 seçmen bulunuyor. Bu seçmenler yaklaşık 164 bin sandıkta oy kullanabilecekler. Öte yandan şu anki verilere göre yurt dışı kütüğüne kayıtlı olan 2 milyon 929 bin 389 seçmen yine referandumda sandık başına gidecek. Bu seçmenler 57 ülke, 119 temsilcilik ve 32 sınır kapısından oy verme işlemini gerçekleştirebilecek.

YURT DIŞI SEÇMENLERİ NE ZAMAN OY KULLANABİLECEK?

Türkiye’de referandum 16 Nisan 2017 Pazar tarihinde gerçekleştirilecek. Ancak yurt dışı seçmenleri daha erken tarihte oy kullanmaya başlayacaklar. Yurt dışında temsilciliklerde kurulan sandıklarda 27 Mart-9 Nisan 2017 tarihleri arasında, gümrük kapılarındaki sandıklarda ise 27 Mart-16 Nisan 2017 tarihleri arasında oy kullanabilecekler.

PUSULALAR HANGİ RENKTE OLACAK?

Referandumda pusulalarda iki renk kullanılacak. Beyaz renk üzerine “Evet”, kahverengi üzerinde “Hayır” ibarelerinin bulunduğu iki ayrı renkten oluşan birleşik oy pusulası kullanılacak. Seçmenler tercih mührünü kullanarak oy verme işlemini gerçekleştirecek.

HANGİ PARTİLER SANDIK KURULUNA ÜYE VEREBİLECEK?

16 Nisan 2017 Pazar günü yapılacak referandumda Sandık Kuruluna üye verebilecek siyasi partiler şöyle: 1- Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti), 2- Anavatan Partisi (ANAP), 3- Bağımsız Türkiye Partisi (BTP), 4- Büyük Birlik Partisi (BBP), 5- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), 6- Halkların Demokratik Partisi (HDP), 7- Hür Dava Partisi (HÜDAPAR), 8- Milliyetçi Hareket Partisi (MHP), 9- Saadet Partisi (SP), 10- Vatan Partisi (VP).

OY VERME SAATLERİ

Anayasa değişikliğinin halkoyuna sunulmasında oy verme işlemi Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis illerinde 07.00 – 16.00, bunlar dışındaki illerde ise 08.00 – 17.00 saatlerinde olacak.

Halk oylamasında “Türkiye Cumhuriyeti Yüksek Seçim Kurulu” filigranlı sarı renkteki zarflar ve beyaz renk üstünde “Evet”, kahverengi renk üstünde “Hayır” ibareleri bulunan iki ayrı renkten oluşan birleşik oy pusulaları ile “Tercih” mührü kullanılacak. Kaynak: akşam

Toplam Okunma: 822 (Önbellek Kullanılıyor) | Son Görüntülenme: 23.01.2019

Bu Kategori Altında Yayınlanmıştır: GENEL KATEGORİ

İşte Merak Edilen 18 Yeni Anayasa Maddeleri ! (16 Nisan 2017 Referandumu)

Pazar, Mart 5, 2017 0:32 İlk Yorumu Sen Yazmak İster misin?
İşte Merak Edilen 18 Yeni Anayasa Maddeleri ! (16 Nisan 2017 Referandumu) 4.2/5 (84%) 10 Oy

18 madde Yeni Anayasa Tam Metni, 16 Nisan 2017 Referandumu Yeni Anayasa Maddeleri,16 Nisan 2017 Referandumu YENİ Anayasa değişikliği 18 madde’nin Detayları..

Yeni anayasa maddeleri Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) çatısı altında oylandı. 18 maddeyi kapsayan anayasa tam metni vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Yeni anayasa değişiklik maddelerinin tümü ilk turda kabul edildi. Peki, yeni anayasa maddeleri neler içeriyor? Tartışma konusu olan ve ilk turda 18 maddesi de kabul edilen yeni anayasa değişikliği maddeleri hakkında tüm bilgiler haberimizde..

16 Nisan 2017 Referandumu’nda Oyunuzu Kullanacağınız Yeri Öğrenmek İçin Tıklayınız

Yeni anayasa maddeleri nelerdir? İşte, 18 maddelik yeni anayasa maddeleri..

Yeni Anayasa 1. MADDE NEDİR?

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin birinci maddesine göre, Anayasa’nın “Yargı yetkisi” başlığında değişikliğe gidilecek. Buna göre, yargı yetkisinin, Türk milleti adına bağımsız mahkemelerce kullanılacağına dair hüküm, “Bağımsız ve tarafsız” mahkemelerce kullanılacağı şeklinde değişecek. Oylamada 347 kabul, 132 ret oyu kullanıldı, 2 çekimser, 2 boş, 1 geçersiz oy çıktı.

Yeni Anayasa 2. MADDE NEDİR?

Teklifin ikinci maddesi milletvekili sayısının 550′den 600′e çıkarılmasını öngörüyordu. Genel Kuruldaki gizli oylamaya 480 milletvekili katıldı. Oylamada 343 kabul, 133 ret oyu kullanıldı, 1 çekimser, 2 boş, 1 geçersiz oy çıktı.

Yeni Anayasa 3. MADDE NEDİR?

Teklifin üçüncü maddesi, seçilme yaşını 25′ten 18′e indirilmesini ve askerlikle ilişiği olanların milletvekili adaylığına başvuramamasını öngörüyor. Genel Kurul’daki 3. maddenin gizli oylamasına 485 milletvekili katıldı. Oylamada 341 kabul, 139 ret oyu kullanıldı. Oylamada 3 boş, 2 geçersiz oy çıktı.

Yeni Anayasa 4. MADDE NEDİR?

Teklifin dördüncü maddesiyle, Anayasanın “TBMM’nin Seçim Dönemi” başlıklı maddesi, “TBMM ve Cumhurbaşkanının Seçim Dönemi” olarak değişiyor.

Teklife göre, TBMM seçimleri 4 yılda değil, 5 yılda bir yapılacak. Cumhurbaşkanı seçimleri de TBMM seçimleri gibi 5 yılda bir olacak ve seçmenler, iki seçim için aynı gün sandığa gidecek. Süresi biten milletvekili yeniden seçilebilecek. Cumhurbaşkanı seçiminde birinci oylamada gerekli çoğunluğun sağlanamaması halinde, belirtilen usule göre ikinci oylama yapılacak.

Genel Kuruldaki gizli oylamaya 486 milletvekili katıldı. Oylamada 343 kabul, 139 ret oyu kullanıldı. Oylamada 2 boş, 2 geçersiz oy çıktı.

Yeni Anayasa 5. MADDE NEDİR?

Teklifin beşinci maddesiyle, TBMM’nin görevleri ve yetkileri, “kanun koymak, değiştirmek ve kaldırmak, bütçe ve kesin hesap kanun tekliflerini görüşmek ve kabul etmek, para basılmasına ve savaş ilanına karar vermek, milletlerarası antlaşmaların onaylanmasını uygun bulmak, TBMM üye tam sayısının 5′te 3 çoğunluğunun kararı ile genel ve özel af ilanına karar vermek, anayasanın diğer maddelerinde öngörülen yetkileri kullanmak ve görevleri yerine getirmek” olarak sıralanıyor.

Genel Kuruldaki gizli oylamaya 354 milletvekili katıldı. Oylamada 343 kabul, 7 ret oyu kullanıldı. Oylamada 3 boş, 1 geçersiz oy çıktı. CHP milletvekilleri oylamaya katılmadı.

Yeni Anayasa 6. MADDE NEDİR?

TBMM’nin bilgi edinme ve denetim yollarına ilişkin maddesindeki değişiklik ile yasamanın belli bir konuda Meclis Araştırması yapması, Genel Görüşme açarak Genel Kurulda görüşmesi ve milletvekillerinin, cumhurbaşkanı yardımcıları ile bakanların cevaplaması istemiyle (daha fazla…)

Toplam Okunma: 1.500 (Önbellek Kullanılıyor) | Son Görüntülenme: 23.01.2019

Bu Kategori Altında Yayınlanmıştır: GENEL KATEGORİ