2015 Sadaka-i Fıtır (Fitre) miktarı ne kadar? Kimler Fitre verebilir? Detaylar.. - SanalAlemci

2015 Sadaka-i Fıtır (Fitre) miktarı ne kadar? Kimler Fitre verebilir? Detaylar..

Salı, Haziran 16, 2015 0:48
2015 Sadaka-i Fıtır (Fitre) miktarı ne kadar? Kimler Fitre verebilir? Detaylar.. 4.8/5 (97%) 23 Oy

Bu sene (2015 yılı) Sadaka-i Fıtır miktarı ne kadar kaç TL?, Bu yıl 2015 Fitre ne kadar kaç Tl verilecek öğren,2015 te Fitre miktarı ne kadar,Kimler Fitre verir?,Fitre kimlere ve ne zamana kadar verilir?

Halk arasında ‘fitre’ de denilen fıtra fiyatı belli oldu. Orucun kabulü ve kabir azabından kurtuluşa vesile olur. İşte 2015 Sadaka-ı fıtır miktarı ve detaylı bilgiler..

Din İşleri Yüksek Kurulu, 2015 fıtır sadakası miktarını tespit etmek üzere Din Hizmetleri Genel Müdürü Yaşar Yiğit başkanlığında toplandı.

Müzakereler sonucu, bu sene Ramazan ayının başlangıcından, gelecek yılın aynı dönemine kadar en düşük fıtır sadakası miktarı 11 lira 50 kuruş olarak belirlendi. Bu tutarın, ayni veya nakdi ödenebileceği bildirildi.

Tespit edilen miktarın üst sınırı bulunmuyor. Herkesin, hayat standartlarına göre asgari günlük gıda harcamalarına denk düşecek meblağı vermesi tavsiye ediliyor.

Din İşleri Yüksek Kurulu, fıtır sadakasını “yaratılmış ve ramazan orucunu tutup iftar etme imkanını elde etmiş olmanın şükrü için, dinen zengin olup ramazan ayının sonuna yetişen Müslüman’ın belirli kimselere vermesi vacip bir sadaka” diye açıklıyor.

Fitre nedir? Ramazan ayının sonuna yetişen, zekat vermekle yükümlü her hür Müslüman’ın vermesi gereken bir sadakadır. Fıtır sadakası da denir. Fitre Kimlere Vâcibdir? Fitre vermek için şart olan, müslüman olmak, hür olmak ve aslî ihtiyaçlar dışında nisab miktarı mala sâhip olmaktır. Akıl ve bülûğ fitrede şart değildir. Zengin akıl hastalarının ve çocukların fitreleri, velileri tarafından verilmelidir. Fitre vâcib olduktan sonra nisab miktarı olan mal telef olsa bile, fitrenin ödenmesi şarttır.

Fitre Ne Zaman Ödenmelidir? Fitre, Ramazan bayramının birinci günü sabahı, fecrin doğuşundan itibaren vâcib olur. Fitreyi vermenin müstehab olan şekli ise, fecrin doğuşundan itibaren namazdan çıkmadan önce fakirlere verilmesidir. Fakat fitrenin bayramdan birkaç gün, hatta birkaç ay önceden verilmesinde de bir beis yoktur. Böylece fakirlerin bayram ihtiyaçlarını önceden karşılamaları, noksanlarını telâfi etmeleri sağlanmış olur. Zamanında ödenmeyip sonraya kalan fitreler ise, mümkün olan ilk fırsatta ödenmelidir. Bu görüş İmam Ebû Hanife’nindir. Diğer üç İmama göre, fitre, Ramazanın son akşamı güneşin batmasından itibaren vâcib hâle gelir. Ödemenin bayram namazından sonraya te’hiri de câiz değildir. Ramazan bayramının 1. günü fecrin doğuşundan evvel vefat eden veya fakir düşen kimseye fitre vermek vâcib olmaktan çıkar. Fecrin doğuşundan sonra vefat eden zengine ise, fitre vâcibdir. Mirasından ödenir. Nisab miktarını bulan mal, fitrenin vâcib olmasından sonra, ödenmeden telef olsa fitre sâkıt olmaz.

Kimler Fitre Verir? Nisab miktarı malı olan bir müslüman, hem kendisi için, hem fakir olan çocukları için, hem de hizmetçisi için fitre verir. Zengin olan çocukların fitreleri, İmam-ı A’zam’a göre o çocuğun malından verilir. İmam-ı Muhammed’e göre ise, onu da babası verir. Bülûğa girmekle beraber aklî dengesi yerinde olmayan çocukların fitresini de yine babası verir. Henüz doğmayan çocuk için ise, fitre verilmez. Bir kimse, kendi evinde otursalar bile, babası, anası, dedesi, ninesi için fitre vermekle mükellef değildir. Akrabalar da böyledir. Babaları hayatta olsun olmasın dede, oğlunun fakir çocukları (torunları) için fitre vermekle mükellef değildir. Bir kimse kendi hanımıyla büyük ve akıllı olan oğlunun fitresini vermekle mükellef değildir. Çünkü bunlar kendilerine sahip ve tek başlarına tasarrufa yetkilidirler. Fakat bunların müsaadesini alarak kocanın veya babanın onlar yerine fitre vermesi câiz olur. Ve bunlar kendi evinde ve idaresi altında iseler izinsiz de verebilir. Fakat aslolan herkesin kendi fitresini kendi malından ödemesidir. İmam-ı Şâfiî’ye göre kadının fitresini kadın zengin bile olsa kocası öder. Fitre zekât gibi veren tarafından niyet edilmelidir. Ve fakirlere temlik suretiyle verilip fakirin mülkiyetine geçirilmelidir. Fitre verirken verilen şey’in fitre olduğunu belirtmek şart değildir. Fitreyi aralarında evlilik veya babalık – oğulluk (usul – füru’) ilişkileri olanlar birbirlerine veremezler. Meselâ bir kimse fitresini fakir olan kocasına veya babasına veya oğluna veremez.

Fitre Nasıl Ödenir? Bir kimse fitresini bir fakire verebilir. Fakat bir fitre bölünerek birkaç fakire verilemez. Müteaddit kimseler fitrelerini birleştirip tek bir fakire verebilirler. Müteaddit fitreler sahiplerinin izniyle karışmış halde fakirlere verilebilir. Her fitreyi ayrı ayrı vermek lüzumu yoktur. Bununla beraber ayrı ayrı verilmesi daha güzel görülmüştür. Fitreler mükellefin bulunduğu yerin fakirlerine verilmelidir. Başka yerlere gönderilmek mekruhtur.

Bir önceki yazımız olan 2010 Yılı Resmi Tatiller başlıklı makalemizde 2010 Kurban Bayramı Tarihi Öğren, 2010 ramazan ayı tarihi ne zaman ve 2010 Ramazan Bayramı Arefesi Hangi Tarihte hakkında bilgiler verilmektedir.

Toplam Okunma: 748 (Önbellek Kullanılıyor) | Son Görüntülenme: 24.01.2020

Konuya Yorum Yapabilirsiniz.

2 Yorum Yapılmış “2015 Sadaka-i Fıtır (Fitre) miktarı ne kadar? Kimler Fitre verebilir? Detaylar..”

Yasal Uyarı: Bu bölümde yer alan kullanıcı yorumları sanalalemci.com ve sahiplerinin görüşlerini ifade etmez, bu yorumlardan sanalalemci.com ve sahipleri sorumlu tutulamaz. Her yorum o yorumu yazan kullanıcının sorumluluğundadır.
  1. Oruç İbadeti İle İlgili Temel Bilgiler (Din İşleri Yüksek Kurulu) - SanalAlemci Diyor ki:

    Haziran 18th, 2015 at 01:03

    [...]2015 Türkiye ve Dünya Ülkeleri Ramazan İmsakiyesi İftar Saatleri (Tıklayınız) 2015 Sadaka-i Fıtır (Fitre) miktarı ne kadar? Kimler Fitre verebilir? Tıklayınız Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlıgınca Hazırlanan Oruç hakkında aklınıza takılan merak [...]

  2. 2015 Türkiye ve Dünya Ülkeleri Ramazan İmsakiyesi İftar Saatleri - SanalAlemci Diyor ki:

    Haziran 18th, 2015 at 01:05

    [...] ! (17 Haziran 2015) 2015 YILI FITIR SADAKASI MİKTARI ; 11.50 Krş (11 Lira 50 Krş)2015 Sadaka-i Fıtır (Fitre) miktarı ne kadar? Kimler Fitre verebilir? Tıklayınız2013 Yılı Fıtır Sadakası (Fitre) Miktarını Öğrenmek İçin TıklayınızBulunduğunuz yerin [...]

Yorum Yapabilirsiniz