2011 Yılının İlk Ay Tutulması – Gökyüzünde Tutulma Şöleni - SanalAlemci

2011 Yılının İlk Ay Tutulması – Gökyüzünde Tutulma Şöleni

Perşembe, Haziran 16, 2011 2:57
Derecelendir

Ay tutulması 15 Haziran 2011

Ay tutulması 15 Haziran akşamı, yani dün akşam izlendi. Ay tutulması 15 Haziran akşamı gerçekleşmesi.. İşte Ay tutulması 15 Haziran ayrıntıları;

Ay tutulması bu akşam gerçekleşti. Tüm dünya, 15 Haziran akşamı çok nadir yaşanan bir olaya tanık oldu. Ay tutulması 1 saat 40 dakika sürüyor. Ay tutulması 15 Haziran akşamı gerçekleşecek. Gerçekleşen ay tutulması, normallerinden farklı olarak çok daha uzun sürdü.

Sadece ABD ve Kanada’nın yer aldığı Kuzey Amerika’da net bir şekilde gözlemlenemeyen Ay tutulması, Doğu Afrika, Orta Asya, Orta Doğu ve Batı Avustralya’dan izlenebildi.

En son Temmuz 2000’de yaşanan en uzun tam Ay tutulması sadece yedi dakika sürmüştü. Bu sefer, Dünya’nın gölgesine girecek olan Ay, buradan 1 saat 40 dakika boyunca çıkmayacak. Bu son derece nadir olayın, Çarşamba akşamı TSİ 22.13’te başlaması bekleniyor.

NASIL GERÇEKLEŞİYOR?

Tam Ay tutulması, Dünya’nın Güneş ışınlarının erişmesini engellediği bölgeye Ay’ın girmesi sonucu oluşuyor. Ay, karanlık bölgede ilerledikçe, rengi gümüşten turuncuya ve sonrasında kırmızıya dönüyor.

Bu süreçte, sadece kırmızı Güneş ışınlarının Ay’a ulaşabilmesi nedeniyle, Ay ürkütücü ve bir o kadar etkileyici bir görünüm kazanıyor.

Ancak Ay’ın siluetinin nasıl olacağını kestirmek zor. Bunun nedeni, tam Ay tutulması esnasında atmosferde ne kadar toz veya bulut olacağının bilinmemesi.

BİR SONRAKİ TUTULMA ARALIKTA

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) Ay tutulması uzmanı Fred Espenak, “Ay’ın Dünya’nın gölgesinin merkezine çok yakın geçeceğini, tutulmanın da bu yüzden uzun süreceğini” belirtti.

Avrupa’daki izleyiciler, bu olağanüstü şovun ilk kısmını kaçıracak, çünkü tutulma Ay’ın yükselişinden sonra başlayacak. Doğu Asya ve Avustralya ise tutulmanın son kısımlarını izleyemeyecek. Güney Amerika ise tutulmanın başından sonuna kadar izlenebileceği tek coğrafya olacak.

Güneş tutulmalarının aksine, Ay tutulmaları çıplak gözle izlenebiliyor.

ABD’LİLER SABRETMEK ZORUNDA

Bir sonraki Ay tutulması, 10 Aralık’ta gerçekleşecek. 51 dakika sürecek olan tutulmayı sadece ABD’nin Hawaii Aladarı ve Pasifik’in kuzey bölgeleri çok az gözlemleyebilecek.

ABD’liler, tam Ay tutulması izleyebilmek için 15 Nisan 2014’ü beklemek zorunda kalacak.
Kaynak;Haberaktuel

Bir önceki yazımız olan İLLERE GÖRE 12 HAZİRAN 2011 GENEL SEÇİM SONUÇLARI ! başlıklı makalemizde 12 HAZİRAN 2011 SEÇİM SONUÇLARI | SanalAlemci.Com, 2011 - İZMİR 1. BÖLGE | İZMİR 2. BÖLGE Milletvekili seçilenler listesi ve 2011 - SEÇİLEN MİLLETVEKİLLERİ LİSTESİ GÖR hakkında bilgiler verilmektedir.

Toplam Okunma: 244 (Önbellek Kullanılıyor) | Son Görüntülenme: 13.02.2020

Konuya Yorum Yapabilirsiniz.

Yorum Yapabilirsiniz